Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 listopada 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8848 EUR EUR - 4,2807 GBP GBP - 5,0014 DKK DKK - 0,5729
Archiwum
15.11.2019 12:18 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,80 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,09 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 14.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 177,50 (0,00%), kukurydza STY20 - 164,00 (+ 0,46%), rzepak LUT20 - 389,25 (- 0,19%) [euro/tona] +++ +++ +++

Kolejne patologie w Niemczech. Bestialskie traktowanie krów na dużej fermie mlecznej w regionie Allgäu

Paweł Hetnał

Kolejna afera z hodowlą i ubojem bydła w Niemczech. Tym razem rażące nieprawidłowości ujawniono w dużym gospodarstwie mleczarskim w regionie Allgäu, utrzymującym ok. 1800 zwierząt. Przez 30 dni w maju i czerwcu br. ukryte kamery śledziły fermę Endres w miejscowości Bad Grönenbach. Wg organizacji Soko Animal Protection, zwierzęta cierpią tam głód i pragnienie, a ponadto traktowane są w bestialski sposób. Zarejestrowano m. in. jak ciągnik wlecze przez oborę tzw. „leżaki”.

 

Nagrania wideo Soko Animal Protection mają dowodzić między innymi, że chore zwierzęta zostały oszołomione postrzałem, a potem nie zostały odpowiednio wykrwawione. Materiały również pokazują, jak krowy są kopane, bite i przeciągane przez oborę za pomocą zaczepów biodrowych i ciągników.

 

Jak czytamy na portalu focus.de, kontrole władz nie są w stanie lub nie chcą ujawnić tych okrucieństw i przestępstw. Nawet po złożeniu skargi przez Soko Animal Protection, co miało miejsce 10 czerwca, okrutne praktyki wobec zwierząt miały być kontynuowane.

 

Mniej więcej tydzień temu państwowy urząd ds. Zdrowia i bezpieczeństwa żywności przedstawił ustalenia dotyczące przypadków okrucieństwa wobec zwierząt w Bad Grönenbach. W raporcie jest mowa o „stosunkowo wysokim odsetku” chorych zwierząt. U 191 z ponad 1700 krów mlecznych występowały kłopoty zdrowotne. Spośród 137 kontrolowanych cieląt, 46 wymagało leczenia. Zwierzęta cierpiały na ropne zapalenie, a także choroby oczu, stawów i wymion.

 

Nadal nie jest jasne, dlaczego nieprawidłowości w Allgäu nie zostały wcześniej odkryte. Chociaż gospodarstwo zostało skontrolowane 34 razy w ciągu ostatnich pięciu lat, to według służb weterynaryjnych stwierdzono jedynie „naruszenia dobrostanu zwierząt w małym i średnim stopniu”. W rzeźni w Buchloe, gdzie dostarczano zwierzęta z Bad Grönenbacher, nikt też najwyraźniej nie zauważył nic alarmującego. Grupa Vion Food , która jest właścicielem rzeźni, oświadczyła, że 9 lipca zakończyła współpracę z feralnym gospodarstwem. Ile zwierząt zabito z Bad Grönenbach dla Vion? Tego firma nie ujawnia. Vion podkreśla, że za kontrolę dostarczonych zwierząt odpowiedzialny jest urzędowo mianowany lekarz weterynarii. - Ustawodawstwo określa, w jakich przypadkach zwierzę może zostać poddane ubojowi, a kiedy nie należy pozwolić na wejście mięsa do łańcucha pokarmowego – czytamy w oświadczeniu firmy.

 

Rzecznik tamtejszej inspekcji weterynaryjnej wyjaśnia, że wszystkie nieprawidłowości zidentyfikowane przez weterynarzy zostały przekazane władzom w Bad Grönenbach. Wg oficjalnych danych, w ubiegłym roku do rzeźni dostarczono śladowe ilości zwierząt, które nie dopuszczono do uboju ze względów zdrowotnych.

 

Jednak według informacji Bayerischer Rundfunk współpraca między weterynarzem, a kontrolowaną firmą czasami przebiega w sposób patologiczny. Dziesiątki lekarzy weterynarii z całych Niemiec stwierdza, że odczuwają presję i wpływ ze strony firm na ich pracę. Mówią, że znajomość między inspektorem i kontrolowanym rolnikiem stanowi główny problem. W związku z tym padła propozycja, by kontrole lekarzy weterynarii odbywały się w procesie rotacji. Urząd weterynaryjny Ostallgäu wyjaśnia, że nie jest to konieczne. W Bawarii od 2007 r. obowiązuje wymóg, aby inspektorzy zmieniali się co 5-7 lat.

 

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Pierwsze oskarżenia za nielegalny ubój zwierząt w

Cztery osoby usłyszały zarzuty znęcania się nad zwierzętami

Prokuratura stawia pierwsze zarzuty w procederze n

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce postawiła pierwsze zarzuty

09.07.2019 Ceny bydła rzeźnego. Ciąg dalszy drasty

Można już chyba mówić o zapaści na rynku żywca wołowego. Bar