Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
04 czerwca 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9573 EUR EUR - 4,4347 GBP GBP - 4,9536 DKK DKK - 0,5949
Archiwum
04.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,50 (+ 1,49%), kukurydza CZE20 - 170,00 (0,00%), rzepak SIE20 - 373,00 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.06.2020 13:27 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,58 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Co robią krowy w ciągu dnia?

Cezary Wójcicki
ile czasu spi krowa
Źródło: pixabay.com

Bydło, tak jak i ludzie, zachowuje się w sposób charakterystyczny dla swojego wieku i płci. Oczywiście ważne jest, czy mamy do czynienia z osobnikami zdrowymi. W niniejszym artykule skupimy się na krowach, zatem wpływ na zachowanie się samicy w ciągu dnia będzie miała także faza cyklu rujowego.

 

Ulubionym zajęciem krów w ciągu dnia jest leżenie. Tu również możemy zaobserwować podobieństwo z człowiekiem, z tym, że nasz gatunek nie zawsze może sobie pozwolić na takie udogodnienia. Krowy leżą w ciągu dnia nawet do 14 godzin. Oczywiście nie robią tego w sposób ciągły, tylko na raty. Takich „odpoczynków” może być w ciągu dnia nawet 20. Leżenie krów jest bardzo ważne w produkcji mleka. Ta czynność zwiększa krążenie krwi w gruczole mlekowym nawet o jedną trzecią. Przyjmuje się, że krowy na leżenie poświęcają ponad połowę swojego życia.

 

Sen? Skoro krowa większość dnia leży, można by pomyśleć, że większość dnia przesypia. Nic bardziej mylnego. Bydło śpi około jednej godziny na dobę. Zazwyczaj pojedyncza drzemka trwa nie dłużej niż 5 minut.

 

Jedzenie, to również czasochłonne zajęcie krów. Krowy żywione w oborach poświęcają tej czynności mniej czasu niż krowy pasące się na pastwisku. Jest to logiczne, bo zwierzęta w oborze dostają gotową, zbilansowaną dawkę pokarmową „pod nos”. Natomiast krowy na pastwisku muszą dodatkowo zerwać ruń pastwiskową. Krowy w oborze pobierają paszę 4 – 7 godzin, a te na pastwisku do 9 godzin na dobę. Odwrotną zależność możemy zaobserwować pomiędzy częstością jedzenia. Krowy na pastwisku pobierają paszę od 4 do 5 razy na dobę, natomiast krowy żywione paszami zadawanymi przez człowieka przystępują do tej czynności nawet do 12 razy na dobę.

 

Po jedzeniu bydło przeżuwa paszę. Jest to bardzo ważna i również czasochłonna czynność dla tego gatunku. Przeżuwanie trwa średnio od 5 do 8 godzin dziennie.

 

Krowy utrzymywane w budynkach inwentarskich podchodzą do poideł nawet 20 razy na dobę. Zupełnie inaczej zachowują się krowy na pastwisku Te piją tylko od 2 do 5 razy dziennie.

 

W ciągu dnia nie może zabraknąć czasu na zachowania społeczne bydła. Trudno jest określić ile, na tego typu zachowania, krowy poświęcają czasu, gdyż jest to bardzo zmienne.

 

Jako ciekawostkę można dodać, że krowy oddają kał aż od 8 do 24 razy na dobę, a mocz od 6 do 11 razy.

 

Źródło: Grodzki H., ‘Metody chowu i hodowli bydła’, Warszawa 2011

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Złe warunki utrzymywania bydła w państwowej stadni

- Konie odzyskują kondycję, trudniej z hodowlą bydła. Ponad

Fatalna sytuacja na rynku bydła mięsnego. To dobry

Na rynku bydła mięsnego kontynuowany jest spadek cen skupu ż

Problem z ubojem z konieczności. Złotówka za kilog

Wycena mięsa bydła poddanego ubojowi z konieczności zakrawa