Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,75 (- 0,40%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 1,76%), rzepak SIE20 - 375,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Dwa ogniska gruźlicy bydła w powiecie zielonogórskim

Redakcja

Wczoraj nasza redakcja otrzymała sygnał od Czytelnika, jakoby w powiecie zielonogórskim wykryto gruźlicę bydła w stadzie liczącym ponad 500 sztuk. Informację o dwóch ogniskach na tym terenie potwierdza Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze.

 

- Mogę jedynie potwierdzić, że na terenie powiatu zielonogórskiego mamy dwa ogniska gruźlicy bydła. Oznacza to, że choroba została potwierdzona stosownym badaniem w laboratorium w Puławach. Niestety, więcej informacji nie mogę udzielić i sprecyzować jakie to miejscowości – poinformowała nasza redakcję pracownica Powiatowej Inspekcji Weterynarii w Zielonej Górze.

 

- Jeśli chodzi o gruźlicę, to procedury się ciągną. Od uzyskania pierwszego wyniku, monitoringowego, do potwierdzenia choroby może upłynąć kilka miesięcy. To zupełnie inna choroba niż ASF u świń, która roznosi się bardzo szybko, a gruźlica ma przebieg bardzo utajony i może pozostawać w gospodarstwie niezauważona przez dłuższy czas. Pierwsze badanie, jak już wspomniałam, jest monitoringowe i wynika z obowiązku nałożonego prawnie. W okresie 5 lat muszą być przebadane wszystkie stada w danym powiecie. Gdy wstępne badania budzą wątpliwości, to PLW wydaje decyzję o zawieszeniu stada i kieruje daną sztukę do odosobnienia. Przeprowadzenie kolejnego badania następuje nie wcześniej niż po 42 dniach. Mija 6-7 tygodni i mamy kolejne badanie. Jeżeli wynik jest ponownie dodatni, to wydaje się decyzję i zwierzę usuwa się ze stada poprzez eutanazję. W zakładzie utylizacyjnym pobiera się próby do badań. Te próby jadą do laboratorium do Puław i tam jest kolejne sześć tygodni na hodowanie tego. Robią nam się z tego 4 miesiące. Po potwierdzeniu wyniku w Puławach odbieramy status stada urzędowego, a następnie całe stado jest blokowane i przechodzi przez kolejną procedurę – wyjaśnia nam urzędnicza z PLW w Zielonej Górze.

Może zainteresuje Cię również:

W dniach 14-15 marca w Zaborze pod Zieloną Górą od

- Jest to pierwsze ze spotkań edukacyjno-dyskusyjnych dla ro

Kuriozum pod Zieloną Górą. Pszczoła użądliła dziec

W podzielonogórskim Jędrzychowie właściciel przydomowej pasi

Powstała lepsza szczepionka na gruźlicę bydła

Brytyjscy naukowcy opracowali nową szczepionkę, która może p