Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
05 marca 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.8393 EUR EUR - 4.5793 GBP GBP - 5.3056 DKK DKK - 0.6158
Archiwum
05.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 231,50 (- 2,01%), kukurydza MAR21 - 219,25 (+ 1,04%), rzepak MAJ21 - 518,50 (+ 0,68%) [euro/tona] +++ +++ +++ 05.03.2021 13:17 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,79 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++

Gryka z glifosatem przyjeżdża ze wschodu

Redakcja
Pixabay

- Polska słynie w Europie z gryki, uprawia się ją od dekad. Znaczący udział gryki w obrocie ziarnem stanowi gryka ekologiczna – certyfikowana. Jest to zboże, które z powodzeniem udaje się w uprawie na glebach słabych i bardzo słabych. Dlaczego więc badania wykazują glifosat, który jest zabroniony w gospodarstwie ekologicznym? Bo to nie nasza gryka, jest to import ze wschodu – uważa Rafał Mładanowicz prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż.

 

- W 2018 roku skierowałem pismo wskazujące na nadmierny import do Polski ziarna gryki przez Litwę do Polski, co także spowodowało załamanie się ceny gryki w Polsce. Na Litwie można było kupić tonę gryki za 700 złotych. Nasza gryka natomiast wyjeżdża masowo na zachód, oczywiście wcześniej badana na pozostałości glifosatu – pisze na swoim facebook'owym koncie Mładanowicz.

 

- Moim zdaniem każda szanująca się sieć lub marka wprowadzająca kaszę gryczaną, powinna poddać produkt takiemu badaniu. Koszt badania to około 400 zł. Dzisiaj wychodzi na to, że znowu winny jest polski rolnik, a prawda jest taka, że winę ponosi pośrednik i sprzedawca produktu. Jeżeli prawdą jest szkodliwość glifosatu, to same sieci z automatu powinny zlecać takie badania. To nie sieci powinny wycofywać kaszę, tylko klienci rezygnować z sieci. Koniec, kropka! - napisał szef KFPZ.

 

Przypomnijmy, iż niedawno Fundacja Konsumentów we współpracy z Programem FoodRentgen przebadała na obecność glifosatu 10 kasz gryczanych ze stałej oferty najpopularniejszych w Polsce sklepów wielkopowierzchniowych. W dwóch przebadanych kaszach znaleziono pozostałości herbicydu nieprzekraczające obowiązującej normy. W czterech kaszach wykryto przekroczenia pozostałości tegoż herbicydu na poziomie 3-7 krotności obowiązującej normy. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj – kliknij.

Może zainteresuje Cię również:

Bayer pod kreską. Miliardowe odszkodowania za glif

W ubiegłym roku Bayer odnotował straty w wysokości 10,5 mld

Skąd glifosat w gryce?

Wykrycie pozostałości glifosatu w partii produktu jest niezw

W kaszach gryczanych ciągle jest wykrywany glifosa

- Rakotwórczy glifosat stosowany jest w Polsce na polach up