Dodaj ogłoszenie
CenyRolnicze
NOTOWANIA
23 lutego 2018, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,3911 EUR EUR - 4,1738 GBP GBP - 4,7365 DKK DKK - 0,5605
Archiwum
23.02.2018 13.30 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,20 - 5,70 zł/kg, średnia: 5,43 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++ 22.02.2018 MATIF: pszenica kons. MAR18 - 161,75 (+ 0,31%), kukurydza MAR18 - 153,00 (+ 0,16%), rzepak MAJ18 - 353,50 (- 0,28%) [euro/tona]

Zbyt wczesny wjazd kombajnem w rzepak to strata plonu - jak wybrać odpowiedni termin?

Redakcja
oleiste i straczkowe kombajn w rzepaku ozimym portal ceny rolnicze pl

Uprawy rzepaku dojrzewają w całym kraju. W porównaniu do zbóż wyznaczenie odpowiedniego momentu rozpoczęcia zbiorów dłużej kwitnących roślin oleistych jest znacznie trudniejsze.

Sądząc po średniej długoterminowej, zbiory rzepaku w Niemczech rozpoczną się za parę tygodni i będą oczywiście zróżnicowane regionalnie. Ponieważ jednak pogoda rzadko trzyma się średniej długoterminowej, istotne jest ustalenie odpowiedniego czasu zbiorów.


Ważną rolę odgrywa tu pogoda oraz odmiana rzepaku. Odmiany mieszańcowe, populacyjne, półkarłowe – wybór odmian rzepaku jest ogromny. Ogólna zasada brzmi: do zbiorów rzepaku można przystępować, gdy jego łuszczyny zbrązowieją, a ziarna będą czarne.


Rozciągnięty w czasie okres kwutnienia rzepaku utrudnia wyznaczenie prawidłowego terminu zbioru


Okres kwitnienia rzepaku trwa – w przeciwieństwie do zbóż – do czterech tygodni. Kwiaty rozciągają się od najstarszych pąków głównego pędu do najmłodszych pędów bocznych. Zróżnicowany czas dojrzewania nie wyrównuje się aż do jego zakończenia, ulega jednak pod koniec tego okresu skróceniu. Może to powodować, że łuszczynyi rośliny w jej górnej obrębie są już dojrzałe do omłotu, a dolne jeszcze zielone. A przecież około dwie trzecie zbiorów pochodzi z dolnej części rośliny. Dlatego, podczas zbiorów rzepaku, praktycy nie biorą pod uwagę wyłącznie stopnia dojrzałości górnych łuszczyn.


Dojrzewanie górnych (i zewnętrznych) łuszczyn przyspiesza dodatkowo wiatr i słońce. Ponieważ jednak w łanie rzepaku nie widać około 80 procent łuszczyn, należy dokładnie im się przyjrzeć. Doświadczeni rolnicy nie wyruszają kombajnami w pole przy pierwszym sypiącym się ziarnie rzepaku.


Zbiory rzepaku: decyzja pomiędzy ułatwieniem pracy a wyższymi zbiorami


Niemiecki serwis pogodowy dostarcza narzędzie pomocne przy określaniu i fenologicznym zestawieniu rozwoju upraw w odpowiednich ich stadiach. Okres zakończenia kwitnienia w roku 2017 waha się – w zależności od regionu – od 5 maja (Nadrenia) do 25 czerwca (Harz). W roku 2016 w zachodniej części Badenii-Wirtembergii zbiory rozpoczęły się na początku lipca.

Czasem rzepak zbierany jest zbyt wcześnie. Na podstawie praktycznych rozważań, powinien on być zebrany w momencie rozpoczęcia zbiorów pszenicy. To zależy już od samego rolnika, czy zechce on zrezygnować z technicznego ułatwienia sobie pracy i zebrania większego plonu rzepaku.

 

Źródło: agrarheute.com