Naukowcy wyodrębnili genom europejskiej kukurydzy

Redakcja

Niemieccy naukowcy rozszyfrowali genom europejskiej kukurydzy. Powinno to przyczynić się do zwiększenia wydajności lokalnej hodowli tej rośliny. 

 

Na przestrzeni wieków rolnicy i hodowcy dostosowywali kukurydzę do różnych klimatów na całym świecie. W rezultacie rośliny kukurydzy wykazują dużą różnorodność genetyczną. Teraz niemieckiemu zespołowi badawczemu po raz pierwszy udało się rozszyfrować genom europejskiej kukurydzy. W badaniach uczestniczyli naukowcy z Politechniki w Monachium (TUM) i Helmholtz Zentrum München.

 

W 2009 roku naukowcy rozszyfrowali już genetyczny schemat linii amerykańskiej. Jednak nie było to równoznaczne ze schematem dla genomu odmian europejskich. Dlatego naukowcy z Monachium zbadali cztery europejskie gatunki kukurydzy przy użyciu nowoczesnych metod sekwencjonowania. Porównali swoje wyniki z genomem dwóch linii północnoamerykańskich. Stwierdzono, że europejskie linie kukurydzy wykazywały wyraźne różnice genetyczne w stosunku do swoich amerykańskich krewnych - już po kilkuset latach separacji. Występowały również różnice w europejskim genomie.

 

Naukowcy podejrzewają, że różnice znalezione w europejskim genomie są ważną przyczyną tak zwanego efektu heterozji. Jest to stosowane głównie w hodowli mieszańców: podczas krzyżowania różnych odmian, dwie odmiany rodzicielskie kompensują sobie nawzajem swoje braki co przyniesie wyższe plony. W przyszłości odkrycia umożliwią jeszcze bardziej ukierunkowane wykorzystanie efektu heterozji w hodowli mieszańców. Dokładna znajomość genomu kukurydzy pomoże w przyszłości hodowcom roślin w lepszym przygotowaniu odmian kukurydzy na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi.

 

 

Źródło: Agrarheute za materiałem z Uniwersytetu Technicznego w Monachium

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz