Hereford - rasa bydła, która podbiła świat

Cezary Wójcicki
bydlo bydorzezne

Najpopularniejsza rasa bydła mięsnego na świecie to Hereford. Co sprawiło, że jest ona aż tak rozpowszechniona? Przeczytaj artykuł.

W Polsce największą popularnością wśród ras mięsnych cieszy się rasa Limousine. Herefordy nie są zbyt popularne. Pogłowie samic będących pod oceną PZHiPBM wynosiło 802 sztuki (dane na rok 2013). Co zatem sprawiło, że świat oszalał na ich punkcie?

Niespotykana łagodność tych zwierząt, zdolność aklimatyzowania się do najróżniejszych warunków pogodowych, ale przede wszystkim rewelacyjne wskaźniki rozrodu (bez większej interwencji człowieka), to na pewno cechy przemawiające za wyborem tej rasy do chowu i hodowli. Poza tym samice tej rasy są bardzo opiekuńcze w stosunku do swojego potomstwa. Mleczność krów jest średnia, ale na tyle dobra, żeby wychować silne i zdrowe cielę.

Bydło tej rasy doskonale radzi sobie na pastwisku i to przez całą dobę. W niektórych krajach herefordy utrzymuje się całkowicie bez budynków inwentarskich. W Polsce, także są próby takiego utrzymania, jednak dotyczy to zachodniej części naszego kraju. Zaleca się jednak, żeby bydło w okresie jesienno – zimowym miało dostęp do wiat chroniących je od silnych wiatrów i opadów śniegu.

Hereford jest rasą średniego kalibru, wcześnie dojrzewającą. Krowy osiągają masę ok. 600 kg a buhaje hodowlane ok. 1000 kg. Ważnym atutem tej rasy, jest wołowina pozyskiwana z tych zwierząt. Znawcy twierdzą, że jest ona krucha, soczysta i ma wyjątkowy zapach. Charakteryzuje się marmurkowatością, czyli zawartością tłuszczu śródmięśniowego – cecha najlepszych ras mięsnych odpowiadająca za smak mięsa. Wydajność rzeźna tej rasy to 60 – 65%.

Na podstawie materiałów: PZHiPBM

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz