Ochrona łuszczyn podkręci plon

Radek Nowicki
ochrona łuszczyn

W centralnych i wschodnich częściach kraju, do zbioru rzepaku pozostało około 4 do 6 tygodni i przez ten czas będzie intensywnie rozwijał nasiona w łuszczynach. W tej chwili większą część asymilacji prowadzą właśnie łuszczyny i to od ich zdrowotności zależy ostateczna wielkość plonu. Prawidłowa ochrona zapobiegnie przedwczesnemu zamieraniu roślin i podniesie masę tysiąca nasion.

Na zabieg nie jest jeszcze za późno

Termin wykonania zabiegu zależy bezpośrednio od zaawansowania wegetacji, której różnice w Polsce wynoszą nawet dwa, trzy tygodnie. Determinują ją także lokalne warunki klimatyczne, jak wielkość opadów i usłonecznienie. W przypadku zaplanowanych i wykonywanych serii zabiegów fungicydowych ważnym kryterium czasu ich stosowania jest okres ich skuteczności i presja czynników chorobotwórczych. Stosować kolejny zabieg ochrony powinniśmy dopiero wtedy, kiedy poprzednio zastosowany preparat zakończył swoje działanie, a czynniki zewnętrzne sprzyjają kolejnym infekcjom. Wówczas może się okazać, że w przypadku zastosowania bardzo skutecznych środków w momencie opadania płatków, kolejny zabieg można opóźnić o tydzień-dwa, nie ryzykując w między czasie pojawieniem się zakażenia, a wydłużając w ten sposób sumaryczny okres ochrony. W zachodnich i południowych częściach Polski, przy wcześnie wykonanym zabiegu na płatek, zabiegi ochrony łuszczyn są już wykonane, a przy opóźnionych zabiegach są w trakcie realizacji. Terminy stosowania kolejnych zabiegów fungicydowych należy więc opierać na historii zastosowanych środków oraz przebiegu ochrony. Złym doradcą jest presja wywołana obserwacją sąsiada wykonującego zabieg, nie znając technologii i środków przez niego stosowanych.

 

Widoczny rozwój masy wegetatywnej rzepak kończy wraz z uformowaniem łuszczyn. Niech nie zwiedzie nas złudzenie, że w tej chwili na plantacji nic się nie dzieje, bo właśnie kształtuje się ostatni element struktury plonu – masa tysiąca nasion. W rzepaku niezwykle ważny, mogący zdecydować o tym czy plony będą przeciętne, czy bardzo dobre. Masa tysiąca nasion rzepaku ma bardzo szeroki zakres – od 4 do 6 gramów co może odpowiadać za 30% plonu. Tak więc jest o co walczyć, szczególnie w spodziewanych wysokich cenach tego surowca w nadchodzących miesiącach.

 Gdy zabiegi na płatek przestają działać...

Stosowane środki w czasie opadania pierwszych płatków kwiatowych chronią rośliny przed atakami grzybów przez 4-5 tygodni. Po tym czasie lawinowo infekowane są tkanki roślin, ograniczając ich powierzchnię asymilacyjną. Porażeniom sprzyja wilgotna i ciepła aura, która nadeszła do większości regionów Polski. W tej chwili, największą i najlepiej usłonecznioną powierzchnię fotosyntetyczną posiadają łuszczyny. Powinniśmy zadbać, aby jak najdłużej pozostawały bez objawów chorobowych.

 

Łuszczyny będą narażone na infekcje ze strony szarej pleśni, czerni krzyżowych, a w skrajnych przypadkach mogą się pojawić także objawy suchej zgnilizny. Każda z tych chorób jest groźna i naraża nas na utratę plonu.

 

Szara pleśń może infekować każdą część rośliny, we wszystkich fazach rozwojowych, ale zarodniki grzyba są zdolne do kiełkowania tylko w kropli wody. Właśnie, teraz gdy pojawiają się rosy występuje większe ryzyko infekcji. Na porażonych częściach roślin pojawia się szarobrązowy „meszek” grzybni z ciemnymi zarodnikami. Zarażone części rośliny stają się szarobrunatne i zaczynają gnić. Zaatakowana łuszczyna nie ma szans na wytworzenie nasion. Najczęściej do infekcji dochodzi po uszkodzeniach mechanicznych i fizycznych np. po przymrozkach lub gradobiciu. 

 

2. Infekcja łuszczyn szarą pleśnią całkowicie je niszczy cenyrolnicze pl

Fot. 2. Infekcja łuszczyn szarą pleśnią całkowicie je niszczy.

 

Czerń krzyżowych objawia się czarnymi, najczęściej owalnymi plamami i również może pojawić się na wszystkich częściach rośliny rzepaku. Jej rozwojowi sprzyja temperatura między 20 a 27° i wysoka wilgotność powietrza. Plamy te są najczęściej koncentryczne, z naprzemiennie ułożonymi ciemniejszymi i jaśniejszymi liniami, wzorem przypominające słoje pnia drzewa. Plama może być nieco zagłębiona w tkance, a wokół niej występować żółta obwódka. Na łuszczynach najczęściej plamy są ostro zakończone, z wyraźnym odcięciem od zdrowej tkanki. Nasiona łuszczyn zaatakowanych przez czerń krzyżowych są drobne, a mocniej porażone łuszczyny zasychają i pękają osypując nasiona.

 

3. Porażenie czernią krzyżowych ogranicza powierzchnię asymilacyjną i skutkuje mniejszą masą tysiąca nasion cenyrolniczE pl

Fot. 3. Porażenie czernią krzyżowych ogranicza powierzchnię asymilacyjną i skutkuje mniejszą masą tysiąca nasion.

Czym chronić łuszczyny?

Zarejestrowanych środków do zapobiegania szarej pleśni i czerni krzyżowych jest mnóstwo. Nie wszystkie jednak nadają się do użycia w tym terminie. Należy unikać środków z grupy strobiluryn takich jak azoksystrobina, piraklostrobina i dimoksystrobina, ponieważ oprócz działania fungistatycznego objawiają się efektem fizjologicznym w postaci zieloności roślin, co opóźniłoby dojrzewanie roślin i utrudniło zbiór. Dobrym wyborem będzie prochloraz, który możemy stosować tylko do końca października 2023 roku w związku z wycofaniem tej substancji z użycia. Prochloraz warto stosować w mieszaninie z którymś z triazoli np. tebukonazolem, protiokonazolem, difenokonazolem, czy metkonazolem. Każdy z nich będzie dobrym partnerem zwiększającym efektywność działania. Dawki środków używanych w mieszaninach można zmniejszyć o kilkanaście procent bez ryzyka gorszego działania. Dokonując wyboru substancji powinniśmy się kierować wcześniej stosowanymi środkami, aby unikać powtórnego stosowania w tej samej uprawie, co mogłoby prowadzić do powstawania odporności.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz