Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
19 września 2018, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3,6685 EUR EUR - 4,2929 GBP GBP - 4,8406 DKK DKK - 0,5755
Archiwum
19.09.2018 MATIF: pszenica kons. GRU18 - 202,50 (+ 1,63%), kukurydza LIS18 - 175,00 (- 0,57%), rzepak LIS18 - 363,75 (- 0,55%) [euro/tona] +++ +++ +++ 19.09.2018 13.19 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,00 - 5,90 zł/kg, średnia: 5,42 zł/kg (na podstawie informacji z 15 ubojni) +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++ +++

Wystaw żółte naczynie w rzepaku - naloty już trwają!

Bernadetta Ryńska

Po przeciągającej się zimie obserwujemy nareszcie wzrost temperatury. Wraz z ociepleniem na plantacjach pojawiają się pierwsze szkodniki. Konieczny jest zatem monitoring nalotów. Najlepszą ku temu metodą jest wystawienie żółtych naczyń.W żółtym kolorze

Żółte naczynie napełnione wodą z dodatkiem np. płynu do naczyń (obniża napięcie powierzchniowe wody, dzięki czemu owady łatwiej "odłowić") najlepiej umieścić w głębi pola, w pewnej odległości od granicy działki i ścieżek technologicznych. Żółty kolor imituje kwitnący rzepak co przyciąga owady. Jest to najprostsza metoda do oceny nalotów szkodników na plantacji. Pozwala na określenie progów ekonomicznej szkodliwości dla chowaczy łodygowych.

 

Chowacz brukwiaczek

W cieplejszych rejonach kraju już od kilku dni można zaobserwować zmasowany atak chowacza brukwiaczka. Jest to nieduży, ciemno-szary chrząszcz o długości ok 3.5 mm. Dorosłe osobniki zimują w glebie na polach po rzepaku. Gdy temperatura gleby na głębokości ok. 10 cm osiąga temperaturę powyżej 6 st. C pojawiają się pierwsze osobniki. Masowe naloty na plantacje rzepaku mają miejsce gdy temperatura powietrza wynosi 12 st. C. Dorosłe osobniki same w sobie nie stanowią dużego zagrożenia. Samice wygryzają małe otworki u podstawy pędu, do których składają jaja. Najgroźniejsze dla rosnącego rzepaku są natomiast larwy. Po wylęgnięciu wgryzają się w głąb pędu i tam żerują. W czasie wzrostu pędu okaleczone miejsca po żerowaniu larw rozrastają się, tworząc najpierw cienkie "rynny" a później zgrubienia i skrzywienia. Powoduje to pękanie i łamanie się łodyg, często w dolnej ich części.

 

Próg ekonomicznej szkodliwości

Sygnałem do wykonania zabiegu insektycydowego jest 10 owadów odłowionych w przeciągu 3 dni w żółtym naczyniu lub 2-4 chrząszcze na 25 roślinach. Należy jednak przed wykonaniem zabiegu zlustrować aktywność szkodnika na plantacji. Przy spadku temperatury chrząszcze chowają się poza plantacją. Zabieg przeprowadzony w takich warunkach nie będzie skuteczny, a gdy temperatura ponownie wzrośnie szkodniki powrócą.

 

Następny czterozębny

Tuż po nalotach chowacza brukwiaczka przypada termin oblotów chowacza czterozębnego, którego dorosłe osobniki żerują także na liściach. Larwy drążą "chodniki" w pędach. Najgroźniejsze są dla rzepaku w fazie 4-6 liści gdyż mogą powodować zamieranie nawet całych roślin. Próg szkodliwości dla chowacza czterozębnego to 20 chrząszczy odłowionych w przeciągu 3 dni w żółtym naczyniu.

 

robaki w rzepaku

Owady odłowione na plantacji rzepaku w woj. kujawsko - pomorskim.

Bernadetta Ryńska
Autor: Bernadetta Ryńska
Absolwentka rolnictwa, studiów pierwszego stopnia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Kontynuuje naukę na studiach drugiego stopnia - kierunek rolnictwo oraz na studiach pierwszego stopnia - kierunek biotechnologia. Wywodzi się z wielopokoleniowej rolniczej rodziny. Zainteresowania: hodowla roślin, uprawa, rośliny oleiste, innowacje w rolnictwie.

Wyślij email   Wszystkie artykuły autora
Najnowsze artykuły autora:

Może zainteresuje Cię również:

Warto stawiać na uprawę rzepaku!

Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczni

Trudne żniwa rzepakowe na świecie w 2018 r.

Susze, mrozy i inne niesprzyjające warunki spowodowały późne

Wzrost produkcji oleju surowego

Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczni