Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 listopada 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8786 EUR EUR - 4,2928 GBP GBP - 5,0238 DKK DKK - 0,5745
Archiwum
18.11.2019 MATIF: pszenica kons. GRU19 - 178,00 (+ 0,42%), kukurydza STY20 - 163,00 (- 0,76%), rzepak LUT20 - 390,00 (+ 0,19%) [euro/tona] +++ +++ +++ 18.11.2019 12:37 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,60 - 5,60 zł/kg, średnia: 4,95 zł/kg (na podstawie informacji z 16 ubojni) +++ +++ +++ +++

W Wielkopolsce kukurydza nie podlega szacowaniu strat, a szkody są dotkliwe

Redakcja
WIR

Do biur powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej zgłaszają się rolnicy, którzy odnieśli znaczące straty w uprawie kukurydzy, jednakże brak zagrożenia w raportach Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR) dla tego gatunku rośliny wyklucza ujęcie rzeczywistych strat w gospodarstwie w protokole szacowania.

 

Członkowie komisji szacujących szkody spowodowane suszą w uprawach są zobowiązani do dostosowania się do wytycznych dotyczących ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę. Zatem, aby uwzględnić straty w danym gatunku roślin, musi zostać stwierdzona susza w monitoringu prowadzonym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

 

Takiej nie stwierdzono w uprawach kukurydzy, a przecież kiszonka wyprodukowana z tej rośliny jest podstawową paszą energetyczną w gospodarstwach zajmujących się produkcją mleka i bydła opasowego. Straty w uprawach kukurydzy spowodowane klęską suszy znacząco odbiją się na ich kondycji. W niektórych rejonach straty w uprawach tej rośliny są znaczące, dlatego niezrozumiały dla rolników jest fakt, iż roślina ta nie została objęta w raporcie SMSR, jako zagrożona suszą.

 

W załączeniu zdjęcia WIR z gminy Baranów w pow. kępińskim, będące potwierdzeniem wystąpienia klęski suszy w uprawach kukurydzy. W związku z powyższym samorząd rolniczy przekazał swoje uwagi wojewodzie wielkopolskiemu.

 

 

Źródło/zdjęcia: Wielkopolska Izba Rolnicza

Może zainteresuje Cię również:

Termin składania wniosków o pomoc suszową przedłuż

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował dzisiaj, że te

ARiMR kontroluje 1700 gospodarstw na Pomorzu Zacho

Ponad 1700 gospodarstw z terenów dotkniętych suszą rolniczą

Protokoły są odsyłane do korekty. Konieczne jest k

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystąpił do ministra ro