Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
25 lutego 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.6943 EUR EUR - 4.5143 GBP GBP - 5.2367 DKK DKK - 0.6071
Archiwum
25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ 24.02.2021 13:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,70 - 6,40 zł/kg, średnia: 6,02 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Naukowcy wyodrębnili genom europejskiej kukurydzy

Redakcja

Niemieccy naukowcy rozszyfrowali genom europejskiej kukurydzy. Powinno to przyczynić się do zwiększenia wydajności lokalnej hodowli tej rośliny. 

 

Na przestrzeni wieków rolnicy i hodowcy dostosowywali kukurydzę do różnych klimatów na całym świecie. W rezultacie rośliny kukurydzy wykazują dużą różnorodność genetyczną. Teraz niemieckiemu zespołowi badawczemu po raz pierwszy udało się rozszyfrować genom europejskiej kukurydzy. W badaniach uczestniczyli naukowcy z Politechniki w Monachium (TUM) i Helmholtz Zentrum München.

 

W 2009 roku naukowcy rozszyfrowali już genetyczny schemat linii amerykańskiej. Jednak nie było to równoznaczne ze schematem dla genomu odmian europejskich. Dlatego naukowcy z Monachium zbadali cztery europejskie gatunki kukurydzy przy użyciu nowoczesnych metod sekwencjonowania. Porównali swoje wyniki z genomem dwóch linii północnoamerykańskich. Stwierdzono, że europejskie linie kukurydzy wykazywały wyraźne różnice genetyczne w stosunku do swoich amerykańskich krewnych - już po kilkuset latach separacji. Występowały również różnice w europejskim genomie.

 

Naukowcy podejrzewają, że różnice znalezione w europejskim genomie są ważną przyczyną tak zwanego efektu heterozji. Jest to stosowane głównie w hodowli mieszańców: podczas krzyżowania różnych odmian, dwie odmiany rodzicielskie kompensują sobie nawzajem swoje braki co przyniesie wyższe plony. W przyszłości odkrycia umożliwią jeszcze bardziej ukierunkowane wykorzystanie efektu heterozji w hodowli mieszańców. Dokładna znajomość genomu kukurydzy pomoże w przyszłości hodowcom roślin w lepszym przygotowaniu odmian kukurydzy na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi.

 

 

Źródło: Agrarheute za materiałem z Uniwersytetu Technicznego w Monachium

Może zainteresuje Cię również:

Argentyna: Zmiana katastrofalnych prognoz zbiorów

Obfite deszcze w ostatnich tygodniach w Argentynie zmieniły

Zielona rewolucja Billa Gates’a nie zbawiła Afryki

Bill Gates jest nie tylko największym właścicielem gruntów r

Producenci żywca na Ukrainie wzywają do ograniczen

Ukraińskie stowarzyszenia producentów mięsa drobiowego i wie