Inteligentne obroże dla krów: pomoc w ciężkiej pracy rolników

Martyna Frątczak

Najnowsze technologie opierające się na obrożach z GPS i precyzyjnymi czujnikami dla krów pozwalają na monitoring zachowania, kondycji i samopoczucia każdego zwierzęcia w stadzie. Umożliwiają przy pomocy telefonu zdalne kierowanie przemieszczaniem się stada i stawianie wirtualnych ogrodzeń.

Pomoc w wypasie stad

Nowatorskie obroże z GPS dla krów w połączeniu z innymi technologiami pozwolą rolnikom uzyskać precyzyjny wgląd w hodowlę bydła mlecznego. Urządzenia rozwijane są przez firmę start-upową Halter i budzą coraz większe zainteresowanie wśród hodowców bydła, zwłaszcza w Nowej Zelandii. Nowe technologie w duchu rolnictwa precyzyjnego mogą sprawdzić się bowiem najlepiej w przypadku wypasu zwierząt na dużych obszarach.

Rolnicy w Nowej Zelandii obsługują zazwyczaj ogromne stada krów, sięgające setek, a nawet tysięcy wypasanych osobników. Hodowcy zazwyczaj w 1-2 osobowych zespołach raz dziennie starają się obejrzeć stado i wykryć ewentualne problemy. Kontrolowanie kondycji osobników jest w takich warunkach niezwykle pracochłonne i trudne.

Kołnierze dla krów, wyposażone w GPS i różnego rodzaju czujniki pozwalają na monitorowanie każdego ze zwierząt i rejestrują nawet subtelne zmiany w ich zachowaniu, które mogłyby sugerować problemy zdrowotne. System wykorzystuje tzw. uczenie maszynowe, co oznacza, że na podstawie gromadzonych danych w czasie monitoringu zwierząt „uczy się” coraz bardziej skutecznie rozróżniać normy i odchylenia w kondycji zwierząt.

Monitoring zwierząt bez potrzeby ogrodzeń

Obroże, zasilane energią słoneczną, mogą być dodatkowo połączone z technologią wirtualnego ogrodzenia, eliminując potrzebę odgradzania i przepędzania zwierząt i tym samym ujmując lwią część pracy rolników. Więcej o wirtualnych ogrodzeniach pisaliśmy tutaj: Wirtualne ogrodzenie dla krów: płot, którego nie ma.

Obroże montowane są na każdym zwierzęciu ze stada i połączone z aplikacją mobilną, która umożliwia hodowcom zdalne przesuwanie wirtualnego ogrodzenia i przenoszenie krów z jednego pastwiska na drugie. Równocześnie rolnicy otrzymują na bieżąco informacje o zdrowiu i zachowaniu zwierząt. Zespół Halter wprowadzając technologię w danym gospodarstwie dopasowuje obroże do każdej z krów i stopniowo szkoli stado. Taki trening trwa około 4 do 5 dni. Po tym czasie krowy potrafią już poruszać się po gospodarstwie z wykorzystaniem obroży i wirtualnego ogrodzenia.

W Nowej Zelandii istnieje ogromne zainteresowanie obrożami Haltera, który wydaje się obecnie wyprzedzać konkurencję na tym rynku. Istnieje wiele podobnych systemów, które przede wszystkim mierzą aktywność krów. Obroże Halter wykorzystują dodatkowo sztuczną inteligencję, dzięki której zbierają dane i wykorzystują je w bardziej optymalny i precyzyjny sposób – do kierowania ruchami poszczególnych krów, stawiania wirtualnych ogrodzeń i śledzenia samopoczucia zwierząt.

Wkrótce start-up zakończy wdrażanie dodatkowych funkcji w obrożach - wykrywania rui i monitorowania zdrowia zwierząt. System będzie wtedy w stanie zaalarmować rolników, gdy krowa będzie w rui, zacieli się lub wystąpi u niej kulawizna – jeszcze zanim ujawnią się jakiekolwiek zewnętrzne objawy tego stanu.

Lista hodowców oczekujących na możliwość zakupu systemu jest niezwykle długa i póki co ogranicza się do Nowej Zelandii. Firma planuje jednak wkrótce wprowadzić swoje technologie również na rynek międzynarodowy. Uważa, że ich system precyzyjnej hodowli krów może sprawdzić się w wielu częściach świata. Duża część zysków firmy jest inwestowana w dalszy rozwój systemów i zwiększenie skali działalności.

 

Materiał firmy Halter prezentujący funkcje nowatorskiego systemu:

 

Rozwiązanie problemu braku siły roboczej

Jednym z problemów gospodarstw mlecznych, który pomagają rozwiązać obroże, są niedobory siły roboczej. Automatyzują one wiele bardzo czasochłonnych zadań w wielkoskalowej hodowli bydła.

Wczesne informacje zwrotne napływające od kilkuset rolników już stosujących obroże Haltera sugerują, że oszczędzają oni dzięki nim do 20 godzin tygodniowo, po prostu eliminując ilość czasu spędzanego na osobistym kontrolowaniu stada i organizowaniu doju. Inteligentny system ułatwia również precyzyjne obserwowanie dziennego spożycia trawy i paszy przez krowę i kontrolowanie go. Przekłada się to na lepsze wykorzystanie trawy na dostępnych pastwiskach i zmniejszenie ilości kupowanej dodatkowej paszy.

Autorzy technologii uważają, że system pozwala podnieść liczbę krów utrzymywanych w gospodarstwie przy zmniejszeniu nakładów pracy. Inteligentne obroże mogą być również bardzo pomocne w ochronie środowiska. Za jednym naciśnięciem przycisku w telefonie krowy mogą być odgradzane wirtualnym ogrodzeniem od zbiorników wodnych lub obszarów chronionych zbiorowisk roślin.

Obecnie za obroże dla krów rolnicy płacą w systemie subskrypcji, w którym miesięczna kwota uzależniona jest od liczby posiadanych krów i wybranego poziomu funkcjonalności. Firma nadal pracuje nad dokładnym określeniem wartości swoich technologii, tak aby zapewnić rolnikom możliwie wysoki zwrot z inwestycji w obroże. Obecnie Halter skupia się na rozwoju inteligentnych technologii w hodowli bydła mlecznego, nie wyklucza jednak w przyszłości zajęcia się innymi sektorami rolnictwa.

 

Na podstawie:

Dairy Global

Halterhq.com

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz