zm skiba

skiba

CenyRolnicze
28 marca 2024, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0081 EUR EUR - 4.3191 GBP GBP - 5.0474 DKK DKK - 0.5792
Archiwum


28.03.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,50 (+1,37%), kukurydza CZE24: 193,25 (+ 1,44%), rzepak MAJ24: 438,00 (-0,79%)

27.03.2024 14:28 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,60 zł/kg, średnia: 8,17 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni)

27.03.2024 SPRZEDAM 12 T PSZENŻYTA, trans. firmowy, wielkopolskie, kolski, 62-640, tel.: 690 050 400

26.03.2024 SPRZEDAM 26 T PSZENICY PASZ., trans. firmowy, podkarpackie, krośnieński, 38-460, tel.: 519 550 918

26.03.2024 SPRZEDAM 48 JAŁÓWEK, mieszaniec, 500 kg, mazowieckie, wyszkowski, 07-203, tel.: 500 062 366

26.03.2024 SPRZEDAM 15 TUCZNIKÓW, 120 kg, 100%, warmińsko-mazurskie, działdowski, 13-230, tel.: 796 437 003

25.03.2024 SPRZEDAM 20 JAŁÓWEK, mięsny, 700 kg, kujawsko-pomorskie, włocławski, 87-865, tel.: 722 018 877

24.03.2024 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., trans. firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-065, tel.: 791 816 003

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Jak przygotować nasiona do siewu?

Radek Nowicki
materiał siewny, materiał kwalifikowany
Fot.1

Zbliża się czas wysiewu roślin jarych. Większość plantacji w Polsce wciąż jest obsiewana materiałem z własnych zbiorów. Materiał taki wcale nie musi być zły, ale najpierw należy spełnić kilka warunków i dobrze go przygotować przed wysianiem. Warto to zrobić wcześniej, aby nie spóźnić się z terminem siewu. Dopełnić także należy czynności administracyjne, aby nie narazić się na kary.

Wciąż niskie zużycie kwalifikatu

Wykorzystanie kwalifikowanego materiału siewnego w Polsce nieznacznie wzrosło w ostatnich latach, ale wciąż wynosi około 20%. Oznacza to, że średnio materiał siewny wymieniany jest co 5 lat. Średnia jednak także nie odzwierciedla tego problemu i w rzeczywistości wygląda to jeszcze gorzej. Są gospodarstwa regularnie wymieniające materiał siewny, ale są niestety też takie które nie wymieniają go wcale. Używane do siewu wówczas jest zboże z własnych zbiorów lub kupowane jest ze zbiorów plantacji obsianych kwalifikatem od innych osób.

Nielegalny proceder

O ile polskie prawo dopuszcza wysiew nasion z własnych zbiorów, po uiszczeniu opłaty na rzecz hodowcy danej odmiany, to zakup zboża niebędącego kwalifikowanym materiałem, z zamiarem jego wysiewu jest nielegalny. Odmiany roślin są prawnie chronione i stanowią własność intelektualną hodowców, którzy poświęcają wiele lat i mnóstwo pieniędzy, aby taką odmianę stworzyć. Każdy powinien o tym pamiętać, tym bardziej, że używanie nowych odmian gwarancja postępu genetycznego i wyższych plonów. W Polsce instytucją zajmującą się rozliczeniami za odstępstwo rolne oraz kontrolami korzystania z odmian chronionych jest Agencja Nasienna Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie. Spółka ta działa w imieniu hodowców i przekazuje im wpłaty od rolników za korzystanie z ich odmian. Stawka jaka obowiązuje za wysiew odmian z własnych zbiorów stanowi połowę opłaty licencyjnej i wynosi od 8 do 15 groszy za kilogram zużytych nasion dla większości odmian gatunków rolniczych. Wyjątkiem są populacyjne odmiany rzepaków, u których ze względu na ilość wysiewu opłata wynosi od 2 do 11 zł za kilogram wysianego materiału. Opłatę za odstępstwo rolne należy przekazać Agencji w ciągu 30 dni od momentu wysiewu w przypadku roślin z Krajowego Rejestru lub do 30 czerwca dla odmian z Katalogu Wspólnotowego. Pełną listę odmian i opłat można znaleźć na stronie Agencji.

Jak zaprawić zboże?

Jeżeli zdecydujemy się na przygotowanie materiału siewnego z własnych zapasów zboża, powinniśmy zadbać o prawidłowe przygotowanie. Cechami dobrego materiału do siewu są: wysoka masa tysiąca nasion, duża zdolność kiełkowania, brak udziału nasion innych gatunków w tym chwastów oraz brak porażenia przez choroby. W pierwszej kolejności należy oczyścić zboże z pyłów i uszkodzonych ziarniaków za pomocą wialni i sit. Następnie można przejść do zaprawiania przeznaczonymi do tego środkami chemicznymi. Wybrana przez nas zaprawa powinna skutecznie chronić rośliny przed najważniejszymi chorobami. Najważniejszym celem jest dokładne pokręcie ziarniaków preparatem. Niewielu rolników posiada dedykowane zaprawiarki i niestety najczęściej czynność ta jest wykonywana za pomocą betoniarek, lub przenośników ślimakowych. Skutkuje to słabą jakością pokrycia ziaren, ale przede wszystkim są to niebezpieczne sposoby, które mogą skutkować uszczerbkiem na zdrowiu. 

 

2. Skorzystanie z usług mobilnego zaprawiania gwarantuje lepszą jakość materiału cenyrolniczE pl

Fot.2 Skorzystanie z usług mobilnego zaprawiania gwarantuje lepszą jakość materiału. 

 

Zdecydowanie lepiej skorzystać z coraz popularniejszych usług czyszczenia wraz z zaprawianiem własnego materiału. Usługodawcy dojeżdżają sprzętem zamontowanym na ciężarówkach i dokonują bardzo dobrej jakości czyszczenia materiału i jednoczesnego zaprawienia wybranym fungicydem. Atutem tego rozwiązania jest bezpieczeństwo i wygoda, bo materiał za jednym razem zostanie oczyszczony, dokładnie zaprawiony i pneumatycznie zapakowany do dużych opakowań.

 

Nieważne na jaki sposób przygotowania materiału siewnego się zdecydujemy, obowiązkowym elementem jest sprawdzenie masy tysiąca nasion i zdolności kiełkowania przygotowanych przez nas nasion. Są to niezbędne parametry, które musimy znać, aby określić odpowiednia normę wysiewu. Bez tego nasza praca będzie bez sensu i z pewnością nieopłacalna, ze względu na najczęściej zawyżanie norm wysiewu. To zwiększy koszty naszych działań i oszczędność w porównaniu do zakupu kwalifikowanego materiału zanika.

 

Należy wystrzegać się wysiewania niezaprawionego materiału, ponieważ może skutkować to pojawieniem się chorób, których później nie da się zwalczyć za pomocą żadnych środków. Najgroźniejsze choroby przenoszone wraz z materiałem siewnym to przede wszystkim śniecie, których objawy widoczne są w postaci zainfekowanych kłosów lub wiech. Ziarno z takich roślin nie nadaje się do przetwórstwa. Jedyna metoda przeciwdziałania tym chorobom to zaprawianie materiału siewnego. 

 

sniec cuchnaca nowicki cenyrolnicze pl

Fot.3 Śnieć cuchnąca to jadna z chorób, którą zwalczyć można tylko zaprawianiem materiału.

Czy własne zaprawianie jest opłacalne?

Przygotowywanie materiału do siewu w własnym zakresie jest najczęściej motywowane oszczędnością i cięciem kosztów. Czy przynosi to jednak taki skutek? Czynność ta ma wiele ukrytych kosztów, na które nie wszyscy zwracają uwagę. Po pierwsze zużywamy ziarno, które ma swoją wartość i mogłoby zostać przeznaczone do sprzedaży. Nie jest to też ta sama ilość, której kupilibyśmy materiału siewnego. Po oczyszczeniu odpady stanowią 10-15% masy. Dodatkowo, zaprawiony przez nas materiał wysiewany jest zazwyczaj w zawyżonej ilości, ze względu na gorszą jakość surowca lub nieznane parametry siewne. Tu również zwyżka wynosi 10-20%. Do kosztów zaliczyć należy także cenę zaprawy i usługi lub pracy własnej. To wszystko sprawia, że oszczędność w porównaniu do zakupu materiału siewnego może być tylko pozorna, tym bardziej, że do kwalifikowanego materiału rolnik może ubiegać się o dopłatę. Za nieopłacalnością długiego wykorzystywania własnego materiału przemawia także obniżka plonu wynikająca z degeneracji genetycznej na skutek wielokrotnego rozmnożenia. Wymiana materiału siewnego zdaje się więc znacznie bardziej opłacalna, pomimo wyższego jednorazowego kosztu.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu