kojs

kojs

CenyRolnicze
07 grudnia 2022, Środa.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.4834 EUR EUR - 4.6968 GBP GBP - 5.4380 DKK DKK - 0.6314
Archiwum


06.12.2022 MATIF: pszenica GRU22: 308,25 (-1,60%), kukurydza MAR23: 288,50 (-1,11%), rzepak LUT23: 569,75 (+0,35%)

05.12.2022 13:31 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,50-8,60 zł/kg, średnia: 7,93 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

05.11.2022 SPRZEDAM 300 T RZEPAKU, transport firmowy, pomorskie, słupski, 76-231, tel.: 607 157 735

05.12.2022 SPRZEDAM 1 BYKA, mieszaniec, 800 kg, wielkopolskie, nowotomyski, 64-310, tel.: 697 461 299

05.12.2022 SPRZEDAM 30 BYKÓW, mieszaniec, 700 kg, kujawsko-pomorskie, sępoleński, 89-400, tel.: 609 352 749

05.12.2022 SPRZEDAM 1 BYKA, mieszaniec, 500 kg, lubelskie, chełmski, 22-360, tel.: 782 978 804

05.12.2022 SPRZEDAM 14 BYKÓW, mięsny, 650 kg, podlaskie, hajnowski, 17-207, tel.: 606 701 863

04.12.2022 SPRZEDAM 25 BYKÓW, mięsny, 750 kg, wielkopolskie, kępiński, 63-645, tel.: 661 063 751

04.12.2022 SPRZEDAM 22 JAŁÓWKI, mieszaniec, 480 kg, lubuskie, strzelecko-drezdenecki, 66-542, tel.: 606 719 472

01.12.2022 SPRZEDAM 50 TUCZNIKÓW, 120 kg, 57%, kujawsko-pomorskie, brodnicki, 87-305, tel.: 691 505 034

01.12.2022 SPRZEDAM 400 TUCZNIKÓW, 110 kg, 56%, dolnośląskie, złotoryjski, 59-500, tel.: 502 479 710

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Jak ochronić siebie i zwierzęta w razie wybuchu bomby atomowej?

Martyna Frątczak

Jak przygotować gospodarstwo, ochronić siebie, zwierzęta, paszę i żywność w obliczu zagrożenia atakiem atomowym? Przedstawiamy, co można zrobić, gdy znajdziemy się w zasięgu skutków eksplozji bomby atomowej.

Co się dzieje po wybuchu bomby?

Trwająca wojna na Ukrainie i groźby Rosji co do możliwości użycia broni jądrowej budzą coraz większy niepokój. Należy jednak podkreślić, że wielu ekspertów uważa, że do takiego ataku nie dojdzie. Nawet w przypadku wybuchu bomby atomowej na obszarze Ukrainy przy granicy z Polską zasięg zniszczeń i skażenia przez nią spowodowanych byłby niewielki. Natomiast zrzucenie broni jądrowej na teren naszego kraju lub innych państw NATO jest bardzo mało prawdopodobne. Obecnie nie ma więc powodów do paniki.

W przypadku faktycznego zagrożenia państwo ogłosi szczegółowe komunikaty dotyczące sposobów ochrony siebie, zwierząt i zasobów. Mimo to wiele osób zadaje sobie pytanie, co można zrobić w obliczu takiego kryzysu? Dlatego – chociaż nie jest to oficjalny poradnik – w naszym artykule przedstawiamy ogólne zasady postępowania w gospodarstwach w przypadku zagrożenia atakiem atomowym. Wbrew pozorom wiele prostych środków może pomóc ochronić nas, zwierzęta i żywność.

Eksplozja bomby atomowej wiąże się z 5 czynnikami rażenia, które różnią się czasem działania i szkodliwością. Pierwsze z nich: fala uderzeniowa i promieniowanie cieplne, impuls elektromagnetyczny i promieniowanie jonizujące (przenikliwe) trwają bardzo krótko i powodują bezpośrednie zniszczenia w zasięgu kilku kilometrów od miejsca wybuchu.

Najbardziej problematyczny jest tzw. opad promieniotwórczy, radioaktywny pył po wybuchu opadający na powierzchnię ziemi. Może zostać przeniesiony przez wiatr na bardzo duże odległości, zanieczyszczając budynki, pola uprawne, zwierzęta, paszę i wodę. Opad promieniotwórczy jest najgroźniejszy w czasie pierwszych kilku godzin po wybuchu, jednak również później stanowi zagrożenie. Nie zawsze jest widoczny gołym okiem.  

Skażenie promieniotwórcze powodowane przez opad jest zagrożeniem o dużym zasięgu i długim czasie działania. W zależności od użytej broni i skali wybuchu może utrzymywać się na wysokim poziomie przez tygodnie lub miesiące.

Najlepsza metoda ochrony

Największe szanse na ochronę przed szkodliwym promieniowaniem po wybuchu bomby atomowej dają szybka reakcja, znalezienie schronienia i ograniczanie kontaktu ze skażonymi przedmiotami, żywnością i wodą. Dawka promieniowania znajdująca się w otoczeniu spada wraz z czasem, dlatego w schronieniu powinno się przebywać możliwie jak najdłużej. Wszystkie te zasady dotyczą również zwierząt gospodarskich.

Podstawową i najskuteczniejszą ochronę zwierząt zapewni zamknięcie ich w budynkach inwentarskich. Najlepszą izolację przed promieniowaniem zapewniają konwencjonalne budynki z cegły, z niepalnym dachem i dobrze uszczelnionymi oknami i drzwiami. Drewniane budynki zapewniają nieco mniejszą ochronę, jednak można je dodatkowo zabezpieczyć ustawiając wzdłuż ich ścian worki z piaskiem lub usypując wał z ziemi. Przy braku dostępnych solidnych budynków inwentarskich, do ochrony zwierząt można wykorzystać również szopy, suszarnie, silosy, czy wyrobiska, jary i doły ziemne. Warto zapamiętać, że tak naprawdę jakikolwiek rodzaj schronienia lub osłony dostępny w gospodarstwie zapewni zwierzętom jakiś poziom ochrony przed promieniowaniem.

