Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 marca 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,7948 EUR EUR - 4,2894 GBP GBP - 4,9700 DKK DKK - 0,5748
Archiwum
22.03.2019 MATIF: pszenica kons. MAJ19 - 189,50 (+ 0,26%), kukurydza CZE19 - 170,50 (0,00%), rzepak MAJ19 - 357,75 (- 0,49%) [euro/tona] +++ +++ +++ 22.03.2019 13.05 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,10- 6,00 zł/kg, średnia: 5,48 zł/kg (na podstawie informacji z 12 ubojni) +++ +++

Druga dawka azotu w rzepaku

Redakcja

Część rolników temat drugiej dawki azotu w rzepaku ma już za sobą i zgodnie z zaleceniami doradców wysiewali drugą dawkę nawozów azotowych w ciągu 2 tygodni od pierwszego wjazdu na pole z azotem. Spora grupa rolników drugi raz z azotem będzie dopiero wjeżdżać w rzepak, zwłaszcza rolnicy z północno-wschodniej części kraju mają trochę więcej czasu na rozsypanie azotu. Więc o czym warto pamiętać?

 

Druga dawka powinna być wysiana przynajmniej 4 tygodnie przed rozpoczęciem kwitnienia, a to w zależności od części kraju rozpoczyna się: druga dekada kwietnia - początek maja. Każdy dzień zwłoki to mniejsze pobranie składnika przez rzepak i tym samym niższy plon czarnych nasion.

 

Obecnie wegetacja jest przyspieszona o około 2 tygodnie, co prawda z czasem to „przyspieszenie” częściowo zostanie zniwelowane. Co to oznacza dla gospodarstw uprawiających rzepak? 

 

W zależności od części naszego kraju druga dawka N powinna być wysiana teoretycznie między połową marca a najpóźniej pierwszymi dniami kwietnia (Podlasie, Mazury). Ze względu na przyspieszoną wegetację terminy te należy jednak skorygować odpowiednio do przodu (1-2 tygodnie wcześniej).

 

Ile w drugiej dawce, na jaki nawóz postawić?

 

Druga dawka azotu w rzepaku to ok. 30-50 proc. dawki całkowitej. Często można spotkać się z zaleceniami typu: „w drugiej dawce stosujemy 60-80 kg N/ha”. Do każdego pola powinno podchodzić się indywidualnie, a druga dawka powinna wynikiem tego na ile wyliczyliśmy zapotrzebowanie na azot uprawy wiosną oraz tego ile azotu zastosowaliśmy w pierwszym terminie.

 

II dawka N dla rzepaku = wyliczona dawka całkowita N dla rzepaku wiosną (DN) zastosowana I dawka N

 

Poniżej przypominamy schemat obliczania dawki całkowitej azotu dla rzepaku wiosną:

Schemat obliczania dawki całkowitej azotu dla rzepaku wiosną:

DN = (Pn Pj) - Nmin (0-90 cm)

DN - dawka nawozowa azotu, kg N/ha,

Pn - zakładany plon nasion, t/ha,

Pj - pobranie jednostkowe azotu, kg N/1t nasion,

Nmin - zawartość azotu mineralnego w warstwie gleby do 90 cm,

 

Przykadowo:

P = 4,6 t/ha nasion,

Pj = 56 kg N

Nmin = 40 kg N/ha

DN = (4,6  56) - 50 = 252 - 40 = 198 kg N/ha

 

Rolnicy z centralnej Polski decydujący się teraz na wysiew drugiej dawki azotu powinni unikać mocznika i RSM / RSM-S, które mogą zacząć działać zbyt wolno. Lepiej postawić na saletrę, w drugiej kolejności na saletrzaki, salmagi czy saletrosany.

 

Rolnicy gospodarujący na Warmii, Mazurach, Podlasiu mogą poważnie myśleć o moczniku czy RMS i RSM-S, ale o nawożeniu muszą rozważyć już teraz. W przypadku szybciej działających nawozów gospodarze z północnowschodniej Polski mają jeszcze kilka / kilkanaście dni.

Może zainteresuje Cię również:

Przezimowanie zbóż i rzepaku na Lubelszczyźnie

Stan ozimin jest lepszy niż przed rokiem - tak oceniają spec

Ostatnie podwyżki cen nawozów to działania monopol

- W ocenie rolników podwyżki cen na nawozy mineralne to dzia

Azot powinien być już dawno wysiany

Lider Agro Unii, Michał Kołodziejczak, wystąpił do ministra