Opłacalne źródło dochodu gospodarstwa - program konopny

Hanna Krugiełka

W czasach niewątpliwie trudnych - niestabilnej gospodarki i o niepewnej ekonomicznie przyszłości, rolnictwo również znalazło się przed wieloma niewiadomymi. Niepewne, zmieniające się ceny na rynkach rolnych oraz widmo ASF wywołują konieczność szukania przez rolników dodatkowych, stabilnych dochodów dla gospodarstwa. Okazuje się, że oprócz takich sposobów na dodatkowe zarobkowanie jak na przykład przyzagrodowy chów gęsi, hodowla alpak, agroturystyka, czy uprawy ekologiczne, o których pisaliśmy, pojawia się nowa i atrakcyjna oferta dla polskich rolników.

Jest nią powołany w 2018 r. Program Konopny. Łączny przychód z uprawy konopi w jego ramach może wynieść nawet 20 tys. zł/ha. Do tego można doliczyć dopłaty bezpośrednie z UE i zysk ze sprzedaży słomy konopnej oraz omłotu.

Przeważnie konopie kojarzą się z marihuaną i miłym stanem, radosnej ekscytacji. Jednak w Programie Konopnym chodzi o konopie przemysłowe, a konkretnie o upowszechnianie ich upraw i komercjalizację polskich odmian konopi przemysłowych.

"Jego celem [programu] jest rozwój polskiego rolnictwa poprzez upowszechnienie upraw konopi przemysłowej oraz umiędzynarodowienie pozycji Polski jako globalnego producenta i eksportera wysokiej jakości materiału siewnego polskich odmian konopi przemysłowej."- ogłasza Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, który jest twórcą programu konopnego.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich znajduje się w Poznaniu, w kompleksie budynków Uniwersytetu Przyrodniczego, przy ul. Wojska Polskiego. Jest interdyscyplinarną jednostką badawczą o znaczeniu międzynarodowym, zajmującą się kompleksowymi badaniami nad pozyskiwaniem i przerobem naturalnych surowców włóknistych oraz zielarskich. Instytut realizuje szereg krajowych i międzynarodowych projektów badawczych; prowadzi wielokierunkową współpracę z licznymi jednostkami naukowymi na świecie; działa na potrzeby rolnictwa, ochrony środowiska, budownictwa, transportu, przemysłu spożywczego, farmacji oraz medycyny. Od prawie 90 lat zajmuje się hodowlą, uprawą i przetwórstwem konopi przemysłowych. Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich jest jednostką podległą Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wysoka jakość polskich odmian konopi została potwierdzona przez Departament Rolnictwa Stanu Colorado, USA. W Rejestrze Krajowym COBORU znajduje się osiem odmian konopi włóknistych. Sześć z nich wyhodowano w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu (Białobrzeskie, Beniko, Henola, Rajan, Tygra i Wojko) Notuje się globalny popyt na nasiona odmian konopi Białobrzeskie, Tygra i Henola.

W ramach Programu Konopnego Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich oferuje rolnikom możliwość uprawy polskich odmian konopi na cele nasienne w oparciu o zawartą z nim umowę kontraktacyjną.

Instytut zapewnia:

-         Wysokiej jakości nasiona odmian należących do IWNiRZ, o bezpiecznym poziomie THC (poniżej 0,2%)

* THC, czyli tetrahydrokannabinol- organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, izomer kannabidiolu i główna zawarta w konopiach.

-         Pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych

-         Wsparcie agrotechniczne w całym okresie upraw

-         Opiekę merytoryczną ekspertów/pracowników naukowych IWNIRZ

-         Zakup całego plonu wg ustalonych cen

-         Wysoką rentowność

-         Możliwość nabycia wiedzy w zakresie upraw, zbioru i przetwórstwa konopi przemysłowych w trakcie organizowanych szkoleń i spotkań indywidualnych


„Proponujemy współpracę z rządowym Instytutem Badawczym, który posiada 90 letnią tradycję w uprawie konopi przemysłowych a obecnie jest aktywny w Polsce i na wielu rynkach zagranicznych. Program Konopny oferuje rolnikowi uczestnictwo w rodzącym się i perspektywicznym rynku, który obecnie traktowany jest w USA jako 4 najbardziej dynamicznie rozwijający się obszar biznesowy”
- zachęca naszych Czytelników Pan mgr Witold Czeszak- kierownik Działu Koordynacji Badań, Controllingu i Transferu Technologii Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich zebrał już liczną grupę plantatorów, jednak ze względu na duże zainteresowanie materiałem nasiennym konopi, poszukuje nowych farmerów, którzy są zainteresowani podjęciem współpracy w sezonie 2020/2021.

Informacje o Programie Konopnym, numery telefonów do infolinii, sprzedaży nasion i kontraktacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie:

https://www.programkonopny.pl/program-konopny.html


Pod poniższym linkiem znajduje się broszura poświęcona Programowi Konopnemu:

https://www.programkonopny.pl/assets/program_konopny_broszura.pdf


Warto zapoznać się z uprawą polskich odmian konopi przemysłowych oraz warunkami kontraktowania w Programie Konopnym. Może taka uprawa okaże się znaczącą częścią dochodów gospodarstwa?

Hanna Krugiełka
Autor: Hanna Krugiełka
Hanna Krugiełka - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu, kilkuletni pracownik jednostek państwowych związanych z rolnictwem. Entuzjastka rolnictwa ekologicznego, miłośniczka przyrody. Pasjonatka sztuki słowa i praktykująca ją w różnych dziedzinach..

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz