Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
26 lutego 2021, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3.7247 EUR EUR - 4.5175 GBP GBP - 5.1946 DKK DKK - 0.6075
Archiwum
26.02.2021 14:09 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,95 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ 25.02.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 245,75 (+ 0,20%), kukurydza MAR21 - 229,25 (- 0,11%), rzepak MAJ21 - 488,25 (+ 0,77%) [euro/tona] +++ +++ +++ +++ +++

Dlaczego niektóre ziemniaki są gorzkie?

Martyna Frątczak

Naukowcy z Japonii postanowili znaleźć przyczynę gorzkiego i cierpkiego smaku niektórych odmian ziemniaków. Wyniki swoich analiz opublikowali w tym miesiącu na łamach czasopisma naukowego w pełni poświęconego ziemniakom, Potato Research.

 

Smak ten, określany jest w języku japońskim egumi  i opisywany jest jako nieprzyjemnie ostry, nieco gorzki i cierpki. Pogarsza on jakość wielu produktów ziemniaczanych, takich jak czipsy i frytki i jest bardzo nielubiany przez konsumentów.

Przyczyna niekorzystnego smaku niektórych ziemniaków nie była dotychczas znana.

Naukowcy przeanalizowali smak i skład kilku odmian ziemniaków i doszli do wniosku, że za nieprzyjemne odczucia sensoryczne odpowiadają wolne aminokwasy o gorzkim smaku. Występują one w podwyższonej ilości u niektórych odmian ziemniaków.

Niesmaczne ziemniaki zawierają ponadto dużą ilość aminokwasu tyrozyny, którego pochodna znajdowana jest również w gorzkich odmianach pędów bambusa.

Badanie przyczyni się do lepszego selekcjonowania odmian ziemniaków i podwyższenia jakości wytwarzanych z nich produktów.

 

Źródło:

Potato Research; Journal of the European Association for Potato Research

Martyna Frątczak
Autor: Martyna Frątczak
Martyna Frątczak, studentka Weterynarii, zainteresowana szeregiem zagadnień związanych z medycyną zwierząt, ekologią i epidemiologią. Pasjonatka literatury pięknej i popularnonaukowej. W przyszłości chciałaby połączyć pracę lekarza weterynarii z prowadzeniem badań naukowych.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Z ostatniej chwili: Nowe odmiany ziemniaka zareje

Wczoraj niektórzy hodowcy ziemniaka mieli duże powody do świ

Na rynku ziemniaków kłopoty pojawiły się wraz z na

Zdaniem ekspertów Copa-Cogeca na rynku ziemniaków do marca 2

Pierwsza polska odmiana ziemniaka o fioletowym mią

Już od jakiegoś czasu na krajowym rynku produktów dostępne s