zm skiba

skiba

CenyRolnicze
06 października 2022, Czwartek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.8989 EUR EUR - 4.8445 GBP GBP - 5.5303 DKK DKK - 0.6512
Archiwum


06.10.2022 MATIF: pszenica GRU22: 345,00 (-2,20%), kukurydza LIS22: 337,25 (-0,44%), rzepak LIS22: 616,75 (-2,53%)

05.10.2022 14:12 DRÓB, cena tuszki hurt: 8,20-9,20 zł/kg, średnia: 8,69 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

05.10.2022 SPRZEDAM 3 BYKI, mięsny, 800 kg, wielkopolskie, słupecki, 62-410, tel.: 600 417 918

04.10.2022 SPRZEDAM 100 T PSZENICY KONS., transport firmowy, dolnośląskie, oławski, 55-216, tel.: 606 780 248

03.10.2022 SPRZEDAM 300 TUCZNIKÓW, 125-130 kg, 58%, wielkopolskie, ostrowski, 63-430, tel.: 604 101 831

03.10.2022 SPRZEDAM 130 T PSZENICY KONS., transport firmowy, wielkopolskie, wągrowiecki, 62-291, tel.: 504 637 371

03.10.2022 SPRZEDAM 40 T ŻYTA PASZ., transport firmowy, wielkopolskie, leszczyński, 64-150, tel.: 607 947 247

03.10.2022 SPRZEDAM 5 BYKÓW, mięsny, 700 kg, małopolskie, tatrzański, 34-425, tel.: 698 197 928

03.10.2022 SPRZEDAM BYKA, mięsny, 800 kg, dolnośląskie, milicki, 56-300, tel.: 535 289 547

03.10.2022 SPRZEDAM 30 BYKÓW, mięsny, 750 kg, wielkopolskie, turecki, 62-710, tel.: 782 540 383

02.10.2022 SPRZEDAM 300 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, świdnicki, 21-050, tel.: 602 703 849

01.10.2022 SPRZEDAM 20 T PSZENICY PASZ., transport firmowy, lubelskie, parczewski, 21-211, tel.: 663 245 743

01.10.2022 SPRZEDAM 30 T PSZENŻYTA, transport firmowy, lubelskie, parczewski, 21-211, tel.: 663 245 743

Dodaj komunikat

kowalczyk

agrifirm

Odchwaszczanie rzepaku – przed czy po wschodach?

Radek Nowicki

W Polsce rozpoczął się optymalny termin siewu rzepaku ozimego dla najwcześniejszych regionów. Ze względu na długi okres jesiennej wegetacji bardzo ważne jest utrzymanie plantacji wolnej od chwastów. Zastosować można strategię przedwschodowego ograniczenia niechcianej roślinności lub skupić się na zwalczaniu chwastów po wschodach. Skuteczność poszczególnych wariantów zależy w dużym stopniu od warunków wilgotnościowych na polu, dlatego ważne jest odpowiednie przeanalizowanie dostępnych możliwości.

Chwasty to pierwszy problem w uprawie roślin, któremu trzeba stawić czoła. Na każdym polu znajduje się zasób nasion chwastów, które pozostawione bez kontroli opanują plantację. Zróżnicowanie gatunkowe uciążliwej roślinności jest bardzo duże, a rzepakowi najbardziej zagrażają chwasty zimujące, mogące towarzyszyć mu do samego zbioru. Sposobów na poradzenie sobie z chwastami w rzepaku jest sporo, a wybór preparatu i sposobu aplikacji zależy od zachwaszczenia występującego zwykle na polu oraz od przebiegu warunków pogodowych.

Szkodliwość chwastów w uprawie

Nie jest nowym odkryciem, że niezwalczone chwasty ograniczają plony i utrudniają zbiór. Składa się na to szereg zależności, jak na przykład konkurencja między chwastami a roślinami uprawnymi o składniki pokarmowe czy wodę, której tak bardzo brakuje. Rozwój w nadmiernym zagęszczeniu przez inne rośliny powoduje także wybieganie rzepaku ku górze mogące pogorszyć zimotrwałość. Niektóre z chwastów mogą sprzyjać także rozwojowi chorób rzepaku oraz wzmożonym nalotom szkodników. Sprzyja temu duże zasilenie chwastów z tej samej rodziny botanicznej co rzepak, czyli tobołki polne, tasznik pospolity czy stulicha psia.

 

odchwaszczanie rzepaku2 cenyrolnicze pl

Chwasty towarzyszące rzepakowi ograniczają jego prawidłowy wzrost oraz przyczyniają się do wzmożonego zagrożenia ze strony chorób i szkodników.

Jeśli tylko to możliwe pryskaj przedwschodowo

Działające doglebowo herbicydy z założenia są skuteczniejsze od nalistnych, ponieważ redukują zachwaszczenie już w momencie wschodów. By jednak tak się stało gleba musi mieć odpowiednią wilgotność, aby środek mógł do niej wniknąć. Opryskiwanie przesuszonej gleby środkami przedwschodowym może poskutkować niezadowalającym działaniem odchwaszczającym. W suchych warunkach warto więc wykonywać zabiegi doglebowe późnym wieczorem po pojawieniu się rosy i używać większej ilości cieczy roboczej.

 

 

Na bardzo dużym obszarze Polski siew rzepaku ozimego będzie przebiegał w niekorzystnych warunkach wilgotności gleby. Dalekie od optymalnych będą także warunki do wykonywania zabiegów doglebowych przypadających na kilka dni po siewie. Jednak tam, gdzie pojawią się lokalne opady i wierzchnia warstwa gleby będzie uwilgotniona warto zastosować przedwschodowy zabieg odchwaszczający. Przydatnymi do tego substancjami są na przykład: chlomazon, metazachlor, dimetachlor, czy napropamid. Dla zwiększenia skuteczności zabiegu zwykle stosuje się mieszaniny fabryczne lub zbiornikowe składające się z kilku substancji aktywnych, rozszerzając w ten sposób spektrum zwalczanych chwastów. Połączenie napropamidu, chlomazonu i metazachloru pozwoli na ograniczenie niemal wszystkich chwastów dwuliściennych w tym uciążliwych: przytulii czepnej, maku polnego, chabra bławatka, bodziszka drobnego i rumianowatych. Napropamid jako substancja ulegająca bardzo szybkiemu rozkładowi pod wpływem światła w klasycznej aplikacji powinna zostać zastosowana przed siewem po uprzedniej płytkiej uprawie, która wymiesza ją z około 3 centymetrową warstwą gleby. W mieszaninie powschodowej spełnia jednak dodatkową funkcję. Oprócz nieco gorszego działania chwastobójczego wykazuje działanie stabilizujące dla chlomazonu i metazachloru. Ogranicza parowanie pierwszej z wymienionych substancji oraz zapobiega wymywaniu w głąb gleby kolejnej z nich. W ten sposób pośrednio wpływa na zwiększenie skuteczności zabiegu. Na kilka słów zasługuje także chlomazon, bowiem jest to substancja mająca niemal tyle samo zwolenników co przeciwników. Niechęć do herbicydów zawierających tą substancję aktywna wynika z faktu, że w niesprzyjających warunkach może spowodować białe przebarwienia nie tylko chwastów, ale także rzepaku. Dzieje się tak najczęściej z powodu przemieszczenia się substancji do strefy korzeniowej przez nadmierne opady deszczu. Na szczęście nie jest to groźne zjawisko dla rzepaku, a dodatkowo można je ograniczyć przez stosowanie mniej agresywnej formulacji CS – czyli zawiesimy mikrokapsuł w cieczy do rozcieńczania z wodą. Zapobiegać przenikaniu środków do głębszych warstw gleby możemy także przez stosowanie adiuwantów przeznaczonych do herbicydów doglebowych.

 

odchwaszczanie rzepaku3 cenyrolnicze pl.jpg

Aktualna wilgotność powierzchniowej warstwy gleby w większości kraju nie sprzyja wysokiej skutecznosci przedwschodowych herbicydów. (Źródło fot. IMGW-PIB)

Uniwersalne produkty się nie zmarnują

Część substancji i gotowych produktów do odchwaszczania rzepaku można stosować bezpiecznie zarówno przez wschodami, jak i po wschodach roślin na wczesnych etapach rozwoju chwastów. Wspomniana wcześniej substancja metazachlor jest bezpieczna dla rzepaku przy stosowaniu zarówno przed jego wschodami jak i po skiełkowaniu roślin. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że chwasty skuteczniej są zwalczane we wczesnych fazach rozwojowych. Również takie substancje jak np. aminopyralid mają działanie doglebowe, a znajdują się w mieszaninach z substancjami nalistnymi, redukując zachwaszczenie wtórne.

Po wschodach trzeba uważać

Decydując się na zabieg po wschodach rzepaku i chwastów należy często monitorować stan plantacji, aby nie przegapić właściwego momentu na aplikację środków. Osiągnięcie zbyt zaawansowanych stadiów rozwojowych przez chwasty może skutkować słabym ich zwalczeniem przez herbicydy. Zabieg powschodowy należy wykonać, kiedy wszystkie chwasty osiągnęły fazę liścieni, ale nie przekroczyły fazy dwóch liści. Aplikację środków można przyspieszyć, kiedy w ich składzie oprócz substancji działających nalistnie znajdują się także takie, które mogą zostać pobrane przez korzenie później wschodzących chwastów. Do takich substancji należą metazachlor, dimetachlor czy aminopyralid. Produkty zawierające jedynie chlopyralid czy pikloram należy stosować tylko po wschodach chwastów wrażliwych, ponieważ nie wykazują działania doglebowego. Należy także pamiętać o jesiennym zwalczaniu samosiewów zbóż. Ich obecność i długi czas na krzewienie może drastycznie wpłynąć na kondycję rzepaku. Do zwalczania tych roślin jest przeznaczony bogaty asortyment graminicydów działających nalistnie. Zabieg ten wykonuje się nieco później – w fazie 2-4 liści zbóż, gdy mamy pewność, że wszystkie samosiewy pojawiły się na powierzchni gleby.

 

odchwaszczanie rzepaku4 cenyrolnicze pl

Brak wykonania przedwschodowych zabiegów odchwaszczających może utrudnić późniejszą walkę z chwastami.

Nie czekać do wiosny

Każdy, kto na poważnie traktuje swoje pola, nie powinien świadomie odkładać zabiegu odchwaszczania rzepaku na wiosnę. Pomimo pojawienia się skutecznego produktu wiosennego zawierającego haluksyfen metylu (arylex) oraz chlopyralid, powinien być traktowany jako koło zapasowe w przypadku nie do końca skutecznego zabiegu przeprowadzonego jesienią. Pozostawienie chwastów do wiosny skutecznie obniży możliwy plon do uzyskania, a tym samym pogorszy opłacalność produkcji. Rzepak jest rośliną, która oprócz odchwaszczenia wymaga także kilku innych jesiennych zabiegów, których sens wykonywania byłby wątpliwy w przypadku zachwaszczonej plantacji.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu