Dodaj ogłoszenie

CenyRolnicze
NOTOWANIA
03 marca 2021, Środa.
Kursy walut: USD USD - 3.7509 EUR EUR - 4.5393 GBP GBP - 5.2450 DKK DKK - 0.6104
Archiwum
03.03.2021 MATIF: pszenica MAR21 - 237,25 (- 3,16%), kukurydza MAR21 - 226,00 (- 0,88%), rzepak MAJ21 - 503,75 (+ 0,25%) [euro/tona] +++ +++ +++ 03.03.2021 12:58 DRÓB, cena tuszki w hurcie: 5,50 - 6,40 zł/kg, średnia: 5,83 zł/kg (na podstawie informacji z 13 ubojni) +++ +++ +++ +++

Polacy struci glifosatem? Związek rolniczy pisze do ministra zdrowia

Redakcja

- Działając w imieniu Związku Zawodowego Rolników Rzeczypospolitej „Solidarni”, zwracam się do pana z prośbą o wskazanie rozwiązań dla Polaków zatrutych glifosatem. Na przykładzie procedury szpitala we Wrocławiu wiemy, iż jedynie pacjent, który fizycznie wypije płynną substancję zawierającą glifosat może liczyć na pomoc. Obywatele, w organizmie których ta niebezpieczna substancja znalazła się w wyniku niemoralnych i podstępnych praktyk, nie mogą liczyć na pomoc – pisze w liście do ministra zdrowa Marcin Bustowski – przewodniczący Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej „Solidarni”.

 

Jak pisze Bustowski, dysponuje on wynikami badań 75 osób na obecność glifosatu w organizmie i u każdego z nich dopuszczalna norma została przekroczona przynajmniej dwukrotnie, a zdarzają się też szesnastokrotne przekroczenia normy, która wynosi 0,5 ng/ml. Wiele z tych osób to dzieci.

 

Szef Solidarnych zwrócił się do ministra zdrowa o wdrożenie procedury „odtrucia polskich obywateli” oraz wdrożenia w trybie pilnym kampanii informacyjnej o konieczności badań na koszt państwa na okoliczność stwierdzenia stężenia glifosatu w organizmie. - Uważam, że mamy poważny problem z masowym struciem Polaków substancją rakotwórczą, co jest główną przyczyną wzrostu zachorowań na nowotwory – pisze Bustowski.

 

Zdaniem działacza, niezwłocznie należy powołać Agencję Bezpieczeństwa Żywności z pionizacją centralną oraz wdrożyć polskie normy sprzed 2004 r., tak jak to zrobiła Dania w celu ochrony zdrowia swoich obywateli. Jak zauważa Bustowski, Polska jest jednym z większych importerów „soi GMO opryskiwanej glifosatem z Argentyny i Ukrainy, z której importuje się też zboża”. - To powoduje, że Polska, ze względu na tak wysoki poziom strucia Polaków, ma obowiązek niezwłocznego wprowadzenia zakazu importu soi GMO z glifosatem jako składnika paszowego do skarmiania zwierząt – napisał Marcin Bustowski w swoim wystąpieniu do ministra zdrowia.

Może zainteresuje Cię również:

Bayer pod kreską. Miliardowe odszkodowania za glif

W ubiegłym roku Bayer odnotował straty w wysokości 10,5 mld

Skąd glifosat w gryce?

Wykrycie pozostałości glifosatu w partii produktu jest niezw

W kaszach gryczanych ciągle jest wykrywany glifosa

- Rakotwórczy glifosat stosowany jest w Polsce na polach up