Co zrobić, gdy w ogrodzie lub polu zobaczysz przytulię czepną?

Redakcja
przytulia czepna, ochrona roślin

Piękne, bujne i bogate plony to powód do dumy wielu rolników i ogrodników. Żeby jednak osiągnąć ten spektakularny efekt, należy regularnie walczyć z wieloma przeciwnościami i… niepozornymi wrogami. Wśród tych ostatnich jest m.in. przytulia czepna, która jest niezwykle pospolitym i uporczywym chwastem. Dlatego też, gdy tylko zauważysz tą charakterystyczną roślinę, niezbędne jest natychmiastowe działanie oraz zastosowanie profesjonalnych środków pielęgnacji roślin.

 

 

 

 

[Artykuł sponsorowany]

 

Co to jest przytulia czepna?

 

Przytulia czepna to gatunek rośliny z rodziny marzanowatych. Należy do ogólnoświatowej grupy chwastów. W Polsce jest niezwykle pospolita i znajduje się w niemalże każdej części kraju. 

 

Łodyga: rozgałęziona, leżąca lub spinająca się. Może osiągnąć nawet 1,5 m długości. Określenie „czepna” dotyczy haczykowaty sztywnych włosków, dzięki którym chwast może przyczepiać się do atakujących plonów. To dzięki nim „podkrada” wodę, słońce i składniki odżywcze. 

Kwiaty: są drobne, na długich szypułkach. Zbierają się na wierzchołkach, wyrastając w okółkach liściowych. Zwykle kwitnie od czerwca do sierpnia. 

 

Chwast rośnie w zaroślach, w przydrożach oraz na polach uprawnych, otrzymując status pospolitego. Co ciekawe - młode pędy są jadalne i przez wiele lat z jej owoców wytwarzano substytut kawy.

 

Czy przytulia czepna jest szkodliwa?

 

Przytulia czepna jest chwastem, który może mieć negatywny wpływ na Twoje zboże. Chwasty konkurują bowiem z roślinami o składniki pokarmowe, wodę i światło, a tym samym osłabiają docelowe, pożądane plony. W efekcie uprawiana pszenica lub żyto są słabsze i podatniejsze na mróz. Rolnicy wskazują, że nawet niewielka ilość chwastów może obniżyć efektywność plonów o 1/5. 

 

Co więcej, przytulia jest azotolubna. Oznacza to, że bardzo szybko pobiera ten składnik z gleby, ograniczając tym samym jego ilość, co w oczywisty sposób negatywnie wpływa na rośliny potrzebującego tego minerału. Co warte podkreślenia, jej skłonności czepne sprawiają, że plony mają ograniczony dostęp do światła. 

 

Uwaga! Niemożliwe jest czyszczenie zbóż z nasion przytulii. Jeśli więc zanieczyszczone zboże jest źródłem pożywienia zwierząt, może dojść, np. do zsiadania się mleka krów.

 

Ponadto przytulia czepna wykazuje się zimnotrwałością. Dodatkowo jest w stanie wytworzyć nawet 400 nasion. Oznacza to, że jest niezwykle niebezpieczna i odporna na nawet najbardziej skrajne warunki atmosferyczne i glebowe. Udowodniono również, że przyczynia się do powstawania mszyc i chorób grzybowych.

 

Jak zwalczyć przytulię?

 

Jak sama nazwa wskazuje, przytulia czepna czepia się rośliny na plantacjach zbóż ozimych. Zwykle efekt ten zachodzi w późnym stadium wegetacji, co ma szczególnie duży wpływ na ostateczny stan plonów. Podstawową i kluczową kwestią w zwalczaniu przytuli jest przeprowadzanie regularnych oprysków. W tym celu stosuje się profesjonalne i sprawdzone preparaty, które nie tylko zapobiegają, ale i uśmiercają powstałą już roślinę.

 

W tej roli idealnie sprawdzą się preparaty, które w składzie mają fluroksypyr - substancję o bardzo silnym działaniu zwalczającym. Środki wzbogacone tym składnikiem mogą być stosowane do fazy BBCH 45 (faza nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego). Dodatkowo w zbożach ozimych sprawdzą się inne substancje czynne - tj. MCPA i dikamba.

 

Niezawodne preparaty do zwalczania chwastów oferuje sklep https://wpolu.pl/, który o roślinach i potrzebach plonów wie wszystko. Sprawdź ich pełną ofertę środków ochrony roślin i ciesz się imponującymi zbiorami.

 

Kiedy należy wykonać opryski zwalczające przytulia czepna?

 

Opryski rekomenduje się przeprowadzać nie później niż do 30 czerwca. Warto to zrobić jak najszybciej, jeszcze zanim roślina osiągnie wysokość 90 cm. Warto również działać prewencyjnie, zwłaszcza, że przytulia kwitnie od lipca do września i pojawia się naprawdę w wielu obszarach.

 

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz