kps

kojs

CenyRolnicze
19 kwietnia 2024, Piątek.
Kursy walut wg NBP: USD USD - 4.0688 EUR EUR - 4.3316 GBP GBP - 5.0615 DKK DKK - 0.5805
Archiwum


19.04.2024 14:07 DRÓB, cena tuszki hurt: 6,80-7,90 zł/kg, średnia: 7,14 zł/kg (na podstawie informacji z 10 ubojni)

17.04.2024 MATIF: pszenica MAJ24: 203,25 (-0,25%), kukurydza CZE24: 195,50 (0,00%), rzepak MAJ24: 448,25 (-1,05%)

16.04.2024 SPRZEDAM 5 JAŁÓWEK, mieszaniec, 600 kg, kujawsko-pomorskie, radziejowski, 88-230, tel.: 724 745 830

15.04.2024 SPRZEDAM 100 T KUKURYDZY, trans. firmowy, opolskie, kluczborski, 46-282, tel.: 798 304 744

Dodaj komunikat

kowalczyk

kowalczyk

Ze zwalczaniem samosiewów nie czekaj do wiosny

Radek Nowicki

W tym roku czasu na odpowiednie przygotowanie pola przed zasiewami rzepaku było za mało, aby skutecznie uporać się z samosiewami zbóż w sposób mechaniczny. Zastosowane uproszczenia w uprawie przyczyniły się do wysypu siewek zbóż w plantacjach rzepaku. Rolnicy często lekceważą pojawiające się w zasiewach rzepaku samosiewy roślin zbożowych. Niestety w każdym wypadku oznacza to obniżkę plonu.

Tegoroczna aura przyczyniła się znacząco do skrócenia okienka czasowego na wykonanie wszystkich niezbędnych prac agrotechnicznych przed siewem rzepaku. Rolnicy w wielu przypadkach zdecydowali się na liczne uproszczenia w uprawie, aby zachować prawidłowe terminy siewy rzepaku. I bardzo dobrze – jest to kluczowa sprawa, bowiem każdy dzień spóźnienia to ogromne straty w możliwym do uzyskania plonie. Pomijane zostały takie zabiegi jak uprawa ścierniska, co nie pozwoliło na skiełkowanie pozostałych na polu nasion zbóż utraconych podczas omłotów. Wykonane orki tak zwanej razówki – bez wcześniejszej uprawy ścierniska sprawiły, że nie wszystkie ziarna zbóż trafiły na dno bruzdy uniemożliwiając im skiełkowanie. W efekcie często przed wschodami rzepaku obserwowaliśmy wschody zbóż. Jeszcze większe nasilenie tego zjawiska obserwują rolnicy stosujący uproszczone metody siewu jak na przykład strip-till. W tej technologii wszystkie nasiona zbóż pozostają na wierzchu stwarzając ogromne zagrożenie dla rzepaku.

Chwasty jak każde inne

Zboża, choć stanowią roślinę uprawną, pojawiając się na plantacji rzepaku stają się w naszych oczach chwastami. Konkurują one z rzepakiem o miejsce wzrostu, światło, wodę i składniki pokarmowe. W wyniku tej konkurencji rzepak w miejscach z dużym nasileniem samosiewów jest wątły, nadmiernie wyrasta w górę w poszukiwaniu światła. Podwyższa to ogromnie ryzyko wymarznięcia. Jeżeli rzepak został zasiany po zbożach jarych, wystrzegajmy się pokusy i chęci pozostawienia samosiewów na działanie zimowych mrozów. Do tego czasu rzepak bardzo ucierpi, a i tak nie mamy pewności czy mrozy będą na tyle silne, aby zniszczyć wszystkie rośliny.

 

samosiewy zboz 2

Nie zwlekaj zbyt długo

Zabieg zwalczania samosiewów zbóż powinien się odbyć tak szybko jak to możliwe, po osiągnięciu odpowiedniej fazy rozwoju rzepaku zalecanej przez producenta środków ochrony roślin. Upewnijmy się także, że wszystkie siewki zbóż pojawiły się na powierzchni. Do wyboru jest cała gama graminicydów zwalczająca chwasty jednoliścienne. Są to: haloksyfop-P, który możemy stosować niezależnie od fazy w jakiej znajduje się rzepak, hizalofop-P-etylu, fluazyfop-P-butylu, propachizafop, kletodym, cykloksydym, których rejestracja najczęściej pozwala na stosowanie w momencie wykształcenia przez rzepak pierwszej pary liści właściwych. Przy niewielkiej presji samosiewów zbóż, chcąc nieco odłożyć ten zabieg i zastosować go razem przy okazji zwalczania pozostałych chwastów dwuliściennych, upewnijmy się, czy producent zaleca takie mieszaniny. Nie wszystkie herbicydy można ze sobą bezpiecznie mieszać, w skrajnych przypadkach może dojść do zahamowania wzrostu rzepaku lub jego uszkodzenia. Na widoczne efekty działania wymienionych wyżej substancji czynnych należy poczekać od tygodnia nawet do trzech tygodni, ale zahamowanie wzrostu roślin jednoliściennych następuje zaraz po aplikacji środka.

 

 

Radek Nowicki
Autor: Radek Nowicki
Pasjonat rolnictwa i nauki. Łączę oba te zainteresowania pracując w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym jako Specjalista ds. Doświadczalnictwa, oraz ucząc się w Szkole Doktorskiej UTP w dyscyplinie Rolnictwo i Ogrodnictwo. Tematem, którym się zajmuję to nowinka w postaci grochu ozimego i jego mieszanek z zbożami. Szczególnie interesuje mnie uprawa roślin, coraz dokładniejsze poznawanie i wyjaśnianie ich potrzeb. Dążę do tego, aby nauka ułatwiała pracę rolnikom, wskazywała nowe kierunki działań przynosząc zyski im i środowisku.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz

POLECAMY


Copyright © CenyRolnicze 2021. All rights reserved | Polityka prywatności i plików cookies | Regulamin serwisu