Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
13 września 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,9120 EUR EUR - 4,3396 GBP GBP - 4,8705 DKK DKK - 0,5812
Archiwum
13.09.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 170,25 (+ 0,44%), kukurydza LIS19 - 162,75 (+ 0,31%), rzepak LIS19 - 383,50 (+ 0,20%) [euro/tona] +++ +++ +++ 13.09.2019 13:04 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,90 - 5,80 zł/kg, średnia: 5,32 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++

Przezimowanie zbóż i rzepaku na Lubelszczyźnie

Redakcja

Stan ozimin jest lepszy niż przed rokiem - tak oceniają specjaliści z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Z ich raportu wynika, że zarówno rzepak, jak i zboża, dobrze przezimowały.

Na korzeniach zbóż ozimych widać już białe odrosty, co świadczy o tym, że wegetacja ruszyła. - Przezimowanie oceniamy dość dobrze. Są przypadki wymrożeń niektórych plantacji, szczególnie w przypadku rzepaku ozimego, ale to dotyczy plantacji, które były nie do końca wynawożone i na plantacjach na których było zbyt niskie pH - wyjaśnia Krzystzof Kurus LODR w Końskowoli.

 

To co może niepokoić rolników w tej chwili to ewentualna susza. W glebie jest nadal zbyt mało wody. – Mieliśmy dosyć małą okrywę śnieżna i dość krótkotrwałą. W związku z tym jeżeli nie będzie opadów, to być może ta wiosna będzie równie sucha jak poprzednia – prognozuje dr Dariusz Krzywiec z LODR w Końskowoli.

 

Na razie spokojni mogą być również plantatorzy owoców miękkich, o ile nie będzie wiosennych przymrozków. - Warunki meteorologiczne jesienią i zimą pozwoliły roślinom wejść w okres spoczynku powoli. Warunki zimowe były dobre i pozwoliły przezimować roślinom sadowniczym. Raczej nie powinno być jakiś uszkodzeń – mówi Alicja Pawlak-Zdziechowska z LODR.

 

***

Przezimowanie zbóż i rzepaku w sezonie 2018/2019 na podstawie badań przeprowadzonych metodą monolitów glebowych (opracowanie - Krzysztof Kurus. Na podstawie danych zebranych przez Doradców z Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego):

 

W pierwszej dekadzie marca pobrano monolity glebowe z plantacji ozimin na terenie poszczególnych powiatów woj. lubelskiego. W trakcie pobierania monolitów w większości przypadków gleba była niezamarznięta, bez pokrywy śnieżnej. Monolity zostały poddane ocenie w I dekadzie marca. Łącznie pobrano 121 prób dla zbóż ozimych i 44 dla rzepaku ozimego. Na większości powierzchni stan plantacji ozimin był podobny lub lepszy w porównaniu z obserwacjami wykonanymi w roku ubiegłym.

 

ocena monolitow lubelskie ceny rolnicze pl

 

W sezonie wegetacyjnym 2018/2019 warunki pogodowe w okresie jesienno - zimowym na terenie woj. lubelskim były na ogół korzystne. Jesienią, w wyniku wysokich temperatur powietrza, nastąpił intensywny rozwój roślin. Wcześnie siany rzepak ozimy oraz niektóre gatunki zbóż znacznie wybujały, co mogło skutkować obniżeniem mrozoodporności. W okresie zimowym na przemian występowały okresy ciepłe z temperaturami powyżej 0 st. C, z okresami mroźnymi, w których temperatury spadały do -12 st. C. Od pierwszej dekady lutego na terenie lubelszczyzny odnotowano temperatury znacznie powyżej zera. Spowodowało to wznowienie wegetacji roślin ozimych już w III dekadzie miesiąca. Taki przebieg zimy na ogół nie uszkodził plantacji zarówno zbóż jak i rzepaku. Sygnały o sporadycznym uszkodzeniu rzepaku dotyczą najczęściej plantacji wybujałych, z wysoko wysadzonym stożkiem wzrostu oraz plantacji z wadliwą agrotechniką (np. na glebach silnie zakwaszonych, bez wapnowania lub o niskiej zawartości składników pokarmowych). W toku obserwacji stwierdzono że stopień uszkodzeń w znacznym stopniu był uzależniony od odmiany w obrębie danego gatunku.

 

Porównanie przezimowania roślin w latach 2017/2018-2018/2019. Procent roślin żywych w stosunku do ogólnej liczby roślin w obecnym sezonie był lepszy we wszystkich badanych gatunkach zbóż i rzepaku w porównaniu do roku ubiegłego.

 

 

lodr1 ceny rolnicze pl

 

Średnia liczba roślin żywych na 1 m2 jest podobna na plantacjach pszenicy ozimej, wyższa na plantacjach rzepaku oraz nieznacznie niższa na plantacjach żyta, jęczmienia oraz pszenżyta.

 

 

lodr2 ceny rolnicze pl

 

Źródło: Agrobiznes (TVP)/ LODR  w Końskowoli 

Może zainteresuje Cię również:

Jak otrzymać jęczmień odporny na suszę? Naukowcy w

Coraz częstsze susze i niedobór wody, pociągające za sobą og

Susza w sześciu województwach, w dziewięciu monito

W dwunastym okresie raportowania tj. od 11 lipca do 10

W tym roku producentom mleka pozostaje walka o prz

Producenci mleka coraz mocniej odczuwają skutki tegorocznej