Minister zezwolił na stosowanie zapraw neonikotynoidowych w uprawie buraka cukrowego

Redakcja

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, wydał czasowe zezwolenie na stosowanie zapraw neonikotynoidowych do ochrony buraków cukrowych w 2019 roku. Decyzja ,inistra, wydana na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, jest odpowiedzią na potrzeby rozwoju zrównoważonego rolnictwa w Polsce, którego celem jest m.i n. minimalizacja stosowania środków ochrony roślin przy zapewnieniu opłacalności produkcji rolnej.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stwierdził, że ryzyko dla owadów zapylających wynikające ze stosowania neonikotynoidów w burakach cukrowych jest niskie i związane jedynie z kolejnymi uprawami wysiewanymi na tym samym polu. Należy pamiętać, że rośliny uprawiane po burakach cukrowych w Polsce to głównie zboża, które nie są atrakcyjne dla pszczół, stąd stosowanie neonikotynoidów jest bezpieczne dla owadów zapylających.

 

Komisja Europejska, proponując wycofanie neonikotynoidów do ochrony buraków cukrowych, zupełnie nie wzięła pod uwagę rzeczywistości rolniczej, czyli wysiewania upraw nieatrakcyjnych dla pszczół po burakach. Z tego powodu 12 krajów unijnych, w tym Polska, nie poparło tych restrykcji w kwietniu 2018 roku, a obecnie już pięć z nich zezwoliło na stosowanie tych zapraw w 2019 r.

 

Neonikotynoidy są jedynym w pełni skutecznym sposobem ochrony plantacji przed wieloma szkodnikami, co zapewnia dostępność odpowiedniej ilości i wysokiej jakości surowca na potrzeby produkcji cukru w Polsce. Dzięki pojawieniu się neonikotynoidów wprowadzanie środków ochrony roślin do środowiska zostało ograniczone do minimum, a zamiast oprysków używane są zaprawy nasienne.

  

- Dziękujemy panu ministrowi za tę ważną decyzję dla przyszłości uprawy buraków cukrowych w Polsce. Wierzymy w zdrowy rozsądek opinii publicznej, która nie pozwoli sobie teraz wmówić lobby aktywistów, że burak cukrowy – uprawa nieatrakcyjna dla pszczół – doprowadzi do „Armageddonu” wśród owadów zapylających. Przypominamy, że neonikotynoidyw burakach są obecnie stosowane w Polsce, a rodzin pszczelich systematycznie przybywa – podsumowuje Krzysztof Nykiel, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. 

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz