kojs

kojs

CenyRolnicze
28 marca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0081 EUR EUR - 4.3191 GBP GBP - 5.0474 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


28.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,50 (+1,37%), kukurydza CZE24: 193,25 (+ 1,44%), rzepak MAJ24: 438,00 (-0,79%)

27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Jak późno można siać pszenicę ozimą?

Radek Nowicki
siew pszenicy ozimej

Pszenica ozima to jedyne zboże, którego nawet opóźniony siew ma sens ekonomiczny. Do kiedy jednak można siać pszenicę ozimą bez obaw o to czy zdąży przejść okres jarowizacji? Nie wszystkie odmiany pszenicy nadają się do siewu po późno młóconej kukurydzy, a zależy to od indywidualnych cech rozwoju.

 

Zboża ozime w odróżnieniu od jarych wymagają okresu niskich temperatur, aby zainicjować procesy rozwoju generatywnego, czyli kłoszenia. Wernalizacja lub inaczej jarowizacja to właśnie proces przemian fizjologicznych jakie rośliny przechodzą w czasie niższych temperatur. Jest on różny dla poszczególnych gatunków i form zbóż. U roślin jarych wystarczy kilka dni z temperaturą 5-15°C, a pszenica ozima, w zależności od odmiany potrzebuje 50-70 dni z temperaturą 3-8°C. Mniej efektywnie proces ten zachodzi w temperaturach powyżej 8°C, a całkowicie ustaje w temperaturze powyżej 15°C.  Co ważne, proces wernalizacji nie zachodzi w temperaturze poniżej -4°C, dlatego okres spoczynku zimowego z ujemnymi temperaturami nie wlicza się do potrzebnego czasu na przejście jarowizacji. Rośliny ozime które nie przejdą jarowizacji nie wykłoszą się. Zboże takie będzie trwało w fazie krzewienia przez cały okres wegetacji, nie wydając tym samym plonu.

 

Czy po kukurydzy można jeszcze zasiać pszenicę?

 

Kukurydza ziarnowa to zdecydowanie najpóźniejszy przedplon, po którym wysiewana jest pszenica. Zbiory kukurydzy na ziarno zwykle zaczynają się w październiku a na najpóźniej zbieranych polach żniwa trwają nawet do grudnia. Czy tak późny termin to jeszcze dobry czas na zasianie pszenicy ozimej? Choć to prawie trzy miesiące od optymalnego terminu siewu dla tego gatunku, to w przypadku, gdy mamy do wyboru zasianie pszenicy ozimej bardzo późną jesienią czy jarej wiosną, warto mimo wszystko wybrać wcześniejszy siew. Nawet tak późno siana pszenica ozima posiada wyższy potencjał plonowania od zasiewów jarych. Przy takich zasiewach należy jednak pamiętać o dostosowaniu parametrów siewu do okoliczności. 

 

2. Siew pszenicy ozimej po kukurydzy powinien uwzględniać trudniejsze warunki do wschodów roślin cenyrolnicze pl

Fot. 1 Siew pszenicy ozimej po kukurydzy powinien uwzględniać trudniejsze warunki do wschodów roślin. 

 

Czy każda odmiana pszenicy ozimej nadaje się do późnych siewów?

 

Zdecydowanie nie każda odmiana dobrze reaguje na ekstremalnie późne siewy. Aby zboże wysiane w listopadzie czy grudniu odwdzięczyło nam się zadowalającym plonem powinniśmy wybierać odmiany, które wcześnie rozpoczynają wzrost oraz na wiosnę później strzelają w źdźbło, aby dać jej szanse na wczesnowiosenne rozkrzewienie. Zwykle jednak wiosna przychodzi do nas dosyć późno, nie dając oziminom zbyt wiele czasu na krzewienie wiosenne, a z powodu wydłużającego się dnia przechodzą do wydłużania pędu. Z tego względu norma wysiewu późno zakładanych plantacji powinna być dużo większa, nawet powyżej 500 szt./m2, ponieważ zwykle z jednego ziarniaka uzyskamy jeden kłos. Na tak wysoką normę wysiewu ma wpływ także to, że późnojesienny siew pogarsza polowe wschody, ze względu na trudniejsze warunki glebowe i atmosferyczne. Na tak późne siewy warto wybierać odmiany w typie pojedynczego kłosa, które budują swój plon przede wszystkim dobrze zbudowanym kłosem głównym i podwyższoną obsadą na metrze kwadratowym. Alternatywą dla pszenicy ozimej może być wysianie form przewódkowych, czyli jarych o podwyższonej tolerancji na ujemne temperatury. Zwykle takie odmiany wysiewa się w listopadzie, a badania dowodzą, że plon jest podobny do wysianej pszenicy ozimej w tym samym terminie, ale wciąż wyższy niż przy siewie wiosennym.

 

Czy późno siana pszenica przezimuje?

 

Choć wyda się to zaskakujące, to bardzo późny siew pszenicy stwarza mniejsze ryzyko wymarznięcia plantacji niż pól zasianych w optymalnym terminie. Zboża najwyższą zimotrwałość posiadają w fazie szpilkowania, a najmniejszą na początku krzewienia. Z tego względu również siewy pszenic przewódkowych zalecane są na pierwszą dekadę listopada, aby zimę przetrwały w fazie „szpilki” lub pierwszego liścia. Nawet jeśli tego samego roku nie zaobserwujemy wschodów, w normalnych warunkach możemy się ich spodziewać po ustąpieniu mrozów w następnym roku. Dużo groźniejsze jest zjawisko wyprzenia, które zagraża także pszenicom zasianym w optymalnym terminie. Opady grubej pokrywy śnieżnej i długotrwałe jej zaleganie na polu może doprowadzić do zgnicia nasion, które jeszcze nie zdążą wykiełkować przed opadami śniegu. W tym wypadku przeszkodą do uzyskania zadowalającego plonu będzie słaba obsada roślin. 

 

pszenica w fazie szpilki nowicki cenyrolnicze pl

Fot.2: Pszenica w fazie szpilki lub jednego liścia ma większą zimotrwałość niż na początku krzewienia.

 

Teoretycznie do końca stycznia

 

Biorąc pod uwagę przebieg temperatur w okresie kilku poprzednich lat, teoretyczny ostateczny termin siewu, po którym pszenica ozima powinna zdążyć przejść okres jarowizacji to końcówka stycznia. Oczywiście zwykle w tym okresie nie występują dogodne warunki glebowe i pogodowe umożliwiające wykonanie zasiewu, ale bywały lata, że część rolników zaryzykowała siew pszenicy ozimej w połowie stycznia i udało im się zebrać plony tego samego roku. Ważne jest, aby świadomie nie opóźniać terminu siewu. Każdy dzień zwłoki po terminie optymalnym wiąże się z obniżką plonowania, a bardzo późne zasiewy powinny być konieczną ostatecznością.

 

Szybka interwencja wiosną

 

Tak późne siewy pszenicy ozimej sprawiają, że jak najszybciej wiosną powinniśmy jej dostarczyć bardzo dużej dawki azotu w formie amonowej. Forma ta pobudza hormony rośliny do krzewienia, ale także powoduje dynamiczny rozwój, niezbędny do nadrobienia opóźnień w rozwoju. Na słabo rozwiniętych plantacjach wiosną, nie będzie błędem jednorazowe podanie nawet 120 kilogramów azotu na hektar, co odpowiada około 350 kilogramom saletry amonowej. Dokrzewianie pszenicy wiosną można także wspomóc stosując we wczesnych fazach chlorek chloromekwatu, zwykle stosowany do skracania międzywęźli.

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu