Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
12 sierpnia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,7558 EUR EUR - 4,4123 GBP GBP - 4,9028 DKK DKK - 0,5925
Archiwum
14.08.2020 14:02 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,00 zł/kg, średnia: 4,61 zł/kg (na podstawie informacji z 9 ubojni) +++ +++ +++ 13.08.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 178,25 (+ 0,42%), kukurydza LIS20 - 164,00 (+ 0,15%), rzepak LIS20 - 377,50 (+ 0,27%) [euro/tona] +++ +++ +++

Lepiej zapobiegać niż leczyć - mastitis u bydła

Cezary Wójcicki
zapobieganie mastitis u bydla
Źródło: pixabay.com

Mastitis, czyli zapalenie wymion, określane jest często jako choroba zawodowa wysoko wydajnych krów. W Polsce, na jedną laktację, stany zapalne wymion (zarówno podkliniczne i kliniczne) obserwowane są u co najmniej 30 – 40% krów.

 

Zapalenie wymion wywołują przede wszystkim bakterie. Szacuje się, że są one przyczyną 80% przypadków zachorowań. Inne przyczyny mastitis u krów to: grzyby, algi, mikoplazmy. Warto dodać, że mechaniczne i chemiczne urazy zwiększają ryzyko zachorowań.

 

Konsekwencją tej choroby jest przede wszystkim zmniejszenie wydajności mleka oraz obniżenie jego wartości technologicznej. Bardzo ważnym skutkiem mastitis jest również ograniczenie płodności krów.

 

My jednak, w niniejszym artykule, skupimy się na zapobieganiu mastitis. Duży wpływ na ilość zachorowań w naszych stadach ma osoba zarządzająca stadem. Przede wszystkim trzeba dbać o prawidłową higienę doju. Bakterie wnikają do wymion zawsze przez kanał strzykowy, dlatego higiena w przypadku gruczołu mlekowego jest tak ważna. Powinniśmy, jeśli jeszcze tego nie robimy, stosować przed i poudojowy dipping – dezynfekcyjną kąpiel strzyków, a także dbać o to, by dojone strzyki były zawsze czyste i suche. Poza higieną doju powinniśmy dbać o ogólną higienę krów. Bardzo ważnym elementem jest czysta i sucha ściółka na stanowiskach.

 

Drugą bardzo ważną rzeczą jest prawidłowe działanie aparatury udojowej. Nie zdajemy sobie sprawy jak ważna jest kontrola podciśnienia. Zaleca się przeprowadzenie takiej kontroli przynajmniej raz w tygodniu.

 

Kolejnym czynnikiem, któremu warto poświęcić trochę uwagi jest prawidłowe zasuszanie krów. Najbezpieczniej zasuszać krowy pod osłoną antybiotyków.

 

Do zadań osoby zarządzającej stadem należy przede wszystkim obserwacja i odpowiednio szybkie zareagowanie, gdy coś się dzieje. Musimy też pamiętać, żeby nie leczyć krów w nieskończoność, tylko brakować krowy niemożliwe do wyleczenia.

 

Źródło: Guliński P., ‘Bydło domowe. Hodowla i użytkowania’, Warszawa 2017

Ogłoszenia rolnicze

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Wirtualne ogrodzenie dla krów: płot, którego nie m

Wirtualne ogrodzenia dla krów opierają się na technologii GP

Spadają ceny skupu mleka. Najlepiej płacą na Podla

Według Głównego Urzędu Statystycznego cena skupu mleka w cze

Organizacja producentów bydła postuluje ułatwienia

Podlaskie Zrzeszenie Producentów Bydła w Suchożebrach wystos