Przy braku innej opcji zwierzęta można spędzić na pastwiska i tereny graniczące z jarami, wąwozami, czy lasami. Przydatne będzie również zostawienie ich na niewielkiej, ogrodzonej przestrzeni. Już samo stłoczenie zwierząt w jednym miejscu pozwala zredukować dawkę promieniowania docierającą do poszczególnych osobników. Ogrodzenie zmniejszy ponadto ilość zjedzonej przez zwierzęta, skażonej trawy. Pojedyncze zwierzęta można owinąć brezentem, folią, lub innymi podręcznymi materiałami – ochroni je to przed pyłem promieniotwórczym. Po opadzie pyłu przykrycia należy usunąć.

 

 

Gdy mamy czas się przygotować

W okresie zagrożenia ogłoszonego przez państwo, budynki dla zwierząt należy dodatkowo wzmocnić – przez maksymalne uszczelnianie sufitu, ścian i drzwi. Część okien najlepiej jest zamurować lub obić deskami z obu stron i wypełnić ziemią, torfem lub trocinami, a pozostałe osłonić izolacyjnymi okiennicami lub przezroczystym plastikiem. Im dłużej zwierzęta mogą przebywać odizolowane w schronieniu, tym lepiej.

Przy tym wszystkim nie można jednak zapomnieć, że zwierzęta nadal potrzebują dostępu do świeżego powietrza. Mocno uszczelnione pomieszczenia – przy temperaturach powietrza do 20°C – powinno się wietrzyć nie później niż po 34 godzinach, w miesiącach zimowych czas ten może się wydłużyć do nawet 90 godzin. W utrzymaniu dobrej jakości powietrza w budynkach pomoże zastosowanie ściółki dobrze pochłaniającej wilgoć oraz ustawienie pojemników z wapnem niegaszonym pochłaniającym wilgoć i nadmiar dwutlenku węgla.

Należy również w gospodarstwie przygotować 2-tygodniowy zapas wody i paszy zabezpieczonej przed skażeniem. Bezpośrednio w budynkach zwierząt należy zapewnić ilość wody i paszy starczającą przynajmniej na 3-4 dni. Sami również powinniśmy pozostać w bezpiecznym schronieniu jak najdłużej -  minimum 24 godziny w przypadku konieczności wyjścia na zewnątrz i obsługi zwierząt. Musimy wtedy zadbać o jak najlepszą odzież ochronną i zasłonięcie nosa i ust.

Sama akcja przygotowawcza będzie wiązać się u zwierząt z ogromnym stresem. Należy unikać wzbudzenia u nich paniki, co utrudni naszą pracę i zabierze cenny czas w sytuacji kryzysowej. Krowy mleczne przed zamknięciem w budynkach w miarę możliwości należy poddać udojowi. Jeśli wprowadzamy zwierzęta do obcych im budynków, może wywołać to u nich strach i opór. Warto opracować strategię postępowania z nimi i w miarę możliwości przyzwyczaić je wcześniej do schronu. Sprawdzą się tutaj podobne zasady, co stosowane m.in. w przypadku pożaru na fermie: Jak ewakuować bydło w czasie pożaru obory?

W zależności od skali zdarzenia i poziomu skażenia otoczenia służby weterynaryjne będą informować o dalszych działaniach i wspierać hodowców. Jednym z ważnych działań jest zewnętrzna dekontaminacja zwierząt gospodarskich w celu usunięcia radiaktywnego pyłu. Muszą jej zostać poddane jak najszybciej w szczególności zwierzęta, które nie przebywały w solidnych schronieniach w czasie i po wybuchu. Dekontaminacja polega na opłukaniu zwierzęcia wodą, dokładnym umyciu go za pomocą szczotki i detergentu i ponownym opłukaniu.

Zabezpieczenie paszy i wody

Pasza dla zwierząt powinna być przechowywana w zamkniętych pomieszczeniach, dokładnie uszczelnionych. W oknach można ułożyć cegły lub worki z piaskiem, a drzwi zabezpieczyć za pomocą np. folii. Na czas opadania pyłu promieniotwórczego powinno się uszczelnić również wentylację. Szczególnie dobrą ochronę przed promieniowaniem zapewniają zamknięte silosy.

Ziarno i paszę w workach przechowywaną poza budynkami powinno się ułożyć w stosy i osłonić folią, brezentem lub innym dostępnym materiałem. Stogi i sterty zboża i siana należy przykryć folią, brezentem lub np. słomą nie przeznaczoną na paszę. W przypadku, gdy pasza nie została odpowiednio zabezpieczona, a alternatywą jest zagłodzenie, należy mimo wszystko podać ją zwierzętom. Należy wtedy usunąć zewnętrzną warstę np. paszy w workach, która jest nasilniej skażona.

W wyniku skażenia może być problem z dostępnością wody wodociągowej – może zostać odcięta na okres skażenia w miejscu jej czerpania. Dlatego gospodarstwo w obliczu ryzyka warto zaopatrzyć w zapasy wody i przechowywać je w zamkniętych pojemnikach i pomieszczeniach. Dostępne studnie kopane i wiercone powinno się możliwie jak najlepiej osłonić.

 

swinanarekach

Źródła: dostępne u autorki

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Lekarz weterynarii Martyna Frątczak, absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią, którymi zajmuje się na co dzień również we własnej pracy naukowej.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu