kojs

kojs

CenyRolnicze
28 marca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0081 EUR EUR - 4.3191 GBP GBP - 5.0474 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 200,75 (-0,12%), kukurydza CZE24: 190,50 (- 0,52%), rzepak MAJ24: 441,50 (-2,32%)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

22.03.2024 SPRZEDAM 5 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, kujawsko-pomorskie, aleksandrowski, 87-702, tel.: 604 094 965

22.03.2024 SPRZEDAM 7 BYKÓW, mieszaniec, 500 kg, podlaskie, siemiatycki, 17-332, tel.: 506 817 807

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Kiedy prawidłowo skracać zboża?

Radek Nowicki
regulacja łanu, skracanie zbóż

Regulacja łanu zbóż potocznie zwana skracaniem jest ważnym elementem uprawy wysokowydajnych zbóż. Zabieg ten ma na celu pogrubienie i usztywnienie źdźbła co pozwoli na zmniejszenie ryzyka wylegania. Terminowo wykonana regulacja pobudzi rozwój systemu korzeniowego i ograniczy wzrost najdynamiczniej rosnącego pędu głównego, co umożliwi lepszy rozwój ziaren w pędach bocznych. Kluczową kwestią jest jednak zastosowanie retardantów w odpowiednim czasie.

 

Skracania zbóż zazwyczaj dokonuje się przy okazji zabiegu T1 razem z ochroną fungicydową i dokarmianiem dolistnym. Terminy stosowania wszystkich tych produktów są zbieżne, dlatego nie trzeba iść na żadne kompromisy, a pozwoli to zaoszczędzić paliwo wykonując klika zabiegów na raz.

 

Po co skraca się zboża?

 

Zabieg ten ma za zadanie poprawić zarówno parametry jakościowe jak i ilościowe wyprodukowanych plonów. Pędy rozkrzewionych roślin nie rozwijają się jednakowo. Pęd główny zboża rozwija się znacznie szybciej od rozkrzewień bocznych, co bez interwencji doprowadzi do jego dominacji kosztem pozostałych pędów. W takiej sytuacji, krótsze pędy miałyby gorszy dostęp do światła i wykształcone nasiona w kłosach niżej położonych byłyby znacznie mniejsze i o gorszych parametrach. Zabieg regulacji ma więc za zadanie ograniczyć wzrost pędu głównego i pozwolić na równy dostęp do światła słonecznego wszystkim pędom rośliny. Retardanty – czyli preparaty do skracania zbóż oddziałowują na hormony roślin, w ten sposób, że hamują jedne, a pobudzają do aktywności inne. Hamując działanie hormonów odpowiedzialnych za wzrost wydłużeniowy pędów wzrasta stężenie hormonów odpowiedzialnych za rozwój systemu korzeniowego. W ten sposób wzmacniając roślinę ponad powierzchnią ziemi przyczyniamy się do zbudowania solidnej podstawy, co pozwoli na lepsze pobieranie składników i wody z gleby.

 

Kiedy najlepiej wykonać zabieg skracania?

 

Aby regulacja łanu była efektywna, należy z zabiegiem trafić w moment najintensywniejszego wzrostu rośliny. Pozwoli to na maksymalne skrócenie a jednocześnie pogrubienie źdźbła. Idealny moment na skracanie zbóż przypada na fazę BBCH 31, czyli strzelanie w źdźbło. Sytuacja ta ma miejsce, kiedy pierwsze kolanko (międzywęźle) pędu jest 1 cm powyżej węzła krzewienia. Fazę tą należy obserwować na głównym, czyli najdorodniejszym pędzie rośliny, ponieważ pędy boczne osiągają tą fazę znacznie później i w tym momencie zabieg nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Najskuteczniejszym sposobem obserwacji idealnego momentu na wykonanie skracania jest przecięcie pędu wzdłuż i pomiary wydłużenia pędu. Inną mniej dokładną metodą jest ocena palpacyjna polegająca na ściskaniu pędu u nasady w celu wyczucia międzywęźla na wysokości 1 cm ponad węzłem krzewienia. Ważna jest także pogoda, ponieważ większość środków dobrze działa tylko przy pełnym nasłonecznieniu.

 

2. Pierwsze międzywęźle ma już długość ok

Fot.: Pierwsze międzywęźle ma już długość ok. 7 mm, a więc lada moment osiągnie fazę idealną do przeprowadzenia skracania.

Jakimi środkami skracać zboża?

 

Dobór odpowiednich retardantów jest kluczowy i zależy od gatunku zboża i fazy, w której wykonujemy zabieg. Do skracania pszenicy, żyta, pszenżyta i jęczmienia w terminie T1 jednym z lepszych wyborów będzie zastosowanie trineksapaku etylu. Środek ten nie powoduje zmniejszenia suchej masy roślin, a ograniczenie wzrostu pędów rekompensowane jest wzrostem grubości źdźbła co powoduje dwukrotny efekt wzmocnienia pędu. Środek ten działa od 8°C a efektywnie działa w zakresie temperatur od 10 do 25°C. Stosowanie chlorku chloromekwatu (CCC) w pierwszym zabiegu również nie jest błędem, lecz powoduje on jednie zahamowanie wzrostu, bez efektu pogrubienia źdźbła. Znacznie lepiej sprawdzi się on przy drugim zabiegu regulacji wykonywany w fazie liścia flagowego. Substancja ta jest jednak w ogóle nie przydatna do żadnego zabiegu w przypadku jęczmienia. Ten gatunek zboża posiada inny szlak metaboliczny, na który chlorek chloromekwatu nie działa tak intensywnie jak w przypadku pozostałych zbóż. Często w ogóle nie widać różnicy między jęczmieniem, w którym zastosowano CCC a tą częścią pola na której nie zastosowano. W pozostałych zbożach często bywa krytykowany za bardzo radykalne zatrzymanie wzrostu roślin, część praktyków uważa, że wpływa on także na zatrzymanie rozwoju korzeni. Podobnym, lecz mniej agresywnym działaniem charakteryzuje się pokrewna do CCC substancja – chlorek mepikwatu. Zaletami chlorków jest możliwość stosowania w niższych temperaturach od pozostałych środków, lecz ograniczeniem jest wąski zakres efektywnych temperatur. Minimalną temperaturą do działania jest 5°C a optymalnie działa od 8 do 15°C Ciekawą substancją do regulacji pokroju zbóż jest poheksadion wapnia, występujący w produkcie w mieszaninie razem z trineksapakiem etylu. Sprawdzi się on w przypadku aury niesprzyjającej stosowaniu pozostałych środków, które wymagają dobrego nasłonecznienia do prawidłowego działania. Produkt z proheksadionem bardzo dobrze działa także podczas pochmurnej pogody i nie wymaga tak długiego bezdeszczowego okresu po wykonanym zabiegu. Posiada on bardzo elastyczny termin do zastosowania, bo można go stosować od 5 do 15°C. Etefon to środek przydatny w kolejnych zabiegach regulacji, ponieważ ogranicza on wzrost wydłużeniowy przede wszystkim 2-3 kolanka i dokłosia oraz przyspiesza starzenie się roślin. Jego wadą jest bardzo wąskie okno temperaturowe które rozpoczyna się przy 12°C a najlepiej działa w temperaturach 15-19°C.

 

Podwójny zabieg

 

Termin pierwszego kolanka do odpowiedni moment, aby zabezpieczyć plantację przed najważniejszą grupą chorób zbóż. Największe zagrożenie w tym momencie stanową choroby podsuszkowe zbóż, atakujące podstawę rośliny. Samo skracanie nie uchroni roślin przed wyleganiem, jeżeli sprawcy uszkodzeń pędu pozostaną bezkarni. W dużym uproszczeniu choroby te powodują uszkodzenia i martwicę podstawy źdźbła, co powoduje ich kruchość, gorsze przewodzenie składników i skutkuje dużym ryzykiem wylegnięcia łanu. Zabezpieczyć przed wystąpieniem objawów tych chorób można tylko przed infekcją lub w bardzo wczesnych etapach ich rozwoju. W późniejszym okresie rozwoju roślin nie ma możliwości zmniejszenia szkodliwości chorób podstawy źdźbła! Dostępnymi środkami dobrze radzącymi sobie z sprawcami chorób podsuszkowych są prochloraz, protiokonazol, metrafenon i najskuteczniejszy obecnie cyprodynil. W tym samym okresie należy zabezpieczać i zwalczać objawy mączniaka prawdziwego zbóż i traw. Jeżeli nie obserwujemy jeszcze infekcji, możemy zastosować substancję zapobiegawczą jak na przykład proquinazid a w przypadku widocznych objawów przydatna będzie fenpropidyna działająco wyniszczająco na tego patogena. Na pozostałe choroby liści przydatne będą środki z grupy triazoli. W ich przypadku należy zwracać uwagę na minimalna temperaturę działania, która najczęściej wynosi 12°C

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu