zm skiba

kojs

CenyRolnicze
06 czerwca 2023, Wtorek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.1964 EUR EUR - 4.4902 GBP GBP - 5.2130 DKK DKK - 0.6028
Archiwum


06.06.2023 MATIF: pszenica WRZ23: 230,25 (-0,11%), kukurydza CZE23: 226,00 (+1,80%), rzepak SIE23: 429,50 (+1,42%)

06.06.2023 SPRZEDAM 25 TUCZNIKÓW, 140 kg, 58%, wielkopolskie, krotoszyński, 63-714, tel.: 606 698 711

05.06.2023 14:09 DRÓB, cena tuszki hurt: 7,80-8,80 zł/kg, średnia: 8,23 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

04.06.2023 SPRZEDAM 4 BYKI, mięsny, 630 kg, podlaskie, suwalski, 16-402, tel.: 797 393 225

04.06.2023 SPRZEDAM 130 JAJ, rozmiar M, wielkopolskie, koniński, 62-573, tel.: 570 790 300

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Regulacja rzepaku krok po kroku

Radek Nowicki
regulacja rzepaku

Regulacja pokroju rzepaku ozimego potocznie nazywana skracaniem to niezbędny zabieg w jesiennej agrotechnice. Podwójna funkcja tego zabiegu pozwala przygotować rośliny do spoczynku zimowego, a jednocześnie ustrzec je przed chorobami grzybowymi. To w jaki sposób i jakimi środkami przeprowadzać regulację łanu zależy od intensywności produkcji, fazy roślin, wigoru odmiany i przebiegu warunków atmosferycznych.

 

Rzepak ozimy to jedna z najbardziej wymagających w uprawie roślin rolniczych. Jego obecność na polu przez 11 miesięcy od siewu do zbioru przysparza wielu prac pielęgnacyjnych. Jednym z kluczowych jesiennych zabiegów decydującym o zimotrwałości, zdrowotności i plonie rzepaku jest regulacja pokroju roślin. Co więcej, wczesny termin siewu oraz ciepła jesień mogą sprawić, że konieczne będzie powtórzenie zabiegu.

 

Po co skracać rzepak?

 

Aby móc się cieszyć z wysokiego plonu rośliny rzepaku już jesienią powinny osiągnąć odpowiednie fazy rozwojowe. Prawidłowo rozwinięta roślina przed zimą powinna mieć co najmniej 8, a najlepiej 10-12 liści oraz szyjkę korzeniową o grubości minimum 12-15 mm. Taki pokrój rośliny gwarantuje optymalną ilość rozgałęzień wytworzonych wiosną niezbędnych do zbudowania plonu. Rzepak wytwarza rozgałęzienia tylko w kątach liści, a więc przy niedostatecznym rozwoju roślin utracimy rezerwuar do kompensacji plonu w przypadku słabych wschodów lub niedostatecznego przezimowania części roślin. Cechą charakterystyczną dla rzepaku jest wydłużanie części podliścieniowej w miarę rozwoju, a przy bardzo długiej i ciepłej jesieni może także dojść do nadmiernego wydłużenia pędu i stożka wzrostu. Taki przebieg wzrostu zwiększa ryzyko przemarznięcia tkanek roślin podczas mrozów. Przy pozostawieniu rzepaku bez wsparcia, osiągnięcie wspomnianych wyżej minimalnych wymagań rozwojowych wiązało się będzie także z nadmiernym wyniesieniem części pędu ponad powierzchnię gleby. Powinno nam zależeć, aby stożek wzrostu rzepaku pozostawał cały czas tuż nad powierzchnią gleby, ponieważ w ten sposób będzie mniej eksponowany na działanie niskich temperatur. Zabieg regulacji spowalnia podziały i wydłużanie komórek pędu, nie wpływając na negatywnie na rozwój liści i korzeni. 

 

2. Rzepaki bez wykonanej lub spóźnionej regulacji nadmiernie wydłużają stożek wzrostu to zwiększa ryzyko wymarznięcia

Fot. 1: Rzepaki bez wykonanej lub spóźnionej regulacji nadmiernie wydłużają stożek wzrostu to zwiększa ryzyko wymarznięcia. 

 

Kiedy i czym wykonuje się zabieg regulacji rzepaku?

Skracanie rzepaku pierwszy raz powinno się wykonać tuż przed początkiem intensywnego rozwoju. Sytuacja ta ma miejsce, gdy rośliny wytworzą około 4-6 liści właściwych. Wówczas dość duża powierzchnia asymilacyjna i dobrze zbudowany młody korzeń rzepaku pozwalają na intensywne gromadzenie biomasy i dalszy rozrost. Rozwój ten jest bardzo pożądany, lecz należy zapobiec wynoszeniu stożka wzrostu ponad glebę. Skracanie należy przeprowadzić, kiedy większość roślin spełnia kryteria do wykonania zabiegu. W przypadku nierównomiernych wschodów nie można czekać aż wszystkie rośliny w łanie osiągną minimalny stan, ponieważ wówczas dla najbardziej rozwiniętych roślin będzie to zabieg spóźniony i nieskuteczny, a to właśnie te rośliny są fundamentem plonu w łanie. Dokładny termin w jakim wykonuje się ten zabieg zależy także od środków jakie chcemy zastosować oraz panującej temperatury. Fungicydy z grupy triazoli, posiadające jednocześnie zdolność do regulacji pokroju rzepaku wymagają temperatury minimum 12°C aby wykazały się skutecznością. Substancjami należącymi do tej grupy są: tebukonazol, metkonazol, protiokonazol, paklobutrazol i difenokonazol. Różnią się one zarówno mocą grzybobójczą jak i regulacyjną. Jednak żadna z tej funkcji nie będzie skuteczna, jeśli w momencie aplikacji i dalszej perspektywie nie będzie temperatury umożliwiającej ich działanie. Zatem mając przygotowane do zabiegu preparaty zawierające triazole powinniśmy na bieżąco monitorować stan plantacji i prognozy pogody, aby nie przegapić dogodnego momentu na aplikację. Środki te są szczególnie przydatne w pierwszym zabiegu, kiedy zwykle panują jeszcze dość ciepłe dni. W kontekście plantacji z roślinami znajdującymi się w zróżnicowanych fazach rozwojowych bardzo dobrymi środkami do pierwszej regulacji będzie difenokonazol i paklobutrazol, które skutecznie przyhamują rozwój szybkorosnących roślin w fazie 4-6 liści, jednocześnie nie spowalniając wzrostu mniej rozwiniętych siewek. 

 

3. Faza 4 6 liści to odpowiedni moment na wykonanie pierwszej regulacji pokroju rzepaku

Fot. 2: Faza 4-6 liści to odpowiedni moment na wykonanie pierwszej regulacji pokroju rzepaku. 

 

Jeśli jednak rzepak jest na tyle rozwinięty, że wymaga już skracania, ale niskie temperatury uniemożliwiają zastosowanie fungicydów o działaniu regulującym możemy zastosować preparaty oparte o chlorek mepikwatu lub chlorek chloromekwatu znany jako CCC. Środki te są skuteczne już od 5°C, a więc będą przydatne w chłodniejszych okresach, kiedy rzepak wciąż się rozwija, a zapowiadane są kolejne epizody ciepła powodujące błyskawiczny rozwój roślin. Wówczas najpierw warto zastosować dawkę regulującą chlorku mepikwatu lub chloromekwatu, a po wystąpieniu odpowiednich temperatur zadbać o zdrowotność roślin za pomocą triazoli jednocześnie delikatnie spowalniając wzrost stożka. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć wspomniane wcześniej dwie grupy substancji w jednym zabiegu, co oferuje nawet jeden z producentów w postaci mieszaniny fabrycznej zawierającej chlorek mepikwatu w połączeniu z metkonazolem. Jest to rozwiązanie na bardzo ciepłą jesień i dynamiczny wzrost roślin, gdyż obie substancje wykazują działanie wybitnie regulujące. Propozycją na mniej dynamicznie rozwijające się plantacje, ale zagrożone silną presją chorobową warto wybrać mieszaninę triazoli jak na przykład połączenie defenokonazolu z paklobutrazolem, które świetnie zabezpieczy między innymi przed suchą zgnilizną kapustnych, ale także świetnie utrzyma w ryzach pęd, nie pozwalając na wyniesienie stożka wzrostu ponad powierzchnię gleby.

Jedna regulacja może nie wystarczyć

 

Środki ochrony roślin ulegają biodegradacji oraz są unieszkodliwiane przez rośliny. Długość działania poszczególnych substancji zależy od ich właściwości, temperatury otoczenia i tempa wzrostu rośliny. W przypadku wczesnych siewów i ciepłej jesieni okres działania pojedynczego zabiegu może okazać się zbyt krótki i konieczne będzie powtórne przyhamowanie rozwoju pędu. Przy dość przeciętnym przebiegu wegetacji zabieg skracania należy powtórzyć po około dwóch tygodniach, jeśli stosowaliśmy słabsze substancje takie jak tebukonazol czy difenokonazol lub po około trzech tygodniach po zastosowaniu preparatów zawierających paklobutrazol, metkonazol, chlorek mepikwatu i chloromekwatu. Powtórne zastosowanie środków oczywiście należy przeprowadzić tylko kiedy warunki pogodowe nadal sprzyjają intensywnemu wzrostu roślin i rozwoju chorób.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu