Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
29 lipca 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7610 EUR EUR - 4,4194 GBP GBP - 4,8766 DKK DKK - 0,5938
Archiwum
04.08.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 179,75 (- 0,28%), kukurydza SIE20 - 180,00 (- 1,10%), rzepak LIS20 - 382,00 (- 0,52%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.08.2020 12:47 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 5,10 zł/kg, średnia: 4,36 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Ogromne ilości aflatoksyn w mleku z Indii

Martyna Frątczak

Indyjski Urząd ds. Bezpieczeństwa i Standardów Żywności (FSSAI) ujawnił wykrycie rakotwórczej aflatoksyny M1 w wielu próbkach mleka. Powodem dostania się toksyny do mleka może być źle przechowywana pasza.

 

Aflatoksyny są wytwarzane przez grzyby z rodzaju Aspergillus (kropidlaki). Grzyby te rozwijają się w produktach żywnościowych i paszy dla zwierząt w sprzyjających warunkach (wysokiej temperatury i wilgotności).

Udowodniono, że aflatoksyny mają działanie rakotwórcze, mutagenne i hepatotoksyczne. Krowy, które spożywają zanieczyszczoną nimi paszę wydzielają toksynę z mlekiem, która później trafia do konsumentów.

Raport FSSAI ujawnił przekroczenie dopuszczalnego poziomu aflatoksyny M1 w 88 próbkach mleka z 551 pobranych z obszaru południowoindyjskiego stanu Tamil Nadu.

Rząd po ujawnieniu tych danych natychmiast zareagował, ustanawiając komitet, który ma sprawdzić wyniki badań mleka i dojść do przyczyny dostania się groźnej toksyny do łańcucha żywnościowego.

Próbki paszy dla bydła i mleka będą anonimowo pobierane z całego stanu i testowane pod względem wielu parametrów jakości i bezpieczeństwa. Oprócz tego rząd przyjrzy się przepisom dotyczącym usuwania odpadów spożywczych.

Rolnicy w Indiach mają problemy z przechowywaniem paszy dla zwierząt, zwłaszcza w porze deszczowej. Ponieważ nie mają do tego odpowiednich pomieszczeń, pasza jest zazwyczaj tylko przykryta plastikowymi plandekami, co zapewnia wilgoć i świetne warunki do rozwoju grzybów.

Sekretarz Stowarzyszenia Producentów Mleka Tamil Nadu, M.G. Rajendran, zwrócił się do rządu z prośbą o zwiększenie cen mleka. Dodatkowe pieniądze będą mogły zostać wykorzystane przez rolników do zapewnienia lepszych warunków przechowywania paszy.

„Jesteśmy gotowi współpracować z rządem, ale hodowcy mleka nie powinni być nękani i nie powinno się w żadnym wypadku zajmować mleka”, podkreślił Rajendran.

 

Źródło:

Dairy Global

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Wirtualne ogrodzenie dla krów: płot, którego nie m

Wirtualne ogrodzenia dla krów opierają się na technologii GP

Organizacja producentów bydła postuluje ułatwienia

Podlaskie Zrzeszenie Producentów Bydła w Suchożebrach wystos

Nanotechnologia w żywieniu bydła: jak lepiej chron

Wysokowydajne krowy mają duże zapotrzebowanie na aminokwasy,