Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 kwietnia 2021, Czwartek.
Kursy walut: USD USD - 3.7885 EUR EUR - 4.5562 GBP GBP - 5.2655 DKK DKK - 0.6127
Archiwum
22.04.2021 MATIF: pszenica MAJ21 - 238,50 (+ 3,02%), kukurydza CZE21 - 233,75 (+ 2,07%), rzepak MAJ21 - 595,25 (+ 5,96%) [euro/tona] +++ +++ +++ 21.04.2021 13:05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 6,10 - 6,90 zł/kg, średnia: 6,39 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++

Spółki hodowli roślin pod lupą NIK

Agnieszka Wojtyra
fot. pixabay.com

NIK przeprowadziła kontrolę funkcjonowania wszystkich spółek hodowli roślin o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej.

 

- Polska zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej pod względem udziału kwalifikowanego materiału siewnego w zasiewach zbóż. W latach 2014-2016 udział ten wyniósł niecałe 16 proc. Spółki hodowli roślin o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej realizowały zadania na rzecz hodowli nowych odmian roślin uprawnych, jednak były to działania nieskuteczne. Efekty działalności hodowlanej spółek uległy pogorszeniu - poinformował NIK we wtorkowym komunikacie.

 

Kontrola NIK wykazała, że udział kwalifikowanego materiału siewnego w zasiewach w Polsce był bardzo niski i nie zapewniał wymaganego przez prawidłową agrotechnikę odnowienia tego materiału. W roku 2015 udział w zasiewach materiału siewnego zbóż wyniósł w Polsce 17%, przy średniej UE na poziomie 50%. Natomiast w Danii, Holandii, Szwecji i Włoszech aż 75%.

 

Dla ziemniaków poziom zużycia kwalifikowanego materiału był jescze niższy i wyniósł w 2015 roku średnio 7,2%. Tak niewielka ilość w obrocie nie pozwoliła na wymaganą przez agrotechnikę wymianę nasion na siew w celu zachowania jej odpowiednich cech biologicznych.

 

Postęp biologiczny jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących wzrost efektywności ekonomicznej w rolnictwie. Natomiast najtańszymi i proekologicznym środkiem produkcji roślinnej jest stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego.

 

- Państwowa hodowla roślin w Polsce prowadzona jest obecnie w ośmiu spółkach hodowli roślin, w których prawa z udziałów aktualnie wykonuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a do sierpnia 2017 r. wykonywała Agencja Nieruchomości Rolnych, oraz trzech spółkach hodowli roślin rolniczych należących do Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie. Ze względu na bezpieczeństwo żywnościowe kraju i stabilizację cen materiału nasiennego na rynku krajowym powinny istnieć podmioty prowadzące własne programy hodowlane, skutecznie konkurujące na rynku z zagranicznymi koncernami hodowlano-nasiennymi - czytamy w komunikacie NIK.

 

Według NIK, w latach 2008-2016 uległa zmniejszeniu liczba nowych odmian roślin rejestrowanych w Krajowym Rejestrze odmian prowadzonym przez COBORU. Spółki hodowli roślin wprowadzały do Krajowego Rejestru w latach 2011-2016 corocznie średnio 22 odmiany, co stanowiło zmniejszenie o 39 proc. w porównaniu do lat 2008-2010, kiedy to corocznie wprowadzano do Krajowego Rejestru średnio 36 nowych odmian.

 

Gorsze wyniki działalności hodowlanej spółek wynikały, według NIK, przede wszystkim z systematycznego ograniczania dofinansowania hodowli roślin ze środków publicznych oraz ekspansji na polski rynek globalnych koncernów chemiczno-nasiennych, przy niedostatecznej promocji i upowszechnieniu potencjału hodowlanego spółek oraz kwalifikowanego materiału siewnego w praktyce rolniczej.

 

NIK zaznacza, że spółki hodowli roślin na ogół prawidłowo realizowały zadania dotyczące postępu biologicznego w produkcji roślinnej w celu rejestracji nowych odmian roślin uprawnych. Prowadziły hodowlę twórczą i zachowawczą roślin rolniczych i ogrodniczych, a także zajmowały się produkcją i sprzedażą materiału siewnego.

 

Kontrola nie wykazała także nieprawidłowości w gospodarowaniu finansami oraz spółki prawidłowo utrzymywały i gospodarowały większością nieruchomości wchodzących w skład zasobu spółek.

 

W ocenie NIK brakuje kompleksowych analiz dotyczących sprzedaży kwalifikowanego materiału siewnego krajowych spółek hodowli roślin.  Zaś działania ministra rolnictwa i rozwoju wsi w tej kwestii uważa za niewystarczające.

 

NIK podkreśla, że Agencja Nieruchomości Rolnych, wykonując prawa z udziałów, nie określała mierzalnych efektów, jakie spółki powinny osiągnąć w zakresie postępu biologicznego w hodowli roślin.

 

NIK zaleciła ministrowi rolnictwa uwzględnienie w „Programie wsparcia hodowli roślin w Polsce” działań mających na celu poprawę skuteczności realizacji przez strategiczne spółki hodowli roślin zadań postępu biologicznego w produkcji roślinnej, a także zintensyfikowanie działań na rzecz promocji i upowszechnienia stosowania kwalifikowanego materiału siewnego w rolnictwie.Dyrektorowi generalnemu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa zaś wyznaczenie spółkom hodowli roślin zadań wraz z efektami do osiągnięcia adekwatnych do ich strategicznego znaczenia w kreowaniu postępu biologicznego w rolnictwie w zakresie hodowli roślin uprawnych oraz wzmocnienie nadzoru nad spółkami hodowli roślin w zakresie realizacji obowiązków wynikających z prawa budowlanego.

 

Pełna treść raportu NIK znajduje się na stronie internetowej Najwyższej Izby Kontroli.

Agnieszka Wojtyra
Autor: Agnieszka Wojtyra
Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zootechnik, autorka tekstów branżowych, wcześniej dziennikarka mediów lokalnych. Miłośniczka podróży, gier planszowych i książek.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

KOWR proponuje niskooprocentowane pożyczki. Na ten

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, wychodząc naprzeciw potr

Musieli sprzedać krowy, bo ANR bezprawnie wypowied

Sąd uwzględnił żądanie Agencji Nieruchomości Rolnych o wydan

Stawki dopłat do materiału siewnego

Od 15 stycznia br. obowiązują zaktualizowane stawki dopłat d