Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
27 marca 2020, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 4,1127 EUR EUR - 4,5246 GBP GBP - 5,0218 DKK DKK - 0,6065
Archiwum
27.03.2020 MATIF: pszenica kons. MAJ20 - 195,00 (+ 0,78%), kukurydza CZE20 - 167,75 (- 0,15%), rzepak MAJ20 - 356,50 (+ 1,28%) [euro/tona] +++ +++ +++ 27.03.2020 12:25 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 4,00 - 4,80 zł/kg, średnia: 4,25 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++ +++ +++

Druga dawka azotu w rzepaku

Redakcja

Część rolników temat drugiej dawki azotu w rzepaku ma już za sobą i zgodnie z zaleceniami doradców wysiewali drugą dawkę nawozów azotowych w ciągu 2 tygodni od pierwszego wjazdu na pole z azotem. Spora grupa rolników drugi raz z azotem będzie dopiero wjeżdżać w rzepak, zwłaszcza rolnicy z północno-wschodniej części kraju mają trochę więcej czasu na rozsypanie azotu. Więc o czym warto pamiętać?

 

Druga dawka powinna być wysiana przynajmniej 4 tygodnie przed rozpoczęciem kwitnienia, a to w zależności od części kraju rozpoczyna się: druga dekada kwietnia - początek maja. Każdy dzień zwłoki to mniejsze pobranie składnika przez rzepak i tym samym niższy plon czarnych nasion.

 

Obecnie wegetacja jest przyspieszona o około 2 tygodnie, co prawda z czasem to „przyspieszenie” częściowo zostanie zniwelowane. Co to oznacza dla gospodarstw uprawiających rzepak? 

 

W zależności od części naszego kraju druga dawka N powinna być wysiana teoretycznie między połową marca a najpóźniej pierwszymi dniami kwietnia (Podlasie, Mazury). Ze względu na przyspieszoną wegetację terminy te należy jednak skorygować odpowiednio do przodu (1-2 tygodnie wcześniej).

 

Ile w drugiej dawce, na jaki nawóz postawić?

 

Druga dawka azotu w rzepaku to ok. 30-50 proc. dawki całkowitej. Często można spotkać się z zaleceniami typu: „w drugiej dawce stosujemy 60-80 kg N/ha”. Do każdego pola powinno podchodzić się indywidualnie, a druga dawka powinna wynikiem tego na ile wyliczyliśmy zapotrzebowanie na azot uprawy wiosną oraz tego ile azotu zastosowaliśmy w pierwszym terminie.

 

II dawka N dla rzepaku = wyliczona dawka całkowita N dla rzepaku wiosną (DN) zastosowana I dawka N

 

Poniżej przypominamy schemat obliczania dawki całkowitej azotu dla rzepaku wiosną:

Schemat obliczania dawki całkowitej azotu dla rzepaku wiosną:

DN = (Pn Pj) - Nmin (0-90 cm)

DN - dawka nawozowa azotu, kg N/ha,

Pn - zakładany plon nasion, t/ha,

Pj - pobranie jednostkowe azotu, kg N/1t nasion,

Nmin - zawartość azotu mineralnego w warstwie gleby do 90 cm,

 

Przykadowo:

P = 4,6 t/ha nasion,

Pj = 56 kg N

Nmin = 40 kg N/ha

DN = (4,6  56) - 50 = 252 - 40 = 198 kg N/ha

 

Rolnicy z centralnej Polski decydujący się teraz na wysiew drugiej dawki azotu powinni unikać mocznika i RSM / RSM-S, które mogą zacząć działać zbyt wolno. Lepiej postawić na saletrę, w drugiej kolejności na saletrzaki, salmagi czy saletrosany.

 

Rolnicy gospodarujący na Warmii, Mazurach, Podlasiu mogą poważnie myśleć o moczniku czy RMS i RSM-S, ale o nawożeniu muszą rozważyć już teraz. W przypadku szybciej działających nawozów gospodarze z północnowschodniej Polski mają jeszcze kilka / kilkanaście dni.

Może zainteresuje Cię również:

Czy z powodu koronawirusa będzie utrudniona dostęp

- Ze względu na już widoczny wpływ koronawirusa na przemysł

Bruksela szykuje kolejną „niespodziankę” dla rolni

Komisja Europejska planuje wstrzymać niektóre środki pomocy

Rośnie popularność śruty rzepakowej w krajowej pro

Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczni