Płacą rolnikom za wycofanie glifosatu. Premie nawet do 100 euro/ha

Redakcja

Luksemburg jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zakazał stosowania herbicydów zawierających glifosat. Z dniem 1 lutego 2020 r. wygasa pozwolenie na dopuszczenie do obrotu środków ochrony roślin zawierających ten składnik aktywny. Jednak ponad połowa rolników w tym kraju już od dawna nie stosuje tej substancji, ponieważ otrzymują od rządu dopłatę za wcześniejsze ich wycofanie w wysokości od 30 do 100 euro za hektar. 

 

Do końca roku istnieje jeszcze „okres karencji dla użytkowników profesjonalnych lub prywatnych” stosujących glifosat. Zostało to ogłoszone przez luksemburskiego ministra rolnictwa Romaina Schneidera. Już w grudniu 2018 r. rząd koalicyjny, składający się z liberalnego DP, socjaldemokratycznego LSAP i Zielonych za premiera Xaviera Bettela, zgodził się zakazać stosowania glifosatu.

 

Według Schneidera większość gospodarstw w Luksemburgu już zrezygnowała ze stosowania tych środków. Według niego 592 z 1005 gospodarstw nie używa już substancji zawierających glifosat. Jednym z powodów jest specjalna premia wypłacana przez księstwo w przypadku rezygnacji ze stosowania tej substancji. Według tamtejszego ministerstwa, płatności na hektar wynoszą 30 euro dla rolników i 50 euro dla plantatorów winorośli. Plantatorzy owoców otrzymują 100 euro.

 

Według Schneidera plantatorzy winorośli w Luksemburgu już całkowicie zrezygnowali z herbicydów zawierających glifosat. Minister zaznaczył, że jego kraj szuka alternatyw. Nacisk kładziony jest na rozwiązania mechaniczne, takie jak chocby poprawa płodozmianu.

 

W całej UE stosowanie glifosatu jest dozwolone do 15 grudnia 2022 r. Państwa członkowskie UE i Komisja UE będą decydować o możliwym przedłużeniu tego terminu.

Loading comments...
Wiadomość z kategorii:

Obserwuj nas w Google News 

i czytaj materiały szybciej niż inni

Google Icons 16 512

Dołącz teraz