Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 stycznia 2020, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,8202 EUR EUR - 4,2370 GBP GBP - 4,9894 DKK DKK - 0,5670
Archiwum
22.01.2020 MATIF: pszenica kons. MAR20 - 195,75 (- 1,26%), kukurydza MAR20 - 172,50 (0,00%), rzepak LUT20 - 409,75 (- 0,06%) [euro/tona] +++ +++ +++ 22.01.2020 12:18 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,90 - 5,60 zł/kg, średnia: 5,30 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Przezimowanie zbóż i rzepaku na Lubelszczyźnie

Redakcja

Stan ozimin jest lepszy niż przed rokiem - tak oceniają specjaliści z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Z ich raportu wynika, że zarówno rzepak, jak i zboża, dobrze przezimowały.

Na korzeniach zbóż ozimych widać już białe odrosty, co świadczy o tym, że wegetacja ruszyła. - Przezimowanie oceniamy dość dobrze. Są przypadki wymrożeń niektórych plantacji, szczególnie w przypadku rzepaku ozimego, ale to dotyczy plantacji, które były nie do końca wynawożone i na plantacjach na których było zbyt niskie pH - wyjaśnia Krzystzof Kurus LODR w Końskowoli.

 

To co może niepokoić rolników w tej chwili to ewentualna susza. W glebie jest nadal zbyt mało wody. – Mieliśmy dosyć małą okrywę śnieżna i dość krótkotrwałą. W związku z tym jeżeli nie będzie opadów, to być może ta wiosna będzie równie sucha jak poprzednia – prognozuje dr Dariusz Krzywiec z LODR w Końskowoli.

 

Na razie spokojni mogą być również plantatorzy owoców miękkich, o ile nie będzie wiosennych przymrozków. - Warunki meteorologiczne jesienią i zimą pozwoliły roślinom wejść w okres spoczynku powoli. Warunki zimowe były dobre i pozwoliły przezimować roślinom sadowniczym. Raczej nie powinno być jakiś uszkodzeń – mówi Alicja Pawlak-Zdziechowska z LODR.

 

***

Przezimowanie zbóż i rzepaku w sezonie 2018/2019 na podstawie badań przeprowadzonych metodą monolitów glebowych (opracowanie - Krzysztof Kurus. Na podstawie danych zebranych przez Doradców z Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego):

 

W pierwszej dekadzie marca pobrano monolity glebowe z plantacji ozimin na terenie poszczególnych powiatów woj. lubelskiego. W trakcie pobierania monolitów w większości przypadków gleba była niezamarznięta, bez pokrywy śnieżnej. Monolity zostały poddane ocenie w I dekadzie marca. Łącznie pobrano 121 prób dla zbóż ozimych i 44 dla rzepaku ozimego. Na większości powierzchni stan plantacji ozimin był podobny lub lepszy w porównaniu z obserwacjami wykonanymi w roku ubiegłym.

 

ocena monolitow lubelskie ceny rolnicze pl

 

W sezonie wegetacyjnym 2018/2019 warunki pogodowe w okresie jesienno - zimowym na terenie woj. lubelskim były na ogół korzystne. Jesienią, w wyniku wysokich temperatur powietrza, nastąpił intensywny rozwój roślin. Wcześnie siany rzepak ozimy oraz niektóre gatunki zbóż znacznie wybujały, co mogło skutkować obniżeniem mrozoodporności. W okresie zimowym na przemian występowały okresy ciepłe z temperaturami powyżej 0 st. C, z okresami mroźnymi, w których temperatury spadały do -12 st. C. Od pierwszej dekady lutego na terenie lubelszczyzny odnotowano temperatury znacznie powyżej zera. Spowodowało to wznowienie wegetacji roślin ozimych już w III dekadzie miesiąca. Taki przebieg zimy na ogół nie uszkodził plantacji zarówno zbóż jak i rzepaku. Sygnały o sporadycznym uszkodzeniu rzepaku dotyczą najczęściej plantacji wybujałych, z wysoko wysadzonym stożkiem wzrostu oraz plantacji z wadliwą agrotechniką (np. na glebach silnie zakwaszonych, bez wapnowania lub o niskiej zawartości składników pokarmowych). W toku obserwacji stwierdzono że stopień uszkodzeń w znacznym stopniu był uzależniony od odmiany w obrębie danego gatunku.

 

Porównanie przezimowania roślin w latach 2017/2018-2018/2019. Procent roślin żywych w stosunku do ogólnej liczby roślin w obecnym sezonie był lepszy we wszystkich badanych gatunkach zbóż i rzepaku w porównaniu do roku ubiegłego.

 

 

lodr1 ceny rolnicze pl

 

Średnia liczba roślin żywych na 1 m2 jest podobna na plantacjach pszenicy ozimej, wyższa na plantacjach rzepaku oraz nieznacznie niższa na plantacjach żyta, jęczmienia oraz pszenżyta.

 

 

lodr2 ceny rolnicze pl

 

Źródło: Agrobiznes (TVP)/ LODR  w Końskowoli 

Może zainteresuje Cię również:

Susza w środku zimy. Rośliny na polach wiosną będą

Najnowsze dane wskaźnika wilgotności gleby dla stycznia 2020

Problematyczny termin wystąpienia suszy. Jak można

Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że ze względu na termi

"Krzyk" zestresowanych roślin

Według magazynu naukowego „New Scientist” naukowcy z Univers