Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
04 czerwca 2020, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3,9573 EUR EUR - 4,4347 GBP GBP - 4,9536 DKK DKK - 0,5949
Archiwum
04.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 187,50 (+ 1,49%), kukurydza CZE20 - 170,00 (0,00%), rzepak SIE20 - 373,00 (- 0,33%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.06.2020 13:27 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,58 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++

Hipokalcemia poporodowa u bydła - lepiej zapobiegać niż leczyć

Cezary Wójcicki
hipokalcemia poporodowa u bydla

Hipokalcemia jest chorobą metaboliczną bydła, której bezpośrednią przyczyną jest niewystarczające pokrycie wysokiego zapotrzebowania na wapń w okresie poporodowym.

Wysokie zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynika z produkcji siary w tym okresie. Warto zauważyć, że dzienne zapotrzebowanie na wapń krowy w zasuszeniu, o masie ciała 600 kg, wynosi ok. 30 g . Zaraz po porodzie wzrasta trzykrotnie.

Jeżeli krowa była prawidłowo żywiona w czasie zasuszenia, zwierzę jest w stanie poradzić sobie z niedoborami wapnia poprzez wykorzystanie rezerw z kości. Sytuacja wygląda gorzej, jak wapń nie jest prawidłowo zbilansowany w dawce pokarmowej.

Początkowe stadium  choroby możemy stwierdzić poprzez obserwację stada. Zwierzę chore jest osłabione, często zatacza się, mniej je, a także można zaobserwować drżenie mięśni, zmniejszoną ilość wydalanego kału oraz tzw. przeczulicę skóry.


Zaawansowanym stadium choroby jest tzw. zaleganie poporodowe. Charakterystyczne objawy, to: leżenie na mostku, a szyja wygięta jest w literę S, słabe tętno i wzdęcie trawieńca.

Postęp tej choroby jest bardzo szybki, nie wolno jej lekceważyć. Śmierć zwierzęcia, od pierwszych objawów, może wystąpić już po 10 godzinach. Szacuje się, że stadium zaawansowane tej choroby dotyka co dziesiątą krowę, zaś obniżone stężenie wapnia we krwi obserwuje się u 30 % krów.

Jak zapobiegać hipokalcemii?

Podstawą jest prawidłowe żywienie w okresie zasuszenia. Tak jak już wspominaliśmy, dzienna dawka wapnia dla krowy w zasuszeniu to 30 g. Oznacza to, że nie powinniśmy dostarczać ani za dużo ani za mało tego składnika zwierzęciu. Istnieje coś takiego w żywieniu zwierząt jak równowaga kationowo – anionowa, która polega na prawidłowym zbilansowaniu minerałów w dawce. Warto korzystać z gotowych mieszanek mineralnych. Trzeba jednak zwracać uwagę na przeznaczenie takiej mieszanki. Zupełnie inne zapotrzebowanie na składniki mineralne ma krowa w laktacji a inne w zasuszeniu.

Źródło: Bednarski M., ‘Choroby bydła’, 2013.

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Fatalna sytuacja na rynku bydła mięsnego. To dobry

Na rynku bydła mięsnego kontynuowany jest spadek cen skupu ż

Problem z ubojem z konieczności. Złotówka za kilog

Wycena mięsa bydła poddanego ubojowi z konieczności zakrawa

Zgodnie z zaleceniami ministerstwa, podlascy rolni

W związku z wyjątkowo trudną sytuacją krajowych producentów