Intensywny opas bydła - duże przyrosty, intensywne żywienie

Cezary Wójcicki
bydlo wzrost cen byda za sprawa tureckiego wojska

W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, wyróżniamy trzy systemy opasu bydła: intensywny, półintensywny i ekstensywny. W tym artykule przyjrzymy się opasowi intensywnemu.

Bydło w tym systemie utrzymywane jest w budynku inwentarskim. W ten sposób opasane są młode buhajki. Zwierzęta kierowane są na ubój w wieku do 20-ego miesiąca, lecz jaki to będzie konkretnie wiek i w jakiej masie będą wtedy buhajki – determinuje rasa. I tak w związku z tym, dla ras;

- hf, Montbeliarde – wiek: 15 – 17 miesiąc, waga: 600 – 700 kg,

- późno dojrzewających (np. Limousine) oraz krzyżówek ras mięsnych z mlecznymi – wiek: 15 – 19 miesiąc życia, waga: 650 – 750 kg.

Do osiągnięcia takich wyników produkcyjnych trzeba żywić buhajki paszami o wysokim poziomie energii, dbając o stałe przyrosty masy ciała. Bardzo ważny jest w takim systemie odchów cieląt.

 

Propozycja żywienia bydła systemem intensywnym:

- żywienie preparatem mlekozastępczym, do 90 dnia życia, w ilości aż 5kg/ szt.,

- od 3 tygodnia życia stosujemy kiszonkę z kukurydzy (niewielkie ilości) oraz mieszankę treściwą (1kg/ szt.)

- dawkę systematycznie zwiększamy do 3 kg/ szt., kiszonka z kukurydzy ‘do woli’.

Autorzy dawki twierdzą, że po upływie 525 dni, uzyskamy buhaja o masie ok. 600 kg.

Przy tak intensywnym żywieniu musimy mieć doskonałej jakości pasze oraz mieć wyostrzoną czujność na wszelkie zaburzenia pokarmowe u opasanych zwierząt. Trzeba również monitorować wagę zwierząt. Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe zależy od masy ciała zwierzęcia, a także od dziennych przyrostów. Warto zatem zainwestować w normy żywieniowe przeżuwaczy i bilansować dawki na bieżąco. Specjaliści uważają, że taki system opasu jest najbardziej opłacalny.

Na podstawie: ‘Zalecenia żywieniowe dla przeżuwaczy i tabele wartości pokarmowej pasz’, Strzetelski i in., Kraków 2014.

Cezary Wójcicki
Autor: Cezary Wójcicki
Cezary Wójcicki – inżynier rolnictwa, obecnie student zootechniki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Pasjonat rolnictwa, w szczególności produkcji zwierzęcej. Poza karierą naukową aktywnie uczestniczy w życiu swojego gospodarstwa, a od niedawna rozpoczął współpracę z portalem..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz