kojs

kojs

CenyRolnicze
20 października 2021, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9428 EUR EUR - 4.5841 GBP GBP - 5.4327 DKK DKK - 0.6161
Archiwum


20.10.2021 13:32 DRÓB, cena tuszki hurt: 5,30-6,00 zł/kg, średnia: 5,67 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

20.10.2021 SPRZEDAM 12 BYKÓW, mięsny, 800+ kg, wielkopolskie, turecki, 62-710, tel.: 782 540 383

20.10.2021 SPRZEDAM 7 KRÓW, 800+ kg, wielkopolskie, turecki, 62-710, tel.: 782 540 383

19.10.2021 MATIF: pszenica GRU21-273,75 (-0,09%), kukurydza LIS21-245,50 (+0,10%), rzepak LIS21-689,25 (+2,30%) [euro/t]

19.10.2021 SPRZEDAM 380 TON KUKURYDZY, transport firmowy, mazowieckie, węgrowski, 07-120, tel.: 513 516 204

18.10.2021 SPRZEDAM 30 TON KUKURYDZY, transport firmowy, mazowieckie, ostrowski, 07-320, tel.: 790 338 005

18.10.2021 SPRZEDAM 4 BYKI, hf, 650 kg, podlaskie, sokólski, 16-140, tel.: 510 641 861

18.10.2021 SPRZEDAM 15 BYKÓW, mięsny, 730 kg, kuj.-pom., toruński, 87-140, tel.: 508 131 008

15.10.2021 KUPIĘ 24 TONY SALETRY AMON., transport firmowy, warm.-maz., nidzicki, 13-111, tel.: 601 443 835

Dodaj komunikat

ph konrad

ph konrad

Przyzagrodowy chów gęsi – alternatywny dochód dla gospodarstw

Hanna Krugiełka

Przyzagrodowy chów gęsi to świetny sposób na dodatkowe pieniądze dla gospodarstwa, do tego przy niewielkim nakładzie i z pewnym zbytem. Propozycja rozpoczęcia przyzagrodowego chowu gęsi jest szczególnie atrakcyjna w dobie zagrożeń i zmniejszonej rentowności związanych z ASF. Do tego zakładający przyzagrodowy chów gęsi może liczyć na bardzo duże dofinansowanie. Szczegóły na ten temat znajdą Państwo w treści dzisiejszego artykułu.

 

Nie masz lepszej zwierzyny jako nasza gąska, dobre pióro, dobry mech, nie gań mi i miąska -  W. Kopaliński „Słownik mitów i tradycji kultury”

 

Gęś to symbol czystości, gadatliwości, krzepkości, opiekuńczości, miłości i szczęścia w małżeństwie. Jest ptakiem, który był czczony w wielu kulturach. W gęsiach widziano ucieleśnienie bogów i ich posłańców. Gęś została udomowiona stulecia temu. Jest formą gęsi gęgawy i gęsi łabędzionosej, rzadziej gęsi białoczelnej oraz bernikli kanadyjskiej. Była szczególnie popularna na staropolskich stołach, a teraz od kilku lat moda na gęsinę powraca.

 

WIELE KORZYŚCI

 

Przyzagrodowy chów gęsi to prosty sposób na pewny zysk dla małych i średnich gospodarstw. Ze względu na wciąż rozwijające się zdrowe i „eko” preferencje żywieniowe rośnie zapotrzebowanie na gęsinę. Mięso gęsie z chowu przyzagrodowego jest też towarem w dużych ilościach wysyłanym za granice. Produkcja gęsia to nie tylko mięso, ale również pierze, które także bez problemu znajduje rynki zbytu. Nawet gęsie łapy znajdują nabywców, często w Azji, np. w Korei.

 

Przyzagrodowy chów gęsi jest dobrym źródłem dochodu dla gospodarstw również z tego względu, że nie wymaga kosztownych inwestycji np. w sprzęt, czy budynek inwentarski. Jedyne konieczne wydatki to zakup piskląt oraz paszy, której wymagają w pierwszym okresie i już na samym końcu chowu kupienia ziarna owsa, podawanego przez trzy końcowe tygodnie tuczu. Zazwyczaj 60 % kosztów utrzymania zwierząt gospodarskich wynoszą koszty paszy. W przypadku gęsi, koszt ten prawie odpada, ze względu na to, że gęsi mają niskie wymagania pokarmowe, potrzebują zielonki i można karmić je paszami odpadowymi.

 

Kolejną korzyścią jest ta, że decydując się na przyzagrodowy chów gęsi, można liczyć na 80% dofinansowania, choć nakłady i tak nie są ogromne. Stada ptaków w chowie przyzagrodowym liczą już od 15, a średnio 300 sztuk gęsi.

 

gesi stad biale ceny ronicze pl

 


GĘŚ GOSPODARSKA - GĘŚ EKOLOGICZNA

 

Gęsina znów stała się chętnie widziana na naszych stołach, jednak wciąż mimo rosnącego popytu jest towarem sezonowym, lub okazjonalnie pojawiającym się w sklepach. Okres Bożego Narodzenia, Dzień Świętego Marcina to okresy podaży mięsa gęsiego. Poza sezonem zakup gęsiny staje się trudny. Amatorzy tego mięsa wyszukują dostawców w Internecie, bądź próbują nawiązać kontakty z posiadającymi te ptaki, często przy pomocy znajomych lub rodziny. W sklepach ze zdrową, czy ekologiczną żywnością gęsie mięso również należy do rzadkości, lub dostępne jest na zamówienie z dużo późniejszym terminem dostawy. Na sześć, sprawdzonych na potrzeby artykułu, sklepów ze zdrową żywnością, w pięciu gospodarska gęsina była niedostępna w sprzedaży, a dopiero w szóstym zaproponowano sprowadzenie jej na zamówienie.

 

W momencie gdy dla amatorów gęsi, ale też np. smalcu gęsiego sam zakup tych produktów staje się ograniczony to nabycie gęsi z chowu gospodarskiego, czyli tej „eko” staje się wyjątkowym rarytasem. W związku z tym (jak wszystkie produkty ekologiczne) gęsina pochodząca z chowu gospodarskiego osiąga o wiele wyższe ceny.

 

Cena sklepowa gęsi z chowu przemysłowego wynosi powyżej 20 zł/kg tuszki, te z chowu gospodarskiego, tak trudno dostępne są dużo, dużo droższe.

 

Dobrze utuczona gęś osiąga wagę nawet 6,5 kg.

 

Z jednej gęsi można otrzymać średnio 30 dkg pierza, którego cena w skupie wynosi 40-60 zł/kg.

 

Źródłem dochodu mogą być też jaja lęgowe. Cena sprzedaży: 3-7 zł/szt.


TOPOWY TOWAR EKSPORTOWY

 

Na polski rynek trafia około 10% gęsi pochodzących z chowu przyzagrodowego, pozostała ilość jest importowana do krajów Europy i całego świata. O gęsim mięsie z chowu ekologicznego mówi się, że jest polskim topowym towarem eksportowym. Najwięcej polskiej gęsiny z chowu przyzagrodowego trafia do Niemiec, jednak znaczna ilość do Stanów Zjednoczonych, a nawet na Daleki Wschód.

 

W Japonii poduszki z polskim pierzem są towarem luksusowym.

 

gesi rozwarte sktzydla ceny rolnicze pl  

 

OD CZEGO ZALEŻY EFEKTYWNOŚĆ EKONOMICZNA

 

Przyzagrodowy chów gęsi może być zajęciem intratnym i prowadzonym niejako „przy okazji” innych działalności gospodarskich. Istnieje kilka zasadniczych czynników wpływających na końcowy efekt ekonomiczny.

 

Zaczynając od początku, ważnym jest aby pisklęta zakupić z uznanego przez weterynarię zakładu wylęgu drobiu. Najlepiej jeśli pochodzą one z możliwie świeżych jaj od 2 letnich niosek. Znaczącym jest również ich genotyp. Z reguły w chowie przyzagrodowym utrzymywane są gęsi białe kołudzkie (nazwa od Zakładu Doświadczalnego Kołuda Wielka) - 98% populacji, mogą być również gęsi ras regionalnych o znanych możliwościach w produkcji.

 

Pisklętom przywiezionym do wychowu należy stworzyć korzystne warunki środowiskowe, w tym zabezpieczyć odpowiednie żywienie i wodę.

 

W żywieniu gęsi w chowie przyzagrodowym można wykorzystać zielonki i dostępne pasze odpadowe z produkcji warzywnej. W ten sposób istnieje możliwość oszczędności na droższych paszach treściwych. Najwcześniej odchowywanym gęsiom można podawać, zielone kiście wierzby, zielonkę z żyta, w kolejnym etapie karmienia zielonkę z traw, a tym wstawionym w lipcu również zielonkę z kukurydzy.

 

Upadki gąsiąt nie powinny przekraczać 5%. Pisklęta chowane w małych grupach liczących 40-50 sztuk pozwalają na większą możliwość bieżącej ich obserwacji i bezpieczniejszego odchowu. Według statystyk wynika, że konsumenci chętniej kupują odchowane i tuczone gęsi z chowu przyzagrodowego, który przebiega w warunkach sprzyjających dla ptaków. Cena uzyskiwana w chowie przyzagrodowym przeważnie jest wyższa w porównaniu do gęsi wychowanych w systemie fermowym. W gospodarstwie można uzyskać gęsi do sprzedaży z 2 wstawień piskląt rocznie, a to zwiększa wykorzystanie posiadanego budynku.

 

Popyt na gęsinę i produkty z gęsi cały czas rośnie. Warto rozważyć dodatkowy dochód dla gospodarstwa, czerpany z chowu przyzagrodowego gęsi. Zwłaszcza ze względu na pewny zbyt i niewielkie nakłady finansowe.

 

W wylęgarniach pisklęta gęsie będą dostępne od marca-kwietnia przyszłego roku. Tegoroczna cena pisklęcia gęsi kołudzkiej wynosiła średnio 13-14 zł/szt (przy zakupie 50 szt.).

 

Pomocne strony i kontakty:

  1. Polski Związek Hodowców i Producentów Gęsi: http://pzhipg.pl/
  2. Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi: http://polskabialages.pl/start.html
  3. Materiały szkoleniowe ODR w Minikowie: http://archiwum.kujawsko-pomorskie.pl/pliki/rolnictwo/20120925_materialy/materialy.pdf
Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...

Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu