kojs

skiba

CenyRolnicze
06 października 2022, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.8989 EUR EUR - 4.8445 GBP GBP - 5.5303 DKK DKK - 0.6512
Archiwum


05.10.2022 14:12 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,20-9,20 zł/kg, średnia: 8,69 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

04.10.2022 MATIF: pszenica GRU22: 349,75 (-0,36%), kukurydza LIS22: 339,75 (-0,07%), rzepak LIS22: 646,25 (+2,05%)

04.10.2022 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., transport firmowy, dolnośląskie, oławski, 55-216, tel.: 606 780 248

03.10.2022 SPRZEDAM 300 TUCZNIKÓW, 125-130 kg, 58%, wielkopolskie, ostrowski, 63-430, tel.: 604 101 831

03.10.2022 SPRZEDAM 130 T PSZENICY KONS., transport firmowy, wielkopolskie, wągrowiecki, 62-291, tel.: 504 637 371

03.10.2022 SPRZEDAM 40 T ŻYTA PASZ., transport firmowy, wielkopolskie, leszczyński, 64-150, tel.: 607 947 247

03.10.2022 SPRZEDAM 5 BYKÓW, mięsny, 700 kg, małopolskie, tatrzański, 34-425, tel.: 698 197 928

03.10.2022 SPRZEDAM BYKA, mięsny, 800 kg, dolnośląskie, milicki, 56-300, tel.: 535 289 547

03.10.2022 SPRZEDAM 30 BYKÓW, mięsny, 750 kg, wielkopolskie, turecki, 62-710, tel.: 782 540 383

02.10.2022 SPRZEDAM 300 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-050, tel.: 602 703 849

01.10.2022 SPRZEDAM 20 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, parczewski, 21-211, tel.: 663 245 743

01.10.2022 SPRZEDAM 30 T PSZENŻYTA, transport firmowy, lubelskie, parczewski, 21-211, tel.: 663 245 743

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Syntetyczne mleko podbija rynek. Czy zagraża branży mleczarskiej?

Martyna Frątczak

Wytwarzane w laboratorium produkty mleczne zaczynają pojawiać się na rynku. Syntentyczne mleko jest łatwiejsze w produkcji i bardziej etyczne od mięsa in vitro. Ma duży potencjał komercyjny i może zyskać wielu zwolenników. Czy jednak całkowicie zastąpi prawdziwe mleko?

Mięso in vitro to niewypał. Syntetyczne mleko ma większą szansę.

W ostatnich latach powstało wiele ambitnych start-upów i projektów mających na celu stworzenie „hodowanych” w laboratorium, wiernych kopii odzwierzęcych produktów. Głośne medialne donosy na temat mięsa in vitro zapowiadały podbicie przez niego rynku, eliminiację potrzeby przemysłowej hodowli zwierząt i przyjazną środowisku produkcję żywności. W praktyce mięso okazało się bardzo trudne do wytworzenia w laboratorium i nieetyczne. Mimo lat postępów nadal jest potwornie drogie w produkcji, wymaga wykorzystania tkanek zwierzęcych, sporych zasobów wody i energii. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Brzydka prawda o mięsie in vitro. Dlaczego nigdy nie zastąpi tradycyjnego.

Syntentyczne mleko z laboratorium, bardzo zbliżonego do krowiego, może mieć znaczenie większe powodzenie. Przede wszystkim mleko, w przeciwieństwie do mięsa, nie jest złożoną tkanką, wymagającą przestrzennej hodowli i licznych czynników decydujących o smaku. To wytwarzany przez komórki w gruczole mlekowym płyn, który potencjalnie można odtworzyć w laboratorium. Firmy inwestujące w rozwój prac nad synetycznym mlekiem obiecują, że w dużym stopniu naśladować będzie ono smak, wygląd i inne właściwości tradycyjnego mleka. Dzięki temu może stać się bardziej pożądanym zamiennikiem mleka od napojów roślinnych na bazie owsa, ryżu, migdałów, czy soi.

Zanim syntentyczne mleko zawita na półkach sklepowych w Unii Europejskiej zapewne minie trochę czasu. Będzie to wymagać analiz bezpieczeństwa i nowych regulacji prawnych. W państwach poza UE już teraz wykorzystuje się pierwsze wersje syntetycznego mleka w produktach spożywczych. W Stanach Zjednoczonych białka mleka wytwarzane przez komórki drożdży, produkowane przez firmę Perfect Day, są szeroko stosowane w produktach takich jak lody, serek śmietankowy, czekolada i proszki proteinowe. Inny amerykański startup, New Culture, komercjalizuje mozzarellę na bazie syntetycznego mleka, a izraelska firma Remilk utworzyła w Danii gigantyczny zakład produkujący sery, jogurty i lody.

Jak powstaje syntetyczne mleko?

Pod względem chemicznym krowie mleko to w 87% woda. Resztę składu stanowią tłuszcze, białka, cukry – przede wszystkim laktoza – i składniki mineralne. Wyjątkowe dla mleka białka są kluczowym elementem syntetycznych produktów. Z tego powodu większość firm zaangażowanych w rozwój alternatywnego mleka koncentruje się właśnie na ich produkcji. Zamiast w organizmie krowy powstają z udziałem drożdży, w procesie nazywanym fermentacją precyzyjną. Komórki drożdży, przez wprowadzenie do nich fragmentów DNA, są programowane do produkcji krowich białek mleka.

W mleku krowim znajduje się co najmniej 20 białek, z których około 80% to kazeiny znajdujące się m.in. w twarogu; reszta to białka serwatkowe, główny składnik sproszkowanych koktajli proteinowych. Agregaty kazeiny, zwane micelami, nadają mleku charakterystyczny wygląd i stabilność termiczną. Odgrywają fundamentalną rolę dla odtworzenia głównych właściwości mleka – odpowiadają za jego białą barwę (przez łączenie się z wapniem), możliwość podgrzewania, czy spieniania.

Australijska firma Eden Brew produkuje w swoich laboratoriach 6 głównych białek mleka. Po wytworzeniu przez drożdże są oczyszczane i suszone. Następnie trafić mają do spółdzielni mleczarskiej w Nowej Południowej Walii, która będzie odpowiedzialna za nawadnianie i mieszanie białek. Na etapie tym do płynu zostaną dodane inne składniki, takie jak minerały i tłuszcz na bazie oleju kokosowego. Produkt końcowy będzie pozbawiony laktozy, z niewielką ilością cukru stołowego. Patrząc na skład syntetycznego mleka możemy jednak przewidzieć, że jego smak będzie odbiegał od pierwowzoru i miał inną wartość odżywczą.  

Eden Brew w nabliższym czasie wprowadzi na rynek lody, które są prostsze do wytworzenia niż napój – muszą zawierać tylko dwa „krowie” białka. Płynne, syntetyczne mleko trafi na sklepowe półki Australii prawdopodobnie w sierpniu 2024 r. Inna australijska firma, All G Foods, skupia się na wytwarzaniu białek serwatkowych, takich jak beta-laktoglobulina, które mogą być wykorzystane w wielu produktach. Docelowo firma chce wytwarzać jogurty, sery i płynne mleko. Póki co nie otrzymała jednak jeszcze zezwolenia na komercyjne wykorzystanie swoich syntetycznych białek. Inna gałąź All G Foods produkuje alternatywny mięsne na bazie roślin, które już zyskują na popularności w sieciach burgerowni i supermarketach.

Komu zagraża syntetyczne mleko?

Syntetyczne mleko ma być etyczne i bardziej przyjazne środowisku od naturalnego mleka krowiego – a także mlek roślinnych, które wymagają upraw pochłaniających ziemię, wodę, wymagających nawozów i chemicznych środków ochrony. Pojawiają się obawy, że płynne mleko syntentyczne w dużym stopniu wyprze z rynku tradycyjne. Może się jednak okazać, że jego „ofiarami” będą głównie mleka roślinne. Bardzo prawdopodobne, że konsumenci zainteresowani syntetycznym mlekiem stanowią grupę osób już korzystających z „niezwierzęcych” alternatyw. Jak duże powodzenie na rynku zyska mleko synetyczne i kto będzie nim zainteresowany pokaże czas. Na pewno istotne będą tutaj takie czynniki, jak jego smak i cena.

Mleko syntetyczne stanowić jednak będzie poważną konkurencję dla tradycyjnego mleko w proszku. Zwłaszcza w przypadku produkcji syntetycznych białek mleka na dużą skalę ich cena może okazać się korzystna dla producentów lodów, deserów, serów, odżywek proteinowych, słodyczy, czy wielu innych, przetworzonych atykułów spożywczych. Wielu konsumentów nie zwraca uwagi na skład takich produktów i zapewne nie będzie kwestionować wykorzystanych w nich składników mleka. Syntetyczne, płynne mleko, może budzić natomiast obawy i rezerwę.

Syntetyczne mleko w proszku może bardzo negatywnie wpłynąć na branżę mleczarską i wyprzeć wielu, zwłaszcza niewielkich, producentów. Niektórzy eksperci porównują pojawienie się na rynku mleka syntetycznego do historii wprowadzenia tkanin syntetycznych. Zdziesiątkowały one przemysł wytwarzania tkanin naturalnych, w tym wełny. Stosunkowo niewielu producentów wełny utrzymało się na rynku. Przetrwali dzięki wprowadzeniu innowacji i reklamy swojego produktu jako naturalnego, przyjaznego i bardziej luksusowego od syntetyków. Podobne podejście może ochronić również hodowców bydła mlecznego.

Wielu analityków uważna mimo wszystko, że na rynku spożywczym jest wystarczająco dużo miejsca zarówno na tradycyjne produkty mleczne, jak i syntetyczne. Globalne spożycie mleka stale rośnie – a wytwarzanie go w laboratorium może pomóc zaspokoić ten popyt bez większej szkody dla tradycyjnego rolnictwa.

 

mleko dzbanek i szklanka

Na podstawie:

The Guardian

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu