Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
21.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 231,50 (+ 3,81%), kukurydza CZE21 - 229,00 (+ 1,33%), rzepak MAJ21 - 561,75 (+ 2,60%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Przezimowanie zbóż i rzepaku na Lubelszczyźnie

Redakcja

Stan ozimin jest lepszy niż przed rokiem - tak oceniają specjaliści z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Z ich raportu wynika, że zarówno rzepak, jak i zboża, dobrze przezimowały.

Na korzeniach zbóż ozimych widać już białe odrosty, co świadczy o tym, że wegetacja ruszyła. - Przezimowanie oceniamy dość dobrze. Są przypadki wymrożeń niektórych plantacji, szczególnie w przypadku rzepaku ozimego, ale to dotyczy plantacji, które były nie do końca wynawożone i na plantacjach na których było zbyt niskie pH - wyjaśnia Krzystzof Kurus LODR w Końskowoli.

 

To co może niepokoić rolników w tej chwili to ewentualna susza. W glebie jest nadal zbyt mało wody. – Mieliśmy dosyć małą okrywę śnieżna i dość krótkotrwałą. W związku z tym jeżeli nie będzie opadów, to być może ta wiosna będzie równie sucha jak poprzednia – prognozuje dr Dariusz Krzywiec z LODR w Końskowoli.

 

Na razie spokojni mogą być również plantatorzy owoców miękkich, o ile nie będzie wiosennych przymrozków. - Warunki meteorologiczne jesienią i zimą pozwoliły roślinom wejść w okres spoczynku powoli. Warunki zimowe były dobre i pozwoliły przezimować roślinom sadowniczym. Raczej nie powinno być jakiś uszkodzeń – mówi Alicja Pawlak-Zdziechowska z LODR.

 

***

Przezimowanie zbóż i rzepaku w sezonie 2018/2019 na podstawie badań przeprowadzonych metodą monolitów glebowych (opracowanie - Krzysztof Kurus. Na podstawie danych zebranych przez Doradców z Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego):

 

W pierwszej dekadzie marca pobrano monolity glebowe z plantacji ozimin na terenie poszczególnych powiatów woj. lubelskiego. W trakcie pobierania monolitów w większości przypadków gleba była niezamarznięta, bez pokrywy śnieżnej. Monolity zostały poddane ocenie w I dekadzie marca. Łącznie pobrano 121 prób dla zbóż ozimych i 44 dla rzepaku ozimego. Na większości powierzchni stan plantacji ozimin był podobny lub lepszy w porównaniu z obserwacjami wykonanymi w roku ubiegłym.

 

ocena monolitow lubelskie ceny rolnicze pl

 

W sezonie wegetacyjnym 2018/2019 warunki pogodowe w okresie jesienno - zimowym na terenie woj. lubelskim były na ogół korzystne. Jesienią, w wyniku wysokich temperatur powietrza, nastąpił intensywny rozwój roślin. Wcześnie siany rzepak ozimy oraz niektóre gatunki zbóż znacznie wybujały, co mogło skutkować obniżeniem mrozoodporności. W okresie zimowym na przemian występowały okresy ciepłe z temperaturami powyżej 0 st. C, z okresami mroźnymi, w których temperatury spadały do -12 st. C. Od pierwszej dekady lutego na terenie lubelszczyzny odnotowano temperatury znacznie powyżej zera. Spowodowało to wznowienie wegetacji roślin ozimych już w III dekadzie miesiąca. Taki przebieg zimy na ogół nie uszkodził plantacji zarówno zbóż jak i rzepaku. Sygnały o sporadycznym uszkodzeniu rzepaku dotyczą najczęściej plantacji wybujałych, z wysoko wysadzonym stożkiem wzrostu oraz plantacji z wadliwą agrotechniką (np. na glebach silnie zakwaszonych, bez wapnowania lub o niskiej zawartości składników pokarmowych). W toku obserwacji stwierdzono że stopień uszkodzeń w znacznym stopniu był uzależniony od odmiany w obrębie danego gatunku.

 

Porównanie przezimowania roślin w latach 2017/2018-2018/2019. Procent roślin żywych w stosunku do ogólnej liczby roślin w obecnym sezonie był lepszy we wszystkich badanych gatunkach zbóż i rzepaku w porównaniu do roku ubiegłego.

 

 

lodr1 ceny rolnicze pl

 

Średnia liczba roślin żywych na 1 m2 jest podobna na plantacjach pszenicy ozimej, wyższa na plantacjach rzepaku oraz nieznacznie niższa na plantacjach żyta, jęczmienia oraz pszenżyta.

 

 

lodr2 ceny rolnicze pl

 

Źródło: Agrobiznes (TVP)/ LODR  w Końskowoli 

Może zainteresuje Cię również:

Pozwolenie na budowę studni czy stawu nadal czasoc

Latem ubiegłego roku, kiedy polskie rolnictwo zmagało się z

Ministerstwo nie wydało zezwolenia na stosowanie z

Środek ochrony roślin do przemysłowego zaprawiania nasion rz

W Polsce areał upraw wymagających nawadniania może

Skutki zmiany klimatu będą mieć dla produkcji rolnej w&