Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
24 stycznia 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8475 EUR EUR - 4,2461 GBP GBP - 5,0381 DKK DKK - 0,5682
Archiwum
24.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,50 (- 0,38%), kukurydza MAR20 - 172,00 (- 0,29%), rzepak LUT20 - 406,25 (- 0,18%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.01.2020 12:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,38 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Lepiej zapobiegać niż leczyć - mastitis u bydła

Cezary Wójcicki
zapobieganie mastitis u bydla
Źródło: pixabay.com

Mastitis, czyli zapalenie wymion, określane jest często jako choroba zawodowa wysoko wydajnych krów. W Polsce, na jedną laktację, stany zapalne wymion (zarówno podkliniczne i kliniczne) obserwowane są u co najmniej 30 – 40% krów.

 

Zapalenie wymion wywołują przede wszystkim bakterie. Szacuje się, że są one przyczyną 80% przypadków zachorowań. Inne przyczyny mastitis u krów to: grzyby, algi, mikoplazmy. Warto dodać, że mechaniczne i chemiczne urazy zwiększają ryzyko zachorowań.

 

Konsekwencją tej choroby jest przede wszystkim zmniejszenie wydajności mleka oraz obniżenie jego wartości technologicznej. Bardzo ważnym skutkiem mastitis jest również ograniczenie płodności krów.

 

My jednak, w niniejszym artykule, skupimy się na zapobieganiu mastitis. Duży wpływ na ilość zachorowań w naszych stadach ma osoba zarządzająca stadem. Przede wszystkim trzeba dbać o prawidłową higienę doju. Bakterie wnikają do wymion zawsze przez kanał strzykowy, dlatego higiena w przypadku gruczołu mlekowego jest tak ważna. Powinniśmy, jeśli jeszcze tego nie robimy, stosować przed i poudojowy dipping – dezynfekcyjną kąpiel strzyków, a także dbać o to, by dojone strzyki były zawsze czyste i suche. Poza higieną doju powinniśmy dbać o ogólną higienę krów. Bardzo ważnym elementem jest czysta i sucha ściółka na stanowiskach.

 

Drugą bardzo ważną rzeczą jest prawidłowe działanie aparatury udojowej. Nie zdajemy sobie sprawy jak ważna jest kontrola podciśnienia. Zaleca się przeprowadzenie takiej kontroli przynajmniej raz w tygodniu.

 

Kolejnym czynnikiem, któremu warto poświęcić trochę uwagi jest prawidłowe zasuszanie krów. Najbezpieczniej zasuszać krowy pod osłoną antybiotyków.

 

Do zadań osoby zarządzającej stadem należy przede wszystkim obserwacja i odpowiednio szybkie zareagowanie, gdy coś się dzieje. Musimy też pamiętać, żeby nie leczyć krów w nieskończoność, tylko brakować krowy niemożliwe do wyleczenia.

 

Źródło: Guliński P., ‘Bydło domowe. Hodowla i użytkowania’, Warszawa 2017

Ogłoszenia rolnicze

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Każdy kto ma krowy jest bandytą, mordercą i gwałci

- Tych organizacji powstaje jak na pęczki i w tej chwili naj

Minister Ardanowski: Polską spółdzielczość, równie

– Nasze mleczarstwo musi eksportować, bo rynek wewnętrzny ni

W listopadzie wzrosły ceny skupu mleka

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka&nbs