Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
17 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8053 EUR EUR - 4,2344 GBP GBP - 4,9682 DKK DKK - 0,5666
Archiwum
17.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,00 (+ 0,52%), kukurydza MAR20 - 173,00 (+ 1,02%), rzepak LUT20 - 407,50 (+ 0,80%) [euro/tona] +++ +++ +++ 17.01.2020 12:00 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,40 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++

Ogromne ilości aflatoksyn w mleku z Indii

Martyna Frątczak

Indyjski Urząd ds. Bezpieczeństwa i Standardów Żywności (FSSAI) ujawnił wykrycie rakotwórczej aflatoksyny M1 w wielu próbkach mleka. Powodem dostania się toksyny do mleka może być źle przechowywana pasza.

 

Aflatoksyny są wytwarzane przez grzyby z rodzaju Aspergillus (kropidlaki). Grzyby te rozwijają się w produktach żywnościowych i paszy dla zwierząt w sprzyjających warunkach (wysokiej temperatury i wilgotności).

Udowodniono, że aflatoksyny mają działanie rakotwórcze, mutagenne i hepatotoksyczne. Krowy, które spożywają zanieczyszczoną nimi paszę wydzielają toksynę z mlekiem, która później trafia do konsumentów.

Raport FSSAI ujawnił przekroczenie dopuszczalnego poziomu aflatoksyny M1 w 88 próbkach mleka z 551 pobranych z obszaru południowoindyjskiego stanu Tamil Nadu.

Rząd po ujawnieniu tych danych natychmiast zareagował, ustanawiając komitet, który ma sprawdzić wyniki badań mleka i dojść do przyczyny dostania się groźnej toksyny do łańcucha żywnościowego.

Próbki paszy dla bydła i mleka będą anonimowo pobierane z całego stanu i testowane pod względem wielu parametrów jakości i bezpieczeństwa. Oprócz tego rząd przyjrzy się przepisom dotyczącym usuwania odpadów spożywczych.

Rolnicy w Indiach mają problemy z przechowywaniem paszy dla zwierząt, zwłaszcza w porze deszczowej. Ponieważ nie mają do tego odpowiednich pomieszczeń, pasza jest zazwyczaj tylko przykryta plastikowymi plandekami, co zapewnia wilgoć i świetne warunki do rozwoju grzybów.

Sekretarz Stowarzyszenia Producentów Mleka Tamil Nadu, M.G. Rajendran, zwrócił się do rządu z prośbą o zwiększenie cen mleka. Dodatkowe pieniądze będą mogły zostać wykorzystane przez rolników do zapewnienia lepszych warunków przechowywania paszy.

„Jesteśmy gotowi współpracować z rządem, ale hodowcy mleka nie powinni być nękani i nie powinno się w żadnym wypadku zajmować mleka”, podkreślił Rajendran.

 

Źródło:

Dairy Global

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Każdy kto ma krowy jest bandytą, mordercą i gwałci

- Tych organizacji powstaje jak na pęczki i w tej chwili naj

Niektórym mieszkańcom wsi przeszkadzają nawet krow

Spór o to, czy krowie dzwonki są uciążliwe dla mieszkańców w

Powstała lepsza szczepionka na gruźlicę bydła

Brytyjscy naukowcy opracowali nową szczepionkę, która może p