Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
15 października 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8952 EUR EUR - 4,2949 GBP GBP - 4,9282 DKK DKK - 0,5750
Archiwum
15.10.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,25 (- 1,11%), kukurydza LIS19 - 164,00 (- 0,46%), rzepak LIS19 - 383,75 (+ 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 14.10.2019 12:20 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,30 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,56 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

Czym kierować się przy wyborze rasy bydła mięsnego?

Cezary Wójcicki
wybor rasy do opasu
Źródło: pixabay.com

Rolnicy bardzo często zastanawiają się jaką rasę bydła wybrać do opasania. Ras mięsnych jest bardzo dużo, zatem wybór nie jest oczywisty. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czym powinniśmy kierować się w wyborze rasy do dalszego chowu.

 

W Polsce najpopularniejszą rasą mięsną jest rasa limousine. PZHiPBM kilka lat temu podał, że krowy ras limousine i charolaise to 70 % krów mięsnych w Polsce. Duży udział, bo aż 16% krów mięsnych, to krowy rasy hereford.

 

Rasy mięsne różnią się od siebie kalibrem, tempem wzrostu, okresem użytkowania, wymaganiami pokarmowymi, łatwością wycieleń, jakością uzyskanego mięsa. Wybierając rasę, musimy mieć na uwadze jakie warunki możemy stworzyć utrzymywanym przez nas zwierzętom i czego od nich oczekujemy.

 

Jeżeli decydujemy się na czystorasowe bydło mięsne,  mamy dobre warunki utrzymania i chcemy żywić nasze zwierzęta intensywnie dobrymi paszami, warto wtedy wybrać taką rasę, która charakteryzuje się dobrym wykorzystaniem pasz treściwych. Do takich ras zaliczamy: limousine, charolaise i mięsne linie simentala.

 

Do chowu bardziej ekstensywnego zaleca się utrzymywanie ras o mniejszych wymaganiach pokarmowych. Takie zwierzęta lepiej będą wykorzystywały gorszej jakości pasze. Do takich ras należą rasy: hereford i angus. Rasy te mają jednak tendencje do szybkiego otłuszczania się. Stanowi to problem w przypadku eksportu do Hiszpanii i Włoch.

 

W przypadku, gdy mamy stado podstawowe krów mlecznych a chcemy przejść na mięsne, lecz nie mamy pieniędzy na wymianę krów, wtenczas warto zainwestować w buhaja, który poprawi genetykę w naszym stadzie. W wyborze rasy do krzyżowania, poza cechami opasowymi i rzeźnymi, musimy kierować się kryterium łatwości wycieleń. Takimi cechami charakteryzuje się rasa limousine.

 

Pamiętajmy zatem, że zanim kupimy zwierzęta do dalszego chowu oceńmy warunki w jakich zamierzamy je utrzymywać i jak chcemy je żywić. Dopiero później dokonajmy zakupu.

 

Źródło: Grodzki H. ‘Chów bydła mięsnego’ 2009

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Krowy wyrażają ból mimiką pyska

Jedną z najważniejszych części zapewnienia zwierzętom dobros

Zmowa cenowa i kłopoty Pini Beef. Hodowcy bydła z

Niskie ceny skupu bydła i kłopoty największego w regionie za

McDonald testuje wegańską wołowinę. Wprowadza ją d

Akcje firmy Beyond Meat produkującej roślinne alternatywy dl