Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
22 lutego 2019, Piątek.
Kursy walut: USD USD - 3,8242 EUR EUR - 4,3387 GBP GBP - 4,9787 DKK DKK - 0,5815
Archiwum
22.02.2019 13.15 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,30-6,00 zł/kg, średnia: 5,64 zł/kg (na podstawie informacji z 14 ubojni) +++ +++ +++ +++ 21.02.2019 MATIF: pszenica kons. MAR19 - 195,00 (+ 1,17%), kukurydza MAR19 - 173,50 (- 0,29%), rzepak MAJ19 - 361,75 (+ 0,49%) [euro/tona] +++ +++ +++

Wystaw żółte naczynie w rzepaku - naloty już trwają!

Bernadetta Ryńska

Po przeciągającej się zimie obserwujemy nareszcie wzrost temperatury. Wraz z ociepleniem na plantacjach pojawiają się pierwsze szkodniki. Konieczny jest zatem monitoring nalotów. Najlepszą ku temu metodą jest wystawienie żółtych naczyń.W żółtym kolorze

Żółte naczynie napełnione wodą z dodatkiem np. płynu do naczyń (obniża napięcie powierzchniowe wody, dzięki czemu owady łatwiej "odłowić") najlepiej umieścić w głębi pola, w pewnej odległości od granicy działki i ścieżek technologicznych. Żółty kolor imituje kwitnący rzepak co przyciąga owady. Jest to najprostsza metoda do oceny nalotów szkodników na plantacji. Pozwala na określenie progów ekonomicznej szkodliwości dla chowaczy łodygowych.

 

Chowacz brukwiaczek

W cieplejszych rejonach kraju już od kilku dni można zaobserwować zmasowany atak chowacza brukwiaczka. Jest to nieduży, ciemno-szary chrząszcz o długości ok 3.5 mm. Dorosłe osobniki zimują w glebie na polach po rzepaku. Gdy temperatura gleby na głębokości ok. 10 cm osiąga temperaturę powyżej 6 st. C pojawiają się pierwsze osobniki. Masowe naloty na plantacje rzepaku mają miejsce gdy temperatura powietrza wynosi 12 st. C. Dorosłe osobniki same w sobie nie stanowią dużego zagrożenia. Samice wygryzają małe otworki u podstawy pędu, do których składają jaja. Najgroźniejsze dla rosnącego rzepaku są natomiast larwy. Po wylęgnięciu wgryzają się w głąb pędu i tam żerują. W czasie wzrostu pędu okaleczone miejsca po żerowaniu larw rozrastają się, tworząc najpierw cienkie "rynny" a później zgrubienia i skrzywienia. Powoduje to pękanie i łamanie się łodyg, często w dolnej ich części.

 

Próg ekonomicznej szkodliwości

Sygnałem do wykonania zabiegu insektycydowego jest 10 owadów odłowionych w przeciągu 3 dni w żółtym naczyniu lub 2-4 chrząszcze na 25 roślinach. Należy jednak przed wykonaniem zabiegu zlustrować aktywność szkodnika na plantacji. Przy spadku temperatury chrząszcze chowają się poza plantacją. Zabieg przeprowadzony w takich warunkach nie będzie skuteczny, a gdy temperatura ponownie wzrośnie szkodniki powrócą.

 

Następny czterozębny

Tuż po nalotach chowacza brukwiaczka przypada termin oblotów chowacza czterozębnego, którego dorosłe osobniki żerują także na liściach. Larwy drążą "chodniki" w pędach. Najgroźniejsze są dla rzepaku w fazie 4-6 liści gdyż mogą powodować zamieranie nawet całych roślin. Próg szkodliwości dla chowacza czterozębnego to 20 chrząszczy odłowionych w przeciągu 3 dni w żółtym naczyniu.

 

robaki w rzepaku

Owady odłowione na plantacji rzepaku w woj. kujawsko - pomorskim.

Bernadetta Ryńska
Autor: Bernadetta Ryńska
Absolwentka rolnictwa, studiów pierwszego stopnia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Kontynuuje naukę na studiach drugiego stopnia - kierunek rolnictwo oraz na studiach pierwszego stopnia - kierunek biotechnologia. Wywodzi się z wielopokoleniowej rolniczej rodziny. Zainteresowania: hodowla roślin, uprawa, rośliny oleiste, innowacje w rolnictwie.

Wyślij email   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Kalkulacje opłacalności dla produkcji rolniczej na

- Mimo, że w niektórych regionach Polski plony były zbliżone

Pierwsza dawka azotu w rzepaku

Od 2019 roku po raz pierwszy na terenie całego kraju obowiąz

W 2018 roku wzrosła krajowa produkcja oleju rzepak

Przerób rzepaku w 2018 roku w zrzeszonych w Polskim Stowarzy