Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 czerwca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9217 EUR EUR - 4,4443 GBP GBP - 4,9563 DKK DKK - 0,5961
Archiwum
05.06.2020 MATIF: pszenica kons. WRZ20 - 186,75 (- 0,40%), kukurydza CZE20 - 167,00 (- 1,76%), rzepak SIE20 - 375,00 (+ 0,54%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.06.2020 13:49 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,20 - 5,20 zł/kg, średnia: 4,54 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Seksowane nasienie - wady i zalety

Cezary Wójcicki
wady i zalety sortowanego nasienia
Fot.: C. Wójcicki

Producentom mleka zależy, aby w ich stadzie rodziły się same jałówki. Odwrotną sytuację obserwujemy w stadach bydła mięsnego – tam pożądane są buhajki. Jak jednak sterować płcią pozyskiwanego potomstwa? Odpowiedzią jest seksowane nasienie.

W praktyce rolniczej spotykamy zarówno zwolenników, jak i przeciwników sortowanego nasienia. Spróbujmy sobie  zebrać w jednym miejscu najważniejsze wady i zalety tego zabiegu.

Prawdopodobieństwo urodzenia samiczki, wykorzystując seksowane nasienie, jest dosyć wysokie, wynosi ono ok. 80 %. Urodzone jałówki stanowią na pewno materiał na remont stada. Istnieją jednak dodatkowe zalety związane z urodzeniem samiczek. Przede wszystkim mniejsze ryzyko trudnego porodu. Dlaczego? Jałówka jest mniejsza od buhajka, ma węższą głowę, więc prawdopodobieństwo łatwiejszego porodu wzrasta. Drugą zaletą jest fakt, że krowa rodząca samiczkę charakteryzuje się lepszą mlecznością w laktacji. Trzecią konsekwencją urodzenia jałówki jest możliwość uzyskania przychodu z jej sprzedaży.

Niestety z wykorzystaniem sortowanego nasienia wiąże się wiele wad. Przede wszystkim znacząco niższa skuteczność inseminacji. Wynika to z mniejszej koncentracji plemników w dawce inseminacyjnej. Poza tym nasienie seksowane jest droższe o ok. 50 – 60 zł (w zależności od buhaja od którego to nasienie pozyskaliśmy) od nasienia niesortowanego.

Nieskuteczna inseminacja nasieniem sortowanym nie musi wcale być spowodowana mniejszą koncentracją plemników w dawce! Musimy pamiętać, że na skuteczność tego zabiegu ma wpływ wiele czynników, m. in. prawidłowy termin inseminacji, przestrzeganie procedur rozmrażania nasienia, wprawa inseminatora.

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Fatalna sytuacja na rynku bydła mięsnego. To dobry

Na rynku bydła mięsnego kontynuowany jest spadek cen skupu ż

Problem z ubojem z konieczności. Złotówka za kilog

Wycena mięsa bydła poddanego ubojowi z konieczności zakrawa

Zgodnie z zaleceniami ministerstwa, podlascy rolni

W związku z wyjątkowo trudną sytuacją krajowych producentów

Wiadomość z kategorii: