Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 marca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 4,1127 EUR EUR - 4,5246 GBP GBP - 5,0218 DKK DKK - 0,6065
Archiwum
27.03.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 195,00 (+ 0,78%), kukurydza CZE20 - 167,75 (- 0,15%), rzepak MAJ20 - 356,50 (+ 1,28%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.03.2020 12:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 4,80 zł/kg, średnia: 4,25 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Ten przepis zmierza do „zarżnięcia” polskiej produkcji bydła mięsnego w systemie otwartym

Paweł Hetnał

- Zmiana ustawy o ochronie zwierząt przewiduje, że rolnicy utrzymujący przez cały rok bydło mięsne na wolnych wybiegach będą musieli inwestować w budynki, a to oznacza w wielu przypadkach zaniechanie hodowli. Może czasami warto posłuchać praktyków, a nie wymyślać bzdurne regulacje? - napisał wczoraj na Twitterze Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Producentów Bydła Mięsnego. Wielu internautów potraktowało ten wpis jako ponury żart prima aprilisowy, ale przytoczone zapisy projektu ustawy są jednak prawdziwe. 

 

- Mam nadzieję, że to prima aprilis – napisał jeden z twitterowiczów. - Niestety nie, art.6 ust.2 pkt 20 autoporawki do ustawy mówi, że zakazane jest " utrzymywanie zwierzęcia bez pomieszczenia chroniącego go przed zimnem, upałami lub opadami atmosferycznymi" – rozwiewa wątpliwości Jacek Zarzecki. - Kolejna ustawa, która zarżnie rozwijającą się dopiero co gałąź rolnictwa – napisał uczestnik dyskusji.

 

- Czy wolnostojąca wiata ochroni zwierzęta od deszczu wiatru i zimna? Konstrukcja drewniana. I czy przepis przewiduje powierzchnię takiego zabudowania na 1 szt.? - pyta kolejny internauta. - Nikt nie wie co autor miał na myśli tworząc ten przepis. Śmiem przypuszczać, że jakby wszedł w życie, to będzie tyle interpretacji, co interpretujących – napisał Jacek Zarzecki.

Projekt był opiniowany również przez Krajową Radę Izb Rolniczych. W opinii samorządu rolniczego wprowadzenie pkt. 20 w art. 6 ust. 2 w brzmieniu „utrzymywanie zwierzęcia bez pomieszczenia chroniącego go przed zimnem, upałami lub opadami atmosferycznymi"spowoduje, że zostanie ograniczona możliwość utrzymywania zwierząt w systemie otwartym (w tym w systemie rezerwatowym), o którym mowa rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej. Taki system jest dopuszczalny szczególnie w chowie koni rasy huculskiej oraz bydła mięsnego. Zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia (§2 ust. 2) zwierzętom utrzymywanym w takim systemie należy zapewnić możliwość ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zwierzętami drapieżnymi, w szczególności przez zakrzewienie lub zadrzewienie miejsc ich utrzymywania albo przez budowę w tych miejscach niezwiązanych trwale z podłożem zadaszeń, wiat lub innych osłon chroniących przed wiatrem. Proponowana zmiana narzuci obowiązek budowy dodatkowych pomieszczeń gospodarskich, co spowoduje wzrost kosztów utrzymywania takich zwierząt, bez gwarancji poprawy warunków ich dobrostanu. Dlatego też należy doprecyzować, że ten przepis nie dotyczy zwierząt gospodarskich utrzymywanych w systemach przewidzianych w ww. rozporządzeniu. Zdaniem samorządu rolniczego ten projekt ustawy należy odrzucić.

Paweł Hetnał
Autor: Paweł Hetnał
Paweł Hetnał – absolwent Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wieloletni dziennikarz portali i gazet lokalnych z terenu Podbeskidzia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Potrzebna jest zmiana harmonogramu naboru wnioskó

W związku z sytuacją epidemiologiczną oraz surowymi ogranicz

Dobrostan bez opasów. Nierówne traktowanie produce

Podlaskie Zrzeszenie Producentów Bydła krytycznie odniosło s

Od połowy marca rusza działanie „Dobrostan zwierzą

Od 15 marca 2020 r. rolnicy utrzymujący krowy i świnie będą