Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
18 października 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8503 EUR EUR - 4,2844 GBP GBP - 4,9671 DKK DKK - 0,5735
Archiwum
18.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 181,25 (+ 0,14%), kukurydza LIS19 - 165,75 (+ 0,45%), rzepak LIS19 - 377,75 (- 0,66%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.10.2019 12:21 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,50 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++

Co robią krowy w ciągu dnia?

Cezary Wójcicki
ile czasu spi krowa
Źródło: pixabay.com

Bydło, tak jak i ludzie, zachowuje się w sposób charakterystyczny dla swojego wieku i płci. Oczywiście ważne jest, czy mamy do czynienia z osobnikami zdrowymi. W niniejszym artykule skupimy się na krowach, zatem wpływ na zachowanie się samicy w ciągu dnia będzie miała także faza cyklu rujowego.

 

Ulubionym zajęciem krów w ciągu dnia jest leżenie. Tu również możemy zaobserwować podobieństwo z człowiekiem, z tym, że nasz gatunek nie zawsze może sobie pozwolić na takie udogodnienia. Krowy leżą w ciągu dnia nawet do 14 godzin. Oczywiście nie robią tego w sposób ciągły, tylko na raty. Takich „odpoczynków” może być w ciągu dnia nawet 20. Leżenie krów jest bardzo ważne w produkcji mleka. Ta czynność zwiększa krążenie krwi w gruczole mlekowym nawet o jedną trzecią. Przyjmuje się, że krowy na leżenie poświęcają ponad połowę swojego życia.

 

Sen? Skoro krowa większość dnia leży, można by pomyśleć, że większość dnia przesypia. Nic bardziej mylnego. Bydło śpi około jednej godziny na dobę. Zazwyczaj pojedyncza drzemka trwa nie dłużej niż 5 minut.

 

Jedzenie, to również czasochłonne zajęcie krów. Krowy żywione w oborach poświęcają tej czynności mniej czasu niż krowy pasące się na pastwisku. Jest to logiczne, bo zwierzęta w oborze dostają gotową, zbilansowaną dawkę pokarmową „pod nos”. Natomiast krowy na pastwisku muszą dodatkowo zerwać ruń pastwiskową. Krowy w oborze pobierają paszę 4 – 7 godzin, a te na pastwisku do 9 godzin na dobę. Odwrotną zależność możemy zaobserwować pomiędzy częstością jedzenia. Krowy na pastwisku pobierają paszę od 4 do 5 razy na dobę, natomiast krowy żywione paszami zadawanymi przez człowieka przystępują do tej czynności nawet do 12 razy na dobę.

 

Po jedzeniu bydło przeżuwa paszę. Jest to bardzo ważna i również czasochłonna czynność dla tego gatunku. Przeżuwanie trwa średnio od 5 do 8 godzin dziennie.

 

Krowy utrzymywane w budynkach inwentarskich podchodzą do poideł nawet 20 razy na dobę. Zupełnie inaczej zachowują się krowy na pastwisku Te piją tylko od 2 do 5 razy dziennie.

 

W ciągu dnia nie może zabraknąć czasu na zachowania społeczne bydła. Trudno jest określić ile, na tego typu zachowania, krowy poświęcają czasu, gdyż jest to bardzo zmienne.

 

Jako ciekawostkę można dodać, że krowy oddają kał aż od 8 do 24 razy na dobę, a mocz od 6 do 11 razy.

 

Źródło: Grodzki H., ‘Metody chowu i hodowli bydła’, Warszawa 2011

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Krowy wyrażają ból mimiką pyska

Jedną z najważniejszych części zapewnienia zwierzętom dobros

Wzrasta pogłowie bydła w Polsce, ale spadają ceny

Według wstępnych danych pogłowie bydła w czerwcu 2019 r. lic

Gwałtowne burze w Wielkopolsce. Na skutek uderzeni

Wczoraj w Jankowie Przygodzkim (woj. wielkopolskie) przeszła