5 faktów na temat mleka A2

Cezary Wójcicki
mleko a2
Źródło: pixabay.com

Mleko u niektórych osób powoduje nietolerancję. Odpowiedzmy sobie na pytanie jak zdrowe lub niezdrowe jest mleko? Czy mleko A2 może być rozwiązaniem? Mleko A2 teoretycznie powinno być lepiej tolerowane.

 

1. Co to jest mleko A2

 

Oznaczenie A2 lub A1 odnosi się do odpowiednich kazein w mleku. Różnica między tymi dwoma wariantami polega na odchyleniu kazeiny beta. Mleko A2 powinno być niezmienionym wariantem naturalnego mleka pełnego. W trakcie ewolucji, u bydła, wystąpiła mutacja punktowa, tzw. wariant A1.

 

2. Co jest specjalnego w mleku A2?

 

Tak zwane mleko A2 powinno być bardziej tolerowane przez osoby z nietolerancją laktozy. Wynika to z faktu, że przy trawieniu kazeiny A1 uwalnia się prawdopodobnie więcej BCM-7 (beta-casomorfina-7) niż w wariancie A2. Jednak takie ośrodki jak Max Rubner Institute nie wykazały lepszej tolerancji na mleko A2. Zawartość laktozy również nie powinna różnić się od mleka A1.

 

3. Jakie krowy dają mleko A2?

 

Skład mleka zależy, między innymi, od rasy bydła. Rasy takie jak Jersey, Brown Swiss i Guernsey produkują głównie mleko o wariancie A2. Krowy rasy Hf dają tylko około 36 procent mleka A2.

 

4. Czy mleko A2 jest nowym celem hodowli?

 

Szacuje się, że czyste mleko A2, w Nowej Zelandii, stanowi około 8 % sprzedawanego mleka. Oznacza to, że udział tego produktu w rynku jest większy niż w przypadku mleka ekologicznego. Kilka stowarzyszeń hodowlanych zareagowało na zwiększony popyt na mleko A2.

 

5. Jak reaguje rynek?

 

W Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych mleko A2 jest już dostępne za pośrednictwem specjalnych kanałów marketingowych. W Niemczech niektórzy rolnicy specjalizowali się już w produkcji mleka A2. Niestety to, jak rynek rozwinie się w tym kierunku, nie jest jeszcze jasne.

 

Źródło: Wir sind Tierarzt, DLG

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz