Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 października 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8503 EUR EUR - 4,2844 GBP GBP - 4,9671 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
18.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 181,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 165,75 (+ 0,45%), rzepak LIS19 - 377,75 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.10.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,50 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Raport EFSA: choroba guzowatej skóry bydła –  szczepienia prowadzą do spadku liczby ognisk

Cezary Wójcicki
choroba guzowatej skory bydla
Źródło: pixabay.com

Liczba ognisk choroby guzowatej skóry bydła (LSD) w regionie Bałkanów dramatycznie spadła o 95%; z 7483 w 2016 r. do 385 w 2017 r. Dane potwierdzają, że szczepienie bydła - zalecane przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) w 2016 r. - jest najskuteczniejszym sposobem  na opanowanie choroby.

 

Raport opublikowany w lutym przez EFSA zawiera aktualizację dotyczącą występowania LSD i skuteczności szczepień. Raport ten zawiera również analizę czynników ryzyka związaną  z rozprzestrzenianiem się LSD w Europie Południowo-Wschodniej. Dokument opiera się na danych zebranych przez kraje dotknięte chorobą a także przez te zagrożone.

 

Alessandro Broglia – weterynarz z EFSA, ostrzega: "Nawet jeśli liczba ognisk epidemii znacznie się zmniejszyła, choroba nie została jeszcze wyeliminowana z tego regionu, dlatego musimy zachować czujność."

 

W 2017 r. większość ognisk, aż 379 - odnotowano na obszarze Albanii, gdzie program szczepień nie został jeszcze zakończony. Nieliczne ogniska epidemii odnotowano  na  innych obszarach, w tym dwa w Grecji i cztery na obszarze Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii. 

 

Jednym z czynników odpowiedzialnych za rozprzestrzenianie się LSD jest wzrost liczby owadów, które przenoszą chorobę w wyniku ciepłych temperatur. 

 

Eksperci stwierdzili, że w Grecji ryzyko zarażenia jest sześciokrotnie większe wśród zwierząt hodowlanych, które mają dostęp do przestrzeni otwartych, niż u tych trzymanych w pomieszczeniach zamkniętych. Jest tak dlatego, że ta pierwsza grupa jest bardziej narażona na kontakt z owadami, które przenoszą tę chorobę. 

 

Współpraca i zaangażowanie krajów biorących udział w gromadzeniu danych było kluczowe dla raportu. EFSA wykorzystała dane dostarczone przez Albanię, Bułgarię, Chorwację, Byłą Jugosłowiańską Republikę Macedonii, Grecję, Kosowo, Czarnogórę, Serbię i Turcję. 

 

Źródło: European Food Safety Authority (EFSA)  

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Jak zimno wpływa na krowy? Metaboliczna i produkcy

Jak niskie temperatury wpływają na fizjologię, metabolizm i

Krowy wyrażają ból mimiką pyska

Jedną z najważniejszych części zapewnienia zwierzętom dobros

Wzrasta pogłowie bydła w Polsce, ale spadają ceny

Według wstępnych danych pogłowie bydła w czerwcu 2019 r. lic