Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
16 lipca 2019, Wtorek.
Kursy walut: USD USD - 3,7867 EUR EUR - 4,2582 GBP GBP - 4,7214 DKK DKK - 0,5702
Archiwum
15.07.2019 13:16 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,60- 6,10 zł/kg, średnia: 5,84 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ 12.07.2019 MATIF: pszenica kons. WRZ19 - 178,25 (+ 0,85%), kukurydza SIE19 - 178,00 (+ 0,14%), rzepak SIE19 - 370,25 (+ 0,14%) [euro/tona] +++ +++ +++

Pierwsza dawka azotu w rzepaku

Redakcja

Od 2019 roku po raz pierwszy na terenie całego kraju obowiązuje, tzw. program azotanowy, który zabrania stosowania nawozów zawierających azot do końca lutego. Wcześniej takie obostrzenia obowiązywały jedynie dla części obszaru kraju. Doświadczenia rolników, gospodarujących dotychczas na pograniczu tzw. OSN-ów, pokazują, że ograniczenia terminu stosowania azotu utrudniają efektywną gospodarkę tym składnikiem i osiąganie wysokich plonów.

 

Program azotanowy wprowadza m.in. pojęcie „maksymalnych ilości azotu działającego ze wszystkich źródeł” i dla rzepaku jest to 200 kg czystego N na hektar, co stanowi duże ograniczenie dla rolników celujących w wysokie plony.

 

Zgodnie z przepisami, nawozy zawierające azot można wysiewać dopiero od 1 marca, natomiast teraz można swobodnie wysiewać nawozy wapniowe, wapniowo-magnezowe np. siarczan magnezu (Kizeryt) oraz pozostałe nawozy mikro i makro pod warunkiem, że nie zawierają w swoim składzie azotu.

 

Jak tylko pogoda pozwoli, to w pierwszych dniach marca na polach zaroi się od zestawów z rozsiewaczami nawozów. Warto teraz dobrze przemyśleć kwestię doboru formy nawozu i wielkości dawki. Nawożenie powinno poprzedzić się lustracją stanu plantacji, a nawożenie azotem można wspomóc siarką i magnezem w postaci kizerytu wysianego na 1-2 tygodnie przed nawozami azotowymi.

 

Lustracja upraw

 

W początkowym okresie po zasiewach zdecydowanie brakowało wody, rzepaki wschodziły nierówno i na tym etapie można było mieć obawy o to, czy rzepaki odpowiednio rozwiną się przed zimą. Jeszcze w październiku, a nawet na początku listopada, wody w centralnej Polsce było jak na lekarstwo, mimo to uprawy dobrze wykorzystały niewielkie opady deszczu, które wtedy się pojawiały.

 

Roślinom sprzyjała duża zasobność składników pokarmowych w glebie, które były niewykorzystane przez suszę. Można powiedzieć, że warunki atmosferyczne jesienią były zbliżone do tego co działo się na polach podczas sezonu wegetacyjnego 14/15. Rekordowo długa i ciepła jesień pozwoliła rzepakom nie tylko nadrobić zaległości, a nawet zrobić pewien zapas. Wiele upraw kończyło wegetacje w fazie 12, a nawet 14 liści. Szyjka korzeniowa o średnicy 2 cm w tym roku nie jest niczym nadzwyczajnym.

 

Na zachodzie kraju rzepaki generalnie wyglądają bardzo dobrze, choć pod koniec jesieni można było zaobserwować na licznych plantacjach objawy niedoborów, w tym niedoboru azotu. Na zachodzie kraju nie pomaga łagodna zima, podczas której obserwujemy pełzającą wegetację, a oziminy wykorzystują część azotu mineralnego w glebie.

 

Na wschodzie kraju od Podkarpacia do Podlasia zima przyszła na dobre, łącznie z mrozami i pokrywa śnieżną. Niestety część plantacji rzepaku lokalnie została poddana temperaturom poniżej -12 °C przy braku okrywy śnieżnej - te rzepaki, które nie zostały wystarczająco skrócone i były narażone na silne mrozy mogą być uszkodzone i wymagać nawożenia regenerującego.

 

Oceniając stan plantacji należy zwrócić uwagę na obsadę i jej równomierność, objawy niedoborów składników pokarmowych, uszkodzenia oraz to, czy rośliny wejdą w wiosenną wegetację z pełnym ulistnieniem.

 

Przechodzimy do dawki i rodzaju azotu

 

Nie bez powodu mówi się, że z ruszeniem wegetacji azot powinien czekać na oziminy, a zwłaszcza na rzepak. Jeśli ta zasada nie jest zachowana to doświadczenia rolników gospodarujących dotychczas na pograniczu stref OSN pokazują, że zniżka plonu może sięgnąć nawet 500 kg nasion z hektara, w przypadku skrajnego wygłodzenia może to być i więcej (przy zachowaniu takiej samej agrotechniki, jedynie termin pierwszej dawki N jest opóźniony). Z tego powodu powszechną i słuszną praktyką było nawożenie azotem w styczniu i lutym (w zależności od części kraju i rodzaju stosowanego nawozu).

 

W przypadku części rzepaków objawy niedoborów były widoczne już jesienią. Nawet jeśli na polu nie widzimy objawów niedoborów azotu, to sytuacja jest dość oczywista i nawożenie azotowe trzeba rozpocząć z pierwszym marca i postawić na nawozy szybko działające. Najlepiej wybrać saletrę amonową, saletrosany, dobrym wyborem powinien być RSM / RSMS zastosowany w trochę wyższej dawce w porównaniu do saletry.

 

W przypadku RSM nawóz zawiera po 25 proc. formy azotanowej i amonowej oraz 50 proc. wolnodziałającej formy amidowej, RSMS ma ponadto w swoim składzie siarkę.

 

Pierwsza dawka N w rzepaku to ok. 50-70 proc. dawki całkowitej, sporo w tym miejscu zależy od stanu plantacji i rodzaju nawozu. Druga dawka azotu w rzepaku to kwestia 10-14 dni od pierwszej dawki N.

Schemat obliczania dawki całkowitej azotu dla rzepaku wiosną:

DN = (Pn Pj) - Nmin (0-90 cm)

DN - dawka nawozowa azotu, kg N/ha,

Pn - zakładany plon nasion, t/ha,

Pj - pobranie jednostkowe azotu, kg N/1t nasion,

Nmin - zawartość azotu mineralnego w warstwie gleby do 90 cm,

 

Przykadowo:

P = 4,6 t/ha nasion,

Pj = 56 kg N

Nmin = 40 kg N/ha

Nn = (4,6  56) - 50 = 252 - 40 = 198 kg N/ha

 

Uszkodzenia roślin i niedobory są głosem za stosowaniem pełnych a nawet podwyższonych pierwszych dawek azotu oraz szybkodziałających form tego składnika.

 

Tam gdzie rzepaki są bardzo mocno rozwinięte (12 i więcej liści, gruba szyjka korzeniowa), to i tak ze względu na marcowy termin również powinniśmy postawić na nawozy szybkodziałające, jednak wskazane jest ograniczenie wielkości pierwszej dawki, zwłaszcza jeśli rzepaki wejdą w wiosenną wegetację w pełnym ulistnieniu.

 

Rzepak

Stan plantacji

**/***

****

*****

Zakłdany plon nasion (t/ha)

3,40

4,00

4,00

4,60

4,60

5,20

Pobranie jednostkowe azotu, kg N/1t nasion i odpowiednią ilość słomy

56

Zawartośc azotu mineralnego w glebie

70

60

60

50

50

40

Korekta ze względu na stan plantacji i azot zasymilowany w systemie korzeniowym

30

30

0

0

-30

-30

Dawka całkowita azotu (kg N/ha) z uwzględnieniem korekty

150

194

164

208

178

221

I dawko jako część dawki całkowitej

70%

60%

50%

I dawka azotu (kg N/ha)

105

136

98

125

89

111

I dawka w postaci saletry amonowej azotu (kg N/ha)

310

399

289

366

261

325

**/*** - Rzepaki w słabej lub średniej kondycji, większość liści zrzucona, objawy uszkodzenia

**** - Rzepaki w dobrej i bardzo dobrej kondycji, część liści zrzucona. Rzepak wszedł w zimę w fazie ok. 10-12 liści, szyjka korzeniowa grubości ok. 15 mm

***** - Rzepaki w bardzo dobrej kondycji, wychodzą z zimy z prawie całym ulistnieniem. Rzepak wszedł w zimę w fazie ok. 12-14 liści, szyjka korzeniowa nawet 20 mm.

Fotografia: Pierwsza dawka azotu w rzepaku to ok. 50-70 proc. dawki całkowitej.

Może zainteresuje Cię również:

Pierwsze kombajny ruszyły w rzepak. Pamiętajmy, że

W niektórych regionach kraju w polach rzepaku pojawiły się p

Dobre prognozy zbiorów dla rzepaku

Komisja Europejska podniosła (w stosunku do maja) swoje prog

Gmina Jarocin będzie produkowała nawozy ze ścieków

Na terenie oczyszczalni ścieków w Cielczy (gmina Jarocin) po