Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 marca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 4,1127 EUR EUR - 4,5246 GBP GBP - 5,0218 DKK DKK - 0,6065
Archiwum
27.03.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 195,00 (+ 0,78%), kukurydza CZE20 - 167,75 (- 0,15%), rzepak MAJ20 - 356,50 (+ 1,28%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.03.2020 12:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 4,80 zł/kg, średnia: 4,25 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Plaga pułapek w kukurydzy. Rolnicy liczą straty

Redakcja

W powiecie kościerskim (woj. pomorskie) plagą stają się pułapki zastawiane na kombajny pracujące w polach kukurydzy. Niewielki, metalowy element zawieszony na łodydze rośliny może uszkodzić sieczkarnię i jednorazowo spowodować straty liczone w tysiącach złotych. Rolnicy z tych okolic obawiają się, że usługodawcy, którzy zajmują się koszeniem kukurydzy, będą omijać ten obszar szerokim łukiem. Podobne sygnały 

 

Takie przypadki odnotowano już w kilku miejscach w Polsce. - Pod kolbami kukurydzy na wysokości od pół do metra wysokości nad ziemią, ktoś drutem przytwierdza do roślin metalowe przedmioty, najczęściej duże, toporne, metalowe śruby. Niczego nieświadomi rolnicy wyjeżdżają w pole by zebrać plony kukurydzy, gdy nagle przeraźliwy zgrzyt w trybach ich maszyn kończy marzenia o szybko zebranym plonie. Niesamowite, do czego zdolny jest człowiek – czytamy w komunikacie Pomorskiej Izby Rolniczej.

 

19 września 2019 r. w sali wiejskiej w Wysinie (powiat kościerski) odbyło się spotkanie w sprawie niszczenia sprzętu rolniczego do zbioru kukurydzy na kiszonkę przez nieznanych sprawców. W spotkaniu wzięło udział 47 osób. Wśród nich stróże prawa, a także przedstawiciel Pomorskiej Izby Rolniczej. 

 

Dyskusja na sali pełna była emocji i niedowierzania. Sprawę postanowiono nagłośnić w mediach, także społecznościowych. By znaleźć sprawców, zdeterminowani rolnicy zwrócili się z prośbą do księży, by ci, w trakcie mszy wspomnieli o tych wydarzeniach i zachęcili do poszukiwania złoczyńców. Co ważne, zebrani postanowili wyznaczyć nagrodę za wskazanie lub znaczną pomoc w ujęciu sprawców tych czynów.

 

- To naprawdę niepojęte! W głowie się nie mieści, jak człowiek może człowiekowi zrobić podobną rzecz. W sieczkarniach niszczone są noże segmentowe na bębnach rozdrabniających, uszkadzane są stalnice. Koszty naprawy maszyn będą olbrzymie - mówi jeden z uczestników spotkania. - Ręce opadają. Najgorsze w tym jest to, że praktycznie nie mamy szans, by w porę wypatrzeć zagrożenie. Przecież nie będziemy przed zbiorem spacerować po polu – mówi inny z uczestników spotkania.

 

Rolnicy są rozgoryczeni. Policja apeluje do plantatorów o zwracanie uwagi na osoby czy pojazdy pojawiające się przy polach kukurydzy i natychmiastowe powiadamianie funkcjonariuszy, jeśli cokolwiek wzbudzi podejrzenia rolników.

Może zainteresuje Cię również:

Sabotaż w kukurydzy. Sprawcami są prawdopodobnie r

Przez lata policja w Bawarii badała sprawę umieszczania meta

Ministerstwo przyznaje, że import kukurydzy z Ukra

Jak informuje ministerstwo rolnictwa, w 2018 roku zaimportow

Polska interweniuje w Brukseli ws. nadmiernego imp

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył wczoraj w pos