kps

kojs

CenyRolnicze
19 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0688 EUR EUR - 4.3316 GBP GBP - 5.0615 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


19.04.2024 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,80-7,90 zł/kg, średnia: 7,14 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

13.04.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 550 kg, mazowieckie, radomski, 26-680, tel.: 572 759 848

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Odchów cieląt w parach: lepszy niż indywidualny?

Martyna Frątczak

Według najnowszych badań odchów cieląt w parach lub grupach przynosi wiele korzyści. Stymuluje rozwój socjalny cieląt, pozytywnie wpływa na ich przyrosty i zwiększa odporność na stres. Może być znacznie lepszą opcją niż obecnie praktykowane powszechnie trzymanie cieląt pojedynczo w budkach.

Odchów indywidualny to opcja dobra, ale czy najlepsza?

W ostatnich latach na większości profesjonalnych gospodarstw mlecznych młode cielęta trzyma się pojedynczo w specjalnie przeznaczonych do tego celu budkach.

Pozwala to przede wszystkim izolować je od krążących na fermie patogenów i zmniejszyć szansę wzajemnego zarażania się między cielętami. Indywidualny odchów pozwala również sprawować lepszą kontrolę nad tym, ile pokarmu przyjmuje cielęt.

Wśród hodowców w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie obserwuje się jednak obecnie trend na trzymanie młodych cieląt w budkach w parach lub niewielkich grupach.

Jeśli jest to prowadzone w przemyślany sposób, przynosi wiele korzyści. Stwierdzono, że trzymanie nieodsadzonych cieląt z co najmniej jednym towarzyszem zdecydowanie poprawia samopoczucie i dobrostan zwierząt i wpływa stymulująco na wzrost cieląt.

Taki odchów jest również pozytywnie postrzegany przez konsumentów – co przekłada się na opinie dotyczące produktów mlecznych.

Co zyskuje na tym cielę i rolnik?

Towarzystwo jest ważne już dla bardzo młodych cieląt, ponieważ bydło mleczne jest gatunkiem silnie społecznym. Cielęta trzymane w parach szybciej przyzwyczajają się do obecności innych zwierząt i uczą prawidłowych dla gatunku reakcji.

Para lub grupa cieląt potrzebuje jednak nieco więcej przestrzeni w budce. Więcej miejsca pozwala im na wykazywanie szerokiego zakresu naturalnych zachowań i zabawę. Kontakt społeczny już na tym wczesnym etapie poprawia ich interakcje społeczne w późniejszym życiu.

Stymuluje również ogólną zdolność do uczenia się. Stwierdzono, że cielęta wychowane w grupach społecznych są znacznie bardziej elastyczne i mają większą zdolność do przystosowania się do różnych zmian zachodzących w gospodarstwie, chociażby takich jak zmiana paszy.

W efekcie cielęta są bardziej odporne na stres, a moment odsadzania nie jest dla nich negatywnie wpływającym na zdrowie i wyniki produkcyjne szokiem. Po przegrupowaniu i odstawienia mleka szybciej od indywiduwalnych cieląt podejmują jedzenie i nie wykazują spowolnienia wzrostu.

W kilkunastu badaniach naukowych w tym temacie stwierdzono, że cielęta odchowywane w parach lub małych grupach osiągały lepsze wyniki pod względem wydajności i tempa wzrostu od cieląt odchowywanych pojedynczo.

Cielęta trzymane w parach lub grupach znacznie szybciej sięgały również po paszę stałą, co jest niezwykle ważne dla stymulowania funkcji rozwijającego się żwacza. Wczesny rozwój przedżołądków przekłada się na wcześniejszy początek dojrzewania zwierzęcia i wyższą produkcję mleka w późniejszym życiu.

Jak zmniejszyć ryzyko chorób w parach?

 

Producenci mleka, którzy zdecydowali się przejść na społeczną hodowlę cieląt, odkryli, że wiąże się z to z pewnymi trudnościami. W parze lub grupie cieląt zawsze będzie większe ryzyko pojawienia się infekcji, niż w przypadku indywidualnego odchowu.

Nie oznacza to jednak, że ochrona przed patogenami w parach i grupach jest niemożliwa. Hodowcy, którzy stosują podstawowe zasady ochrony zdrowia cieląt osiągają podobne wyniki w zakresie zdrowia cieląt co rolnicy nadal stosujący odchów indywidualny.

Kluczowe jest przede wszystkim odpowiednie odpojenie cieląt siarą wysokiej jakości oraz stosowanie izolacji między powszególnymi parami lub grupami cieląt.

Poza tym w zdrowiu utrzymuje cielęta odpowiednie karmienie, wentylacja w pomieszczeniu i dbanie o czystość i suchość w ich budkach. Wielu problemom zdrowotnym zapobiega również łączenie wyłącznie cieląt w podobnym wieku.

Czy cielęta bedą się obsysać?

Jedną z obaw, które niektórzy producenci mają w związku z trzymaniem cieląt w parach lub grupach, jest możliwość rozwinięcia się u cieląt niepożądanych zachowań, takie jak wzajemne obsysanie się, prowadzące do infekcji pępka, zapalenia wymienia lub uszkodzenia wymion.

W praktyce niewiele badań wykazało, aby wspólny odchów cieląt prowadził do rozwinięcia się takich zachowań. Mimo wszystko jednak w przypadku ich pojawienia się istnieją sposoby ograniczenia tego problemu.

W momencie ropoczęcia posiłku u cielęcia intensywnie stymulowany jest instynkt ssania, który trwa co najmniej 20 minut.

Dlatego bardzo ważne jest karmienie cieląt mlekiem lub zmiennikiem przez smoczek – a nie z otwartego wiadra – pozwala to cielęciu zaspokoić instynkt ssania i kojarzyć go tylko z karmieniem. Najlepiej sprawdzą się tutaj smoczki o wolnym przepływie.

Jak zakwaterować pary lub grupy cieląt?

Miejsca dla utrzymania par lub grup cieląt można zorganizować na wiele sposobów – w oborach dla cieląt lub na zewnątrz na świeżym powietrzu w budkach.

Wśród producentów z USA i Kanady najczęstszym rozwiązaniem jest trzymanie cieląt parami lub grupami w osobnych kojcach w oborze i ręczne ich odkarmianie za pomocą butelek lub wiadek.

Wielu rolników dostosowuje system indywidualny do nowej sytuacji – łącząc ze sobą budki na zewnątrz w „super klatki” dla cielaków. Ten sposób pozwala wypróbować nowy system odchowu cieląt bez zbędnych dodatkowych nakładów finansowych i znacznej zmiany zarządzania gospodarstwem.

Niektórzy, całkowicie zdecydowani na nowy system hodowcy, inwestują w nowoczesne pomieszczenia dla cieląt z automatycznym sposobem odpajania.

 

Na podstawie:

calf-tel.com

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu