Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
29 stycznia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8871 EUR EUR - 4,2766 GBP GBP - 5,0584 DKK DKK - 0,5723
Archiwum
29.01.2020 14:13 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,90 - 5,70 zł/kg, średnia: 5,26 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 28.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 194,50 (+ 013%), kukurydza MAR20 - 169,75 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 404,50 (+ 0,25%) [euro/tona]

Raport EFSA: choroba guzowatej skóry bydła –  szczepienia prowadzą do spadku liczby ognisk

Cezary Wójcicki
choroba guzowatej skory bydla
Źródło: pixabay.com

Liczba ognisk choroby guzowatej skóry bydła (LSD) w regionie Bałkanów dramatycznie spadła o 95%; z 7483 w 2016 r. do 385 w 2017 r. Dane potwierdzają, że szczepienie bydła - zalecane przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) w 2016 r. - jest najskuteczniejszym sposobem  na opanowanie choroby.

 

Raport opublikowany w lutym przez EFSA zawiera aktualizację dotyczącą występowania LSD i skuteczności szczepień. Raport ten zawiera również analizę czynników ryzyka związaną  z rozprzestrzenianiem się LSD w Europie Południowo-Wschodniej. Dokument opiera się na danych zebranych przez kraje dotknięte chorobą a także przez te zagrożone.

 

Alessandro Broglia – weterynarz z EFSA, ostrzega: "Nawet jeśli liczba ognisk epidemii znacznie się zmniejszyła, choroba nie została jeszcze wyeliminowana z tego regionu, dlatego musimy zachować czujność."

 

W 2017 r. większość ognisk, aż 379 - odnotowano na obszarze Albanii, gdzie program szczepień nie został jeszcze zakończony. Nieliczne ogniska epidemii odnotowano  na  innych obszarach, w tym dwa w Grecji i cztery na obszarze Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii. 

 

Jednym z czynników odpowiedzialnych za rozprzestrzenianie się LSD jest wzrost liczby owadów, które przenoszą chorobę w wyniku ciepłych temperatur. 

 

Eksperci stwierdzili, że w Grecji ryzyko zarażenia jest sześciokrotnie większe wśród zwierząt hodowlanych, które mają dostęp do przestrzeni otwartych, niż u tych trzymanych w pomieszczeniach zamkniętych. Jest tak dlatego, że ta pierwsza grupa jest bardziej narażona na kontakt z owadami, które przenoszą tę chorobę. 

 

Współpraca i zaangażowanie krajów biorących udział w gromadzeniu danych było kluczowe dla raportu. EFSA wykorzystała dane dostarczone przez Albanię, Bułgarię, Chorwację, Byłą Jugosłowiańską Republikę Macedonii, Grecję, Kosowo, Czarnogórę, Serbię i Turcję. 

 

Źródło: European Food Safety Authority (EFSA)  

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Niektórym mieszkańcom wsi przeszkadzają nawet krow

Spór o to, czy krowie dzwonki są uciążliwe dla mieszkańców w

Powstała lepsza szczepionka na gruźlicę bydła

Brytyjscy naukowcy opracowali nową szczepionkę, która może p

Ogromne ilości aflatoksyn w mleku z Indii

Indyjski Urząd ds. Bezpieczeństwa i Standardów Żywności (FSS