kojs

kojs

CenyRolnicze
19 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0688 EUR EUR - 4.3316 GBP GBP - 5.0615 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


17.04.2024 13:21 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,70-7,70 zł/kg, średnia: 7,12 zł/kg (na podstawie informacji z 11 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

13.04.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 550 kg, mazowieckie, radomski, 26-680, tel.: 572 759 848

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Krowy mogą żyć dłużej: warto w to zainwestować

Martyna Frątczak

W intensywnym systemie chowu krowy dożywają zazwyczaj zaledwie 2 lub 3 laktacji. Zamiana na nowe jałówki ma być bardziej opłacalna. W praktyce taka szybka rotacja krów często generuje straty. Krowy mogą pozostawać produkcyjne znacznie dłużej - nawet do 11 lat życia. Dlaczego więc tak szybko są brakowane? Powodem jest stan ich zdrowia i wydajność, czy podejście hodowcy i warunki na fermie?

System oparty na szybkim brakowaniu krów

Intensywna hodowla bydła mlecznego wiąże się obecnie z krótkim wykorzystywaniem produkcyjnym krów. W większości gospodarstw krowy dożywają zaledwie 2 lub 3 laktacji. Uznaje się, że w kolejnych laktacjach będą mniej wydajne i częściej będą zapadać na kosztowne choroby, takie jak mastitis. Strategia ta wiąże się z szybkim brakowaniem krów i częstym zastępowaniem ich nowymi jałówkami – co jest bardzo kosztowne. Poza tym krótkie wykorzystywanie krów sprawia, że produkcja mleka jest mniej przyjazna środowisku i przyczynia się do wyższej produkcji gazów cieplarnianych. Więcej na ten temat tutaj: Dłuższe życie krów sprzyja ochronie klimatu.

Czy faktycznie tak szybka rotacja zwierząt w stadzie jest bardziej opłacalna od dłuższego utrzymywania krów mlecznych? Czy pogląd, że krowy w kolejnych laktacjach będą mniej wydajne i będą generować ogromne koszty ma odzwierciedlenie w rzeczywistości? W ostatnich latach naukowcy i rolnicy zaczęli ponownie rozważać tą kwestię. W wielu państwach bardzo dobrze funkcjonują gospodarstwa, na których krowy mleczne dożywają nawet do 4-11 laktacji bez większych strat w produkcji mleka w skali stada – m.in. w Nowej Zelandii. Rolnicy tak długo utrzymujący krowy w stadzie wychodzą z założenia, że zyski najskuteczniej zwiększa redukcja kosztów. Nieco mniej intensywny chów zmniejsza koszty żywienia zwierząt i problemy zdrowotne krów i rzadziej potrzebny jest remont stada. Pisaliśmy o tym szerzej tutaj: Dłuższe życie krów mlecznych oznacza większe zyski.

Kwestią długości życia krów mlecznych zaczęli interesować się również konsumenci. Częsta konieczność wymiany zwierząt w stadzie może wskazywać bowiem na to, że ich warunki życia są nieodpowiednie i przyczyniają się do problemów zdrowotnych. Coś jest nie tak z systemem, w którym krowy mleczne nie są w stanie funkcjonować przez czas dłuższy niż 2-3 laktacje, mimo że biologicznie mogą dożyć nawet 20 lat.

Wina leży po stronie krów, czy systemu?

Co jest więc rzeczywistą przyczyną szybkiego brakowania krów? Stan zdrowia i produkcyjność zwierząt, czy podejście hodowców, warunki utrzymania i zarządzania gospodarstwem? Badania pokazują, że decyzja o uboju krów jest wynikiem różnych czynników. I chociaż w części przypadków brakowanie krów motywowane jest problemami zdrowotnymi (głównie chorobami metabolicznymi), często powodem są przyjęta przez hodowcę strategia i czynniki czysto ekonomiczne, nie związane ze zdrowiem czy wydajnością zwierząt.

W praktyce dłuższe życie krów mlecznych może być bardziej opłacalne niż częsta ich wymiana. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii i Danii wykazały, że duża część strat ponoszonych przez hodowców bydła mlecznego wynika z wczesnego uboju krów mlecznych. W analizach przeprowadzonych w Niemczech stwierdzono, że długowieczność krów mlecznych znacznie poprawia rentowność gospodarstw mlecznych. Autorzy badań zasugerowali, że dobre praktyki zarządzania stadem, w tym inwestycje w warunki utrzymania, mogą prowadzić do lepszej zdrowotności, dobrostanu i długowieczności krów mlecznych.

Czy faktycznie tak jest, sprawdzili niedawno naukowcy z Szwecji. Przez 10 lat zbierali szczegółowe dane z dużych, komercyjnych ferm mlecznych – dotyczące systemu utrzymania, praktyk hodowlanych, sposobu doju, długości życia krów, ich zdrowia i wydajności mlecznej. Chcieli się dowiedzieć, czy wczesny wiek brakowania krów wynika z ich niskiej zdrowotności, czy z warunków w gospodarstwie.

krowa obora pysk portal ceny rolnicze pl

Inwestycje hodowców wydłużają życie krów

Wyniki badania pokazały, że zdrowotność krów mlecznych na fermach miała tylko niewielki, pomijalny w analizach statystycznych, negatywny wpływ na długość życia produkcyjnego krów. Odsetek zwierząt poddawanych leczeniu weterynaryjnemu w stadzie nie miał istotnej korelacji z wiekiem uboju krów. Na decyzję o brakowaniu krów znaczący wpływ miała jednak liczba komórek somatycznych (SCC) wykrywana w ich mleku. Szwedzcy rolnicy nie pozbywali się jednak krów z wyższymi liczbami komórek somatycznych. Dlatego średnia długość życia produkcyjnego krów była wyższa w stadach o wyższych wynikach SCC.

Długość życia produkcyjnego zwierząt skorelowana była również z wiekiem pierwszego wycielenia oraz długością okresu międzywycieleniowego. Wydłużenie okresu międzywycieleniowego o miesiąc wiązało się z wydłużeniem średniej długości życia produkcyjnego krów w stadzie o 37 dni. Co nie zaskakuje, w stadzie dłużej utrzymywane były również krowy o bardzo wysokiej wydajności mlecznej.

Szwedzcy naukowcy stwierdzili jednak, że wczesnego uboju hodowcy dokonują głównie z innych powodów niż stan zdrowia lub produkcyjność krów. Na długość życia krów znaczący, pozytywny wpływ miały warunki ich utrzymania. Odzwierciedlały je inwestycje hodowców w rozbudowę i ulepszenie budynków dla zwierząt, które zwiększały dostępną liczbę miejsc dla krów, poprawiały ich komfort i zdrowie. W efekcie rosła średnia długość życia produkcyjnego stada.

Warto dodać, że system utrzymania krów miał znaczący wpływ na zdrowie zwierząt. W oborach wolnostanowiskowych z izolacją dachu, pomagającą utrzymać optymalną temperaturę krowy rzadziej wymagały leczenia weterynaryjnego, niż w oborach wolnostanowiskowych bez izolacji dachu. Lepszą zdrowotność miały również krowy dojone w halach udojowych, w porównaniu do krów dojonych za pomocą dojarek rurociągowych.

Naukowcy podsumowują, że stosunkowo krótka długość życia krów mlecznych w Szwecji w porównaniu z niektórymi innymi krajami nie jest wynikiem problemów zdrowotnych i dobrostanu zwierząt. Długowieczność krów mlecznych w Szwecji zależy raczej od decyzji inwestycyjnych rolników, cech gospodarstwa i praktyk zarządzania stadem.

 

krowy jedza pasza pixabay cenyrolnicze pl

Na podstawie:

Owusu-Sekyere, Enoch, et al. "Dairy cow longevity: Impact of animal health and farmers' investment decisions." Journal of Dairy Science (2023).

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu