zm skiba

skiba

CenyRolnicze
29 marca 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9886 EUR EUR - 4.3009 GBP GBP - 5.0300 DKK DKK - 0.5766
Archiwum


28.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,50 (+1,37%), kukurydza CZE24: 193,25 (+ 1,44%), rzepak MAJ24: 438,00 (-0,79%)

27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Nowi członkowe stada to stres i niższa produkcja mleka

Martyna Frątczak
mleko, bydło, krowy

Przegrupowywanie krów jest nieodłączną częścią zarządzania gospodarstwem mlecznym. Dla samych zwierząt jest to zawsze wydarzenie stresujące i skutkujące zmianami w strukturze i hierarchii grupy. Może odbijać się na zmniejszonej produkcji mleka. Czy jednak efekt ten jest na tyle silny, żeby miał ekonomiczne znaczenie? Sprawdzili to niedawno naukowcy z Holandii.

Grupa socjalna zapewnia oparcie i spokój

Krowy są zwierzętami silnie socjalnymi, tworzącymi stada z ustaloną strukturą i hierarchią dominacji. W gospodarstwach mlecznych stosujących chów inny, niż uwięziowy, zapewniających swobodny ruch zwierząt, można zaobserwować tworzenie się względnie stabilnych pod tymi względami grup.

Relacje w grupach zwierząt mogą się dynamicznie zmieniać, w przypadku gdy następuje w nich przetasowanie – wprowadzanie do stada nowych jałówek, czy oddzielanie od krów w laktacji krów w zasuszeniu i wymagających leczenia. Przegrupowywanie krów jest powszechną w gospodarstwach praktyką, chociaż niektóre stosują w jego obrębie odmienną strategię – zwierzęta wprowadzane są pojedynczo, w parach, lub całymi grupami.

Eksperymenty i doświadczenia rolników pokazują, że najkorzystniejsze z tych trzech może być włączanie do stada krów w parach. Obserwuje się wtedy mniejsze negatywne skutki zmiany hierarchii społecznej w grupie. Niektórzy eksperci od zachowania zwierząt uważają jednak, że każdy rodzaj przegrupowania zaburza samopoczucie, dobrostan, zachowanie – i w efekcie produktywność krów. Chciaż zapewnie nie da się uniknąć tej praktyki, lepsze zrozumienie jak wpływa na krowy może pomóc zminimalizować stres z nią związany.

Celowe tasowanie stadem

W niedawno opublikowanej pracy naukowcy z Holandii opisują badanie, w którym sprawdzili jak przegrupowywanie krów wpływa na zachowanie i produkcję mleka zwierząt w stadzie przyjmującym nowe osobniki. Aby uzyskać jak najbardziej obiektywne wyniki, do monitorowania zachowania zwierząt i zdrowia wykorzystali nowoczesne czujniki umieszczane na nogach krów. Badacze wzięli też pod uwagę szereg czynników zewnętrznych, który mógł wpływać na zwierzęta, takich jak moment ich cyklu rujowego czy warunki klimatyczne.

W opisywanym doświadczeniu wykorzystano 53 krów mlecznych w okresie laktacji – które już wcześniej były w jednym stadzie i dobrze się znały. Podzielono je na dwie grupy – A i B - wśród których 25 zwierząt wybrano jako krowy należące do „stałego”, przyjmującego stada, oznaczono czujnikami i nie zmieniano ich miejsca przebywania w czasie eksperymentu.

Pozostałe osobniki były tasowane między grupami A i B – wymieniano między nimi po 3 krowy, dwa razy w tygodniu. Dodatkowo raz w tygodniu do grup A i B wpuszczano jedną, zupełnie „nową”, krowę, która nie miała wcześniej kontaktu z innymi osobnikami. Eksperyment trwał 7 tygodni, z czego w pierwszym dano zwierzętom czas na aklimatyzację i nie dokonywano w tym czasie przegrupowań. Wyniki porównano z danymi zebranymi z grup kontrolnych (bez zmian w strukturze stada).

Badanie to jest o tyle ciekawe, że, w przeciwieństwie do wielu innych, skupiło się na zmianach w zachowaniu i wydajności mlecznej u krów ze stada „przyjmującego”. Większość innych eksperymentów dotyczyła bowiem wyłącznie reakcji osobników wprowadzanych do nowego stada.

Niższa produkcja mleka u przegrupowanych krów

Wyniki badania pokazały, że wprowadzanie nowych osobników faktycznie wpłynęło w niektórych aspektach na zachowanie i produktywność krów z przyjmującego stada. Warto zaznaczyć, że zakłócenie wywoływały również osobniki, z którymi zwierzęta miały wcześniejszy kontakt (rozłąka trwała tylko tydzień).

Jeśli chodzi o średni czas przeznaczany przez krowy na leżenie i przeżuwanie, nie odnotowano znaczących różnic między krowami doświadczającego przegrupowania, a krowami z grupy kontrolnej. Obserwacja ta jest zgodna z poprzednimi badaniami. Generalnie uważa się, że czas leżenia u krów jest słabym wskaźnikiem stresu związanego ze zmianami w grupie, ponieważ odpoczynek i przeżuwanie są dla nich priorytetem w okresie laktacji, ważniejszym od interakcji z innymi osobnikami.

Zaobserwowano jednak, że u krów w pewne dni po przegrupowaniu zwiększała się nieznacznie aktywność jeśli chodzi o chodzenie, co mogło być pewnym wyznacznikiem reakcji zwierząt na pojawienie się nowych członków stada.

Wpływ zmian w strukturze grupy zdecydowanie najlepiej odzwierciedlają wyniki dotyczące wydajności mlecznej w czasie trwania eksperymentu. Średnia produkcja mleka u krów poddanych przegrupowaniu znacznie się obniżyła – o ok. 0.32-0.37 kg na dój. Spadek w produkcji obserowany był regularnie w te trzy dni tygodnia, gdy następowało wprowadzenie nowych osobników do stada.

Czy każde przegrupowanie ma negatywne skutki?

W innych, podobnych badaniach, również stwierdzano obniżanie produkcji mleka, chociaż efekt ten był dość zmienny. Chwilowy spadek w produkcji mleka u kilku przegrupowanych krów może wydawać się niewielki, jednak jeśli zmiana jest już widoczna w średniej stada, może mieć to ekonomiczne znaczenie na dużych, komercyjnych fermach.

Wpływ wprowadzenia nowych osobników do stada w konkretnym momencie może mimo wszystko zależeć również od wielu innych czynników. W opisywanym badaniu naukowcy starali się wziąć pod uwagę jak najwięcej z nich – mniej mleka produkowały m.in. krowy w rui, produkcja spadała również w czasie wysokich temperatur (stresu cieplnego).

Słabą stroną przedstawionego eksperymentu było pominięcie kwestii hierarchii w stadzie – podczas przegrupowywania stad nie zwracano uwagi, które zwierzęta są bardziej i mniej dominujące, co mogło mieć ogromny wpływ na jego efekty. Poza tym badanie prowadzono w bardzo krótkim odcinku czasowym. Rzeczywisty wpływ przegrupowań w stadzie na dobrostan i produktywność krów może być silniejszy – lub słabszy, i zapewne trudny do przewidzenia.

 

Na podstawie:

Scheurwater, Josje, et al. "The effects of cow introductions on milk production and behaviour of the herd measured with sensors." Journal of Dairy Research (2022): 1-7.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu