Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,75 (- 0,40%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 1,76%), rzepak SIE20 - 375,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Selen w żywieniu bydła

Cezary Wójcicki
selen w zywieniu bydla
Źródło: pixabay.com

Uzupełniając dawkę pokarmową bydła w selen należy pamiętać, że istnieje bardzo cienka granica między zapotrzebowaniem tych zwierząt na ten pierwiastek, a jego szkodliwością. Należy jednak dostarczyć ten mikroelement w paszy dla krów, gdyż spełnia on szereg ważnych funkcji w organizmie, a jego niedobór może wywołać, m. in. problemy z płodnością w naszych stadach.

 

W Polsce rośliny nie akumulują dużych ilości selenu. Z jednej strony wiąże się to z koniecznością uzupełniania tego pierwiastka, lecz z drugiej strony eliminuje ryzyko przedawkowania.

 

Selen wspomaga działanie układu odpornościowego. Dodatkowo ma duże znaczenie w profilaktyce zatrzymania łożyska i leczenia mastitis. Zmniejsza też częstość występowania chorób układu rozrodczego, takich jak zapalenie macicy oraz torbielowatość jajników.

 

Wysokowydajna krowa powinna dodatkowo otrzymać 3 – 5 mg tego pierwiastka dziennie. Zapotrzebowanie bydła na selen jest określone dla konkretnego pobrania paszy. Przyjmuje się, że bydło powinno pobrać od 0,1 do 0,3 mg selenu na kg suchej masy dziennie. Uzupełniając dawkę pokarmową w selen wg tej zasady, trzeba wziąć pod uwagę selen naturalnie występujący w roślinach. Stąd proponowana dawka dla wysokowydajnej krowy wynosi 3 – 5 mg na sztukę dziennie (przy pobraniu suchej masy ok. 25 kg), a nie 7,5 mg, które wychodzi z podanego równania.

 

Toksyczna dawka selenu, to już 0,5 mg na kilogram suchej masy paszy. Zatem różnica jest naprawdę niewielka.

 

W Unii Europejskiej w żywieniu zwierząt gospodarskich w dodatkach paszowych dopuszcza się udział seleninu i selenianu sodu oraz drożdże selenowe.

 

Źródła:

1) Niwińska B. i Andrzejewski M. ‘Selen w żywieniu bydła’ Rocz. Nauk. Zoot., T. 40, z. 2 (2013) 97–107
2) Szarek J. ‘Chów bydła mlecznego’ Poznań 2010

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Złe warunki utrzymywania bydła w państwowej stadni

- Konie odzyskują kondycję, trudniej z hodowlą bydła. Ponad

Fatalna sytuacja na rynku bydła mięsnego. To dobry

Na rynku bydła mięsnego kontynuowany jest spadek cen skupu ż

Problem z ubojem z konieczności. Złotówka za kilog

Wycena mięsa bydła poddanego ubojowi z konieczności zakrawa