Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
21 maja 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,8625 EUR EUR - 4,3055 GBP GBP - 4,9038 DKK DKK - 0,5765
Archiwum
20.05.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 176,00 (+ 1,29%), kukurydza CZE19 - 162,75 (+ 0,46%), rzepak SIE19 - 364,00 (+ 0,34%) [euro/tona] +++ +++ +++ 20.05.2019 13.10 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 5,80 zł/kg, średnia: 5,36 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++

W Wielkopolsce kukurydza nie podlega szacowaniu strat, a szkody są dotkliwe

Redakcja
WIR

Do biur powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej zgłaszają się rolnicy, którzy odnieśli znaczące straty w uprawie kukurydzy, jednakże brak zagrożenia w raportach Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej (SMSR) dla tego gatunku rośliny wyklucza ujęcie rzeczywistych strat w gospodarstwie w protokole szacowania.

 

Członkowie komisji szacujących szkody spowodowane suszą w uprawach są zobowiązani do dostosowania się do wytycznych dotyczących ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę. Zatem, aby uwzględnić straty w danym gatunku roślin, musi zostać stwierdzona susza w monitoringu prowadzonym przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

 

Takiej nie stwierdzono w uprawach kukurydzy, a przecież kiszonka wyprodukowana z tej rośliny jest podstawową paszą energetyczną w gospodarstwach zajmujących się produkcją mleka i bydła opasowego. Straty w uprawach kukurydzy spowodowane klęską suszy znacząco odbiją się na ich kondycji. W niektórych rejonach straty w uprawach tej rośliny są znaczące, dlatego niezrozumiały dla rolników jest fakt, iż roślina ta nie została objęta w raporcie SMSR, jako zagrożona suszą.

 

W załączeniu zdjęcia WIR z gminy Baranów w pow. kępińskim, będące potwierdzeniem wystąpienia klęski suszy w uprawach kukurydzy. W związku z powyższym samorząd rolniczy przekazał swoje uwagi wojewodzie wielkopolskiemu.

 

 

Źródło/zdjęcia: Wielkopolska Izba Rolnicza

Może zainteresuje Cię również:

Krzysztof Tołwiński: Składajmy wnioski o szacowani

- W działalności gospodarczej, a szczególnie w rolnictwie, p

Solidarność RI wnioskuje o przełożenie spłaty rat

Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w związku z wy

Nawet do 100 tys. zł dofinansowania na nawadnianie

W resorcie rolnictwa trwają prace nad uruchomieniem nowego d