kojs

skiba

CenyRolnicze
19 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0688 EUR EUR - 4.3316 GBP GBP - 5.0615 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


19.04.2024 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,80-7,90 zł/kg, średnia: 7,14 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

Dodaj komunikat

agrifirm

agrifirm

Zdążyć z ochroną rzepaku

Radek Nowicki
rzepak, regulacja łanu
Fot. 1

Choć trudno w to uwierzyć patrząc w tym momencie na plantację rzepaku, za miesiąc będą one rozpoczynały kwitnienie. Już lada dzień rzepak będzie notował najwyższe dobowe przyrosty biomasy. W tym okresie należy zwiększyć częstotliwość lustracji plantacji, aby nie przegapić najważniejszych i optymalnych momentów na zabiegi regulujące łan, ale także na ochronę przed patogenami grzybowymi jak i insektami.


Rzepak posiada niewielkie wymagania temperaturowe do rozwoju. Nie brakuje głosów ekspertów, że nawet w czasie mroźnych zim nie zatrzymuje swojej wegetacji, lecz bardzo powoli ona postępuje. To sprawia, że w tej chwili pomimo wciąż występujących nocnych przymrozków i nie zawsze ciepłych dni plantacje rzepaku bardzo się zazieleniły. Obecnie zaobserwować można wydłużone stożki wzrostu, mnóstwo rozwijających się nowych liści, a w głębi rozety zawiązki szczytowych pąków kwiatowych. Moment, kiedy rzepak osiągnie wysokość 25-35 centymetrów, a zielone pąki kwiatów jeszcze będą schowane w kłębie młodych liści należy przystąpić do pierwszego i bardzo ważnego zabiegu chemicznego

 

2. Idelanym momentem na zastosowanie fungicydu i przeprowadzenie regulacji jest faza w której rzepak ma ok. 25 35 cm

Fot.2. Idelanym momentem na zastosowanie fungicydu i przeprowadzenie regulacji jest faza w której rzepak ma ok. 25-35 cm.

 

Interwencja ta ma zazwyczaj dwa ważne cele. Pierwszy to ochrona fungicydowa przeciwko sprawcom chorób grzybowych a przede wszystkim suchej zgnilizny kapustnych. Jest to obok zgnilizny twardzikowej najgroźniejsza choroba grzybowa, powodująca redukcję plonu nawet o 30%. Drugim celem jest regulacja łanu, a więc zniesienie dominacji wierzchołkowej pędu głównego w roślinie, ograniczając jego wzrost i jednocześnie pobudzając rozwój pędów bocznych odpowiedzialnych za produkcję niemal 40% nasion. W rezultacie poprawi to dostęp światła do rozgałęzień niżej położonych i pozwoli na wykształcenie większej ilości dorodnych nasion. Te dwa cele można osiągnąć stosują jedną, wszechstronną grupę substancji lub jeżeli jest konieczność mocniejszej ingerencji w któryś z celów można zastosować preparat typowo regulujący, lub głównie fungicydowy. Substancjami, mającymi działanie jednocześnie regulujące i grzybobójcze jest grupa fungicydów triazoli. Poszczególne substancje aktywne różnią się od siebie siłą kierunku działania. Znany dobrze tebukonazol, paklobutrazol czy metkonazol posiadają silne działanie regulacyjne i słabsze fungicydowe, natomiast difenokonazol i protiokonazol są mocnymi fungicydami, ale słabiej regulują pokrój roślin. Jest także grupa typowych regulatorów wzrostu, które nie posiadają w ogóle działania fungicydowgo. Należą do nich chlorek chloromekwatu i chlorek mepikwatu. Zazwyczaj używa się ich w mieszaninach przynajmniej z fungicydami o średniej mocy, bo niemal nigdy nie występuje sytuacja, w której rzepak wymagałby tylko regulacji bez zabezpieczenia przed atakami grzybowymi.

 

Biorąc pod uwagę tegoroczny deficyt opadów można rozważyć zastosowanie zabiegu, który poradzi sobie z niewielką presją chorób grzybowych. Nie warto rezygnować z zabiegu całkowicie, ponieważ wewnątrz łanu wilgotność jest znacznie wyższa niż na otwartej przestrzeni, w związku z czym rozwój grzybów stale postępuje, a w przypadku pojawienia się opadów, w tempie ekspresowym zintensyfikują swoją ekspansję na rośliny. 

 

wykonanie zabiegu rzepak nowicki radek cenyrolnicze pl

Fot. 3. Wykonanie zabiegu w odpowiednim terminie pozwoli na uniknięcie chorób grzybowych oraz deformacji spowodowanej akatami chowaczy widocznej na zdjęciu.

 

Zabieg fungicydowo-regulacyjny bardzo często łączony jest także z ochroną przed szkodnikami. W tym przypadku konieczny jest bieżący monitoring żółtych naczyń, ponieważ już w tym momencie obserwuje się dużą presję chowaczy. Na regulację rzepaku jest jeszcze za wcześnie, dlatego należy rozważyć zabieg celowy mający za zadanie zabezpieczenie plantacji przed szkodnikami, który można wzbogacić o nawożenie dolistne. W tym trudnym okresie rzepak na pewno doskonale zareaguje na nawożenie dolistne fosforem, którego pobieranie jest utrudnione w warunkach chłodu i suszy. Dodatek siarki utrudni rozwój niektórych grzybów. Warto dodać także bor, na którego niedobór rzepak jest wrażliwy, a którego brakuje w polskich glebach. Przy jednoczesnym stosowaniu boru i większości środków owadobójczych należy skontrolować pH cieczy roboczej po dodaniu nawozu i jeżeli zajdzie taka konieczność to obniżyć jego wartość do poziomu 4,5-6,0. Jest to optymalny odczyn, w którym działają insektycydy, a bor ma działanie silnie alkalizujące mogące negatywnie wpłynąć na skuteczność insektycydów.

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu