kps

kojs

CenyRolnicze
27 marca 2024, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 3.9857 EUR EUR - 4.3153 GBP GBP - 5.0327 DKK DKK - 0.5785
Archiwum


27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 200,75 (-0,12%), kukurydza CZE24: 190,50 (- 0,52%), rzepak MAJ24: 441,50 (-2,32%)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

22.03.2024 SPRZEDAM 5 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, kujawsko-pomorskie, aleksandrowski, 87-702, tel.: 604 094 965

22.03.2024 SPRZEDAM 7 BYKÓW, mieszaniec, 500 kg, podlaskie, siemiatycki, 17-332, tel.: 506 817 807

Dodaj komunikat

agrifirm

kowalczyk

Jak zadbać o zdrowe racice krów?

Martyna Frątczak

Choroby racic to jedne z głównych problemów zdrowotnych, na które narażone jest bydło mleczne. Odbijają się na kondycji całego organizmu, powodując wiele powikłań i prowadząc do ogromnych strat ekonomicznych.

 

W zależności od stopnia nasilenia, jako efekt schorzeń racic w stadzie obserwuje się zmniejszony pobór paszy, utratę masy ciała zwierząt, spadek wydajności mlecznej, zmniejszoną długowieczność stada, upośledzoną płodność i problemy z rozrodem.

Jakie są najczęstsze powody problemów z racicami i jak można im zaradzić?

Korekcja racic

Najczęstszą i nierzadko spotykaną przyczyną schorzeń racic jest zaniedbanie ich korekcji lub nieodpowiednie jej przeprowadzanie.

Prawidłowo wykonana korekcja racic zapewnia ich stabilność i umożliwia zwierzęciu równomierne rozłożenie ciężaru pomiędzy kończynami, dzięki czemu żadna z nich nie jest nadmiernie obciążana.

Eksperci zalecają wykonywanie korekcji racic przynajmniej raz lub dwa razy w roku, najlepiej w okresie zasuszenia lub około setnego dnia laktacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie do tego profesjonalisty, który stosuje odpowiedni sprzęt i technikę.

Dobrym pomysłem jest prowadzenie w stadzie dokumentacji na temat korekcji racic, co ułatwia monitorowanie zdrowia i kondycji zwierząt.

Warunki w oborze

Schorzenia racic często są związane z niekorzystnymi warunkami zoohigienicznymi w oborze.

Do ważnym parametrów, jakie powinny być monitorowane i kontrolowane w pomieszczeniach należy temperatura.

Wzrost występowania częstości kulawizn i innych problemów z racicami obserwuje się często jako wynik stresu cieplnego, około 2 miesięcy po wydłużonym okresie letnich upałów. Warto zapewnić wtedy w oborze odpowiednią wentylację i różne strategie pomagające zwierzętom się ochłodzić.

Komfort termiczny pozwala krowom leżeć i odpoczywać kilka godzin dziennie, dzięki czemu zachowane jest odpowiednie krążenie krwi i funkcje układu odpornościowego. W efekcie zwierzęta lepiej radzą sobie z ewentualnymi procesami infekcyjnymi w obrębie racic.

Nadmiernego nasłonecznienia budynków można uniknąć już na etapie ich projektowania i budowy, stawiając je w orientacji wschód-zachód.

Innym kluczowym czynnikiem wpływającym na zdrowie racic jest poziom czystości w oborze.

Nadmierna ekspozycja racic na obornik i mocz może spowodować ich uszkodzenia i tzw. erozję. W czystości powinny być szczególnie utrzymywane obszary w których zadawana jest pasza oraz korytarze.

W przypadku częstych problemów z racicami w stadzie warto zadać sobie również pytanie, czy gęstość obsady w budynkach nie jest zbyt wysoka.

Przegęszczenie zwierząt nasila negatywne interakcje między krowami. Powoduje to między innymi wypieranie przez dominujące krowy młodszych krów z boksów, co zmusza je do stania przez długi czas i nadmiernego obciążania racic.

Dobre podłoże warte inwestycji

Łatwo się domyślić, że podłoże, z jakim racice krów mają nieustanny kontakt ma duże znaczenie w profilaktyce wielu schorzeń.

Zdaniem ekspertów na posadzkach najlepiej sprawdzają się materiały imitujące glebę pastwiskową.

Potwierdziły to badania przeprowadzone na Uniwersytecie Hohenheim w Niemczech, w których podłogę obory pokryto arkuszami z miękkiej gumy. Ich wpływ na zachowanie zwierząt i stan racic krów porównano z litymi posadzkami betonowymi.

Naukowcy stwierdzili, miękkie podłoże pozwalało na o wiele swobodniejsze przemieszczanie się krów w oborze. Obliczyli, że na miękkich podłogach krowy w jednym kroku przebywały odległość 78 cm, a na twardych betonowych podłogach zaledwie 58 cm.

Nieograniczony ruch zwierząt zapewnia dobre krążenie krwi w żywej tkance racic, dzięki czemu jest odpowiednio odżywiona i chroniona.

Ponadto miękkie podłoże działa jak amortyzator, dzięki czemu racice nie ulegają urazom podczas przenoszenia ciężaru zwierzęcia.

Pomimo tego, że anatomicznie krowy mają „naturalny amortyzator” w postaci warstwy tłuszczu położonej między racicami, w przypadku zbyt twardego podłoża nie jest on wystarczający do ochrony kończyn.

Dotyczy to zwłaszcza wysokowydajnych krów mlecznych, u których często wspomniany tłuszcz jest zredukowany (organizm zużywa go na potrzeby energetyczne i produkcję mleka).

 

Żywienie dla zdrowych racic

Warunkiem skutecznej profilaktyki chorób racic jest niewątpliwie odpowiednie żywienie.

Ze względu na to, że racice składają się głównie z białka i tłuszczów, aby zapewnić ich dobrą kondycję, zwierzęta muszą otrzymywać odpowiedni poziom zarówno surowego białka, jak i kwasów tłuszczowych.

Co nieco mniej oczywiste, w paszy powinno się ograniczać udział węglowodanów ulegających fermentacji, ponieważ powodują one wzrost kwasu mlekowego w żwaczu, a w efekcie obniżenie jego pH.

Skutkiem spadku pH żwacza może być wytwarzanie i uwalnianie endotoksyn, które następnie mogą wyzwalać uwalnianie histaminy – czynnika procesów zapalnych. Powoduje on w racicach zwężenie naczyń krwionośnych, a w efekcie pogorszenie kondycji tkanki rogowej racic oraz rozwój ochwatu.

Problemy z racicami mogą być ponadto skutkiem nagłej zmiany paszy, powodującej modyfikację populacji drobnoustrojów w żwaczu. Taka rewolucja w mikrobiomie żwacza może sprzyjać rozwojowi niekorzystnych mikroorganizmów biorących udział w procesach zapalnych racic.

W zachowaniu zdrowia racic istotną rolę odgrywa również zapewnienie w diecie odpowiedniej zawartości i stosunków składników mineralnych. Wapń jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesu tworzenia keratyny, głównego budulca tkanki rogowej racic.

Dla procesu wzrostu i utrzymania zdrowia racic bardzo ważny jest również cynk, który reguluje zużycie wapnia przez organizm i bierze udział w tworzeniu keratyny. W procesie tym rolę odgrywa ponadto miedź.

Co bardzo istotne, w paszy należy bilansować zawartość miedzi i cynku. Nieodpowiedni stosunek pierwiastków sprawi, że nie zadziałają w organizmie we właściwy sposób. Zbyt duża ilość cynku uniemożliwia prawidłowe wykorzystanie i magazynowanie miedzi w organizmie krowy.

W profilaktyce schorzeń racic warto zadbać w paszy o odpowiednią zawartość witamin A i D, które regulują wzrost tkanki rogowej racic i pomagają utrzymać wodoodporną barierę po zewnętrznej stronie kopyta.

Dla zdrowia kopyt ważne jest również dostarczanie biotyny, jednej z witamin z grupy B. Badania pokazały, że podawanie zwierzętom dodatku 20 mg/dobę biotyny znacznie przyspiesza leczenie wrzodów podeszwy i innych schorzeń racic.

Kąpiele racic

W zapobieganiu i leczeniu schorzeń racic pomocne może być stosowanie ich kąpieli.

W tym celu stosuje się różnego rodzaju wanny i kuwety wypełnione środkami dezynfekującymi, stawiane przed halami udojowymi (co może jednak nieść ryzyko dostania się środków do mleka podczas doju) lub w korytarzach.

Do powszechnie stosowanych substancji w roztworach do kąpieli racic należy siarczan miedzi w stężeniu 2-5%. Jest on stosunkowo niedrogi i skuteczny. Udowodniono, że zmniejsza częstość występowania, jak i ciężkość uszkodzeń racic.

Kąpiele racic w roztworach z formaliną dają podobne efekty. Należy jednak pamiętać, że formalina jest czynnikiem rakotwórczym, przez co musi być stosowana w dobrze wentylowanym miejscu i wymaga dodatkowych środków ostrożności.

Stężenie roztworu formaliny powinno wynosić 3–5%. Oparzenia chemiczne u bydła mogą być spowodowane użyciem roztworów formaliny powyżej 5%.

Kolejną substancją stosowaną w roztworach do kąpieli racic jest siarczan cynku w stężeniu do 20%. Ze względu na słabą rozpuszczalność w wodzie nie jest jednak powszechnie stosowany.

Zaleca się, aby roztwory do kąpieli racic pozwalały na zanurzenie kończyn zwierząt na minimalną głębokość 10 cm. Roztwór najlepiej wymieniać po przejściu 200 krów przez wannę/kuwetę. Jeśli krowy mają brudne kopyta i nogi, roztwór należy zmieniać częściej.

 

Na podstawie:

Dairy Global

Lean, I. J., et al. "Impact of nutrition on lameness and claw health in cattle." Livestock Science 156.1-3 (2013): 71-87.

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu