kps

skiba

CenyRolnicze
18 kwietnia 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0559 EUR EUR - 4.3309 GBP GBP - 5.0589 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


17.04.2024 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,70 zł/kg, średnia: 7,12 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

13.04.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 550 kg, mazowieckie, radomski, 26-680, tel.: 572 759 848

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Ubój drobiu: przeszkolony personel kluczowy dla dobrostanu ptaków

Martyna Frątczak

W swoim najnowszym raporcie EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) dokładnie analizuje problemy z dobrostanem pojawiające się podczas uboju drobiu. Rekomenduje również najlepsze strategie, które mogą im zapobiec.

 

Odświeżenie wiedzy i nowe zalecenia

Zasady uboju zwierząt określa obecnie Rozporządzenie Rady (WE) nr 1099/2009 z dnia 24 września 2009 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas ich uśmiercania.

Komisja Europejska zwróciła się jednak mimo tego do EFSA z prośbą o zrewidowanie wiedzy dotyczącej uboju drobiu i wydanie niezależnej opinii dotyczącej zagrożeń dla dobrostanu ptaków w rzeźniach. 

Międzynarodowy zespół ekspertów opracował listę sytuacji obniżających dobrostan ptaków, które najczęściej się pojawiają, lub prawdopodobnie mogą się pojawiać na różnych etapach przed ubojem i podczas uboju drobiu. Aby im zapobiec, autorzy opracowali szereg praktycznych zaleceń.

10 zagrożeń dla dobrostanu ptaków

Eksperci dobrostan ptaków oceniali podczas 3 etapów: od chwili przybycia ptaków do rzeźni aż do uboju, podczas ich ogłuszania i podczas wykrwawiania. Metodami oszałamiania, jakie wzięto pod uwagę w analizie były elektryczna, gazowa (z zastosowaniem dwutlenku węgla) i mechaniczna.

Autorzy opracowania wyróżnili 10 najważniejszych zagrożeń dla dobrostanu ptaków, które mogą pojawiać się podczas poszczególnych faz. Należą do nich: stres cieplny – narażenie na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę, przedłużone pragnienie, przedłużone odczuwanie głodu, ograniczenie ruchu, odczuwanie niepokoju, niewydolność oddechowa, zachowanie świadomości pomimo ogłuszania, odczuwanie bólu i strachu.

Wszystkie te problemy z dobrostanem pojawiają się tylko wtedy, gdy ptaki są ich świadome. Zwierzęta mogą więc ich doświadczyć w fazie przed ogłuszeniem, w przypadku nieprawidłowo wykonanego ogłuszenia lub uboju bez ogłuszenia.

Wina leży po stronie personelu

Niektóre zagrożenia dla dobrostanu ptaków są nieodłączne dla konkretnej metody ogłuszania i niestety nie da się ich uniknąć.

Z analizy wynika jednak, że przeważająca większość nieprawidłowości podczas uboju pojawia się w wyniku złego zastosowania danej metody i braku odpowiednich umiejętności personelu – np. nieostrożnego obchodzenia się z ptakami czy zastosowania niewłaściwych parametrów podczas ogłuszania elektrycznego.

Z 35 zidentyfikowanych niekorzystnych sytuacji aż 29 spowodowane było działaniem personelu, z czego aż 28 przypisać można niekompetencji pracowników wykonujących ubój lub ich zmęczeniu i braku skupienia na wykonywaniu zadania.

Z tego powodu zaleceniem EFSA jest przeprowadzanie dokładnie opracowanych szkoleń dla personelu pracującego na różnych etapach uboju drobiu oraz jasne określanie jego ról i obowiązków.

To tylko jedno z 18 zaleceń zaproponowanych w nowym raporcie w kierunku zapewnienia lepszego dobrostanu ptaków podczas uboju.

Pojawią się zalecenia dotyczące uboju innych zwierząt

Wyniki analiz publikowanych przez EFSA zostaną wykorzystane jako podstawa do dyskusji między Komisją Europejską a OIE (Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt) w celu ustalenia jednego, jasno określonego podejścia do zasad uboju i zapewnienia jak najlepszego dobrostanu zwierząt.

Przedstawiony raport dotyczy większości gatunków drobiu: kur, indyków, przepiórek, kaczek, gęsi i ptactwa łownego – z wykluczeniem ptaków bezgrzebieniowych.

W roku 2020 EFSA ma opracować i opublikować kolejne opinie dotyczące zasad uboju i dobrostanu innych gatunków zwierząt: świń (w marcu), bydła (w czerwcu) i pozostałych zwierząt gospodarskich (w grudniu).

 

Na podstawie:

EFSA Journal

WATTAgNet.com

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu