Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 lipca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7855 EUR EUR - 4,2592 GBP GBP - 4,7372 DKK DKK - 0,5705
Archiwum
19.07.2019 13:10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 6,20 zł/kg, średnia: 5,55 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

W Wielkopolsce kukurydza nie podlega szacowaniu strat, a szkody są dotkliwe

Redakcja
WIR

Do biur powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej zgłaszają się rolnicy, którzy odnieśli znaczące straty w uprawie kukurydzy, jednakże brak zagrożenia w raportach Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR) dla tego gatunku rośliny wyklucza ujęcie rzeczywistych strat w gospodarstwie w protokole szacowania.

 

Członkowie komisji szacujących szkody spowodowane suszą w uprawach są zobowiązani do dostosowania się do wytycznych dotyczących ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę. Zatem, aby uwzględnić straty w danym gatunku roślin, musi zostać stwierdzona susza w monitoringu prowadzonym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

 

Takiej nie stwierdzono w uprawach kukurydzy, a przecież kiszonka wyprodukowana z tej rośliny jest podstawową paszą energetyczną w gospodarstwach zajmujących się produkcją mleka i bydła opasowego. Straty w uprawach kukurydzy spowodowane klęską suszy znacząco odbiją się na ich kondycji. W niektórych rejonach straty w uprawach tej rośliny są znaczące, dlatego niezrozumiały dla rolników jest fakt, iż roślina ta nie została objęta w raporcie SMSR, jako zagrożona suszą.

 

W załączeniu zdjęcia WIR z gminy Baranów w pow. kępińskim, będące potwierdzeniem wystąpienia klęski suszy w uprawach kukurydzy. W związku z powyższym samorząd rolniczy przekazał swoje uwagi wojewodzie wielkopolskiemu.

 

 

Źródło/zdjęcia: Wielkopolska Izba Rolnicza

Może zainteresuje Cię również:

Fatalna sytuacja dochodowa rolników. Bezpieczeństw

Ziarna zbóż są drobne, zasuszone i trudno nawet je wymłócić.

Przymrozki w Brazylii. Rolnicy oceniają szkody

W pierwszym tygodniu lipca brazylijskim uprawom zagroziły si

W kolejnym raporcie IUNG potwierdza suszę rolniczą

IUNG-PIB w szóstym raporcie (od 11 maja do 10 lipca br.) pot