Bliźnięta od krowy. Szczęście czy tylko problem?

Cezary Wójcicki
plusy i minusy blizniat od krowy
Fot.: Krowa wydała na świat trojaczki.

Ciąże bliźniacze u bydła to rzadkość. Przyjmuje się, że stanowią od 1 do 6 % wszystkich ciąż. Niestety jest wiele minusów ciąż mnogich. Jakich? Odpowiadamy w artykule.

Zanim przejdziemy do wad i zalet ciąż bliźniaczych u bydła, odpowiedzmy sobie na pytanie: od czego zależy rozbieżność w częstości występowania ciąż mnogich u tego gatunku? Przede wszystkim rasa. Rasy mleczne cechują się częstszym występowaniem ciąż bliźniaczych niż mięsne. Wśród ras mlecznych, częściej bliźnięta rodzić będą wysokowydajne wieloródki. Czynnikiem, który również może zwiększyć częstość mnogich ciąż jest podawanie zwierzętom hormonów.

Cecha ta jest bardzo nisko odziedziczalna. Dlatego ciężko jest uwzględnić ją w prowadzeniu pracy hodowlanej – zarówno gdybyśmy chcieli zwiększyć częstotliwość rodzenia bliźniąt, jak i zmniejszyć.



Niewątpliwym plusem, gdy ciąża krowy okaże się wielopłodowa, jest uzyskanie dwóch lub większej ilości cieląt. Jeżeli krowa rodzi więcej niż jedno cielę, to zazwyczaj są to bliźnięta, choć zdarza się i większa ilość (patrz: zdjęcie). Uważa się, że zjawisko to jest bardziej pożądane w stadach bydła opasowego.

Istnieje wiele negatywnych aspektów ciąż bliźniaczych:

- większe ryzyko trudnego porodu,

- u krów rodzących bliźniaki częściej wystąpuje zatrzymanie łożyska,

- zwiększa się ryzyko taki chorób jak: mastitis, ketoza, przemieszczenie trawieńca,

- frymartynizm.

Frymartynizm jest zjawiskiem powodującym niepłodność samic pochodzących z dwujajowych ciąż bliźniaczych. Trzeba wyraźnie podkreślić, że z mnogich ciąż u bydła, ciąże dwujajowe stanowią ponad 90 %. Wśród dwujajowych ciąż aż w 90 % występują połączenia naczyniowe między płodami, które doprowadzają do bezpłodności samic. Istnieje zatem bardzo duże prawdopodobieństwo, że w sytuacji, gdy w naszym stadzie krowa rodzi bliźnięta, będą to osobniki różnych płci, a samiczka będzie bezpłodna. Uważajmy zatem kupując niezacielone jałówki. Nie ma pewności, że nie pochodzą z ciąży bliźniaczej.

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz