Skrzypionki atakują

Joanna Kaźmierczak

Ciepły i słoneczny maj przyspieszył wegetację. Żyta i słabsze pszenżyta są już wykłoszone, jęczmień ozimy również. Wszystkie objawy fenologiczne wskazują na to, że wegetacja w tym roku jest o około 10 dni przyspieszona, a zatem jeżeli pogoda nie ulegnie pogorszeniu to żniwa przypadną w tym roku prędzej niż w latach ubiegłych.Tym bardziej powinniśmy nie zapominać o niebezpiecznych szkodnikach jakimi są m.in. skrzypionki.

 

Jest połowa maja, z lustracji pól wynika, że dorosłe chrząszcze skrzypionki zbożowej składają jaja. Z dnia na dzień możemy spodziewać się wylęgu larw tych owadów, które w stadium larwalnym są szczególnie żarłoczne i szkodliwe. Powinniśmy zatem zwrócić w najbliższych dniach szczególną uwagę na żerowanie larw, ponieważ niesie ono ze sobą spore straty w plonie końcowym. Larwy skrzypionek mogą bowiem obniżyć powierzchnię asymilacyjną liści zbóż nawet o 80%, a co za tym idzie spowodować stratę plonu głównego nawet o 40%.

W Polsce najczęściej występują dwa gatunki tego szkodnika: skrzypionka zbożowa (Oulema melanopa) oraz (Oulema lichensis). Różnią się one nieco wyglądem, jednak to brunatno-żółte larwy skrzypionek (nazywane często przez rolników ślimakami) pokryte mieszanką kału i śluzu wyrządzają największe szkody. Próg ekonomicznej szkodliwości tego owada wynosi 1-1,5 larwy na źdźble dla zbóż ozimych i 0,5-1 larwy na źdźble w zbożach jarych. Objawami ich żerowania są charakterystyczne podłużne, białe plamy i otwory wzdłuż nerwów liści. Istotne jest, że powstałe uszkodzenia mogą stanowić drogę dla infekcji grzybowych, dlatego tym bardziej warto przeprowadzić lustrację pól.

ogloszenia srodki do produkcji rolnej

 

Nie zapominajmy, że zgodnie z obowiązującymi zasadami integrowanej ochrony roślin stosowanie środków ochrony roślin jest ostatecznością. Co zatem możemy zrobić, żeby zmniejszyć presję skrzypionki w roku następnym? Powinniśmy przede wszystkich zachować jak największą izolacje przestrzenną zbóż od łąk, pastwisk i upraw kukurydzy. To tam zazwyczaj zimują dorosłe osobniki tych chrząszczy. Zwalczanie chwastów z grupy traw, czy też ograniczenie w płodozmianie udziału zbóż oraz wykaszanie miedz to najprostsze zasady agrotechniczne ograniczające nalot skrzypionek na plantacje roślin uprawnych.

Planując oprysk sprawdźmy prognozę pogody, bowiem intensywne opady deszczu zmywają skrzypionki z liści i wówczas zabieg może okazać się zbędny. Decydując się na zabieg insektycydem zwróćmy uwagę na panującą temperaturę powietrza, ponieważ np. alfa-cypermetryna działa słabiej powyżej 20°C, natomiast chloropiryfos działa bardzo dobrze w temperaturze powyżej 15°C. Pamiętajmy również o owadach pożytecznych. Zabiegi chemiczne insektycydami najlepiej jest wykonywać po nalotach pszczół, czyli około godziny 20:00. Nie zapomnijmy też wypełnić ostatniego naszego obowiązku jakim jest odnotowanie wykonanego zabiegu w ewidencji zabiegów ochrony roślin, mając na uwadze, że na etykiecie zastosowanego środka ochrony roślin znajduje się jego zalecana dawka, której nie możemy przekroczyć. 

Poniżej pomocna tabela z dostępnymi substancjami aktywnymi oraz ich zalecanymi dawkami stosowanymi w celu zwalczenia skrzypionki.

 

zwalczanie skrzypionki 1 portal ceny rolnicze pl

zwalczanie skrzypionki 2 portal ceny rolnicze pl

Źródło: Wyszukiwarka środków ochrony roślin, MRiRW (https://bip.minrol.gov.pl/)

 

 

Joanna Kaźmierczak
Autor: Joanna Kaźmierczak
Absolwentka Rolnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Zainteresowania: rośliny bobowate, systemy uprawy roli.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